Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Etiketas > Viešas puikavimasis savo turtais

Viešas puikavimasis savo turtais

Arminas LYDEKA

Etiketo ekspertas

Viešas puikavimasis savo turtais – brangiu automobiliu, didele alga ir panašiai – su geromis manieromis nieko bendra neturi. Tai tas pats, kaip puikuotis savo protu: „Jūs tokia neprotinga, o aš toks išsilavinęs ir kompetentingas…“

Apie pinigus, žinoma,  galima ir netgi reikia kalbėti, kadangi tai yra vienas kertinių mūsų gyvenimo institutų. Vertėtų užmiršti iš tarybinių laikų atėjusį dirbtinį kuklumą ir stereotipą, kad pinigų tema yra tabu. Kita vertus, lazdos perlenkti nevertėtų.

Nedera ir pernelyg domėtis kito asmens finansais. Etiketo atžvilgiu ir klausimai „kiek uždirbi?“, „ar gavai premiją?“, „kiek kainavo tavo naujasis butas?“ yra nepriimtini. Žinoma, reikia džiaugtis, jog žmogus sugeba dirbti ir uždirbti, tačiau etiketo specialistai vis prisimena senų laikų frazę: „Džentelmenas nekalba apie pinigus – džentelmenas jų turi.“

Liaudies išmintis byloja: ,,Jeigu nenori prarasti draugo, nesiskolink iš jo“.

Dažnai manęs klausia, ar galima draugui priminti apie negrąžintą skolą. Liaudies išmintis byloja: „Jeigu nenori prarasti draugo, nesiskolink iš jo“. Etiketo ekspertai tam visiškai pritaria. Kodėl? Skolindamiesi iš artimųjų prarandame įprastą bendravimo su jais balansą. Ypač,  jei pasiskolinęs žmogus delsia skolą grąžinti. Tuomet paskolos teikėjui neišvengiamai kyla dilemų, kaip priminti apie įsipareigojimą, o draugiški ir neformalūs santykiai virsta įtemptais. Tam, kad išvengtumėme tokių nemalonių situacijų, vertėtų kiekvienam išmokti gyventi pagal savo pajamas.

Kita vertus, kaip  derėtų pasielgti, jei pasiskolinote iš draugo daiktą ir jis sugedo ar buvo pažeistas? Privalome ne tik atsiprašyti, bet ir pasisiūlyti kompensuoti visas išlaidas – tiek daikto taisymo, tiek naujo įsigijimo. Tik tokiu atveju bus išsaugota gera asmens reputacija. Tačiau vertėtų prisiminti, kad daikto pasiskolinimas etiketo požiūriu adekvatus piniginei paskolai, tad ir čia galioja  liaudies išmintis.

Kitas dalykas – ar  etiška naudotis asmeninėmis pažintimis ir tikėtis nemokamos pagalbos? Pavyzdžiui, kreipdamiesi į bičiulį dizainerį dėl buto interjero, galime tikėtis jo konstruktyvių patarimų, tačiau, jei prašome padaryti visus brėžinius ir bendrauti su statybininkais, tikimės daugiau nei „draugiškos paslaugos“. Juk plušėdamas jums veltui, bičiulis tuo pat metu praranda brangų laiką, per kurį galėtų užsidirbti. Tokiu atveju būtų etiška pasisiūlyti jam sumokėti.

Ar etiketas reikalautų pasisiūlyti sumokėti, jeigu kolega ar pažįstamas pasisiūlo atnešti nebereikalingų daiktų? Etiketo protokolas nereikalauja už dovanas jokios materialinės padėkos. Populiaru pakviesti dovanotojus pietų, tačiau tai nėra būtina. Juo labiau, jei daiktas yra dėvėtas ir atiduodamas kaip nereikalingas. Šioje situacijoje pakanka nuoširdžios padėkos.

,,Verslas ir politika“, 2013 m. spalis, Nr. 10 (47)

Parašykite komentarą

Top