Jūs esate
Pagrindinis > Verslas > Žmogaus kūno dalis… į sąvartyną?

Žmogaus kūno dalis… į sąvartyną?

,,Toksikos“ direktorius Arūnas Dirvinskas teigia, kad medicinines atliekas Lietuvoje derėtų tvarkyti atsakingiau.
,,Toksikos“ direktorius Arūnas Dirvinskas teigia, kad medicinines atliekas Lietuvoje derėtų tvarkyti atsakingiau.

Lietuvoje kaskart kyla diskusijų, kas ir kaip gali naikinti atliekas, kurios atkeliauja iš mūsų šalies ligoninių. Kol kas didžioji jų dalis iškeliauja į Latvijos sąvartynus, nors Lietuvoje jau sudarytos sąlygos tinkamai sunaikinti medicinines atliekas.

 ,,Toksika“ užpildė nišą

Anot „Toksikos“ generalinio direktoriaus Arūno Dirvinsko, anksčiau Lietuvoje buvo gana sudėtinga tinkamai sutvarkyti medicinos įstaigose susidarančias atliekas. Pradėjus veikti „Toksikai“, iš medikų atkeliaujančios atliekos imtos naikinti vieninteliu saugiu būdu – naudojant įvairius priedus jos sudeginamos specialiame aukštos temperatūros įrenginyje.

Šiaulių rajone veikianti pavojingų atliekų deginimo įmonė „Toksika“ šiemet per pirmąjį pusmetį utilizavo jau 202 tonas medicininių atliekų.

Arūnas Dirvinskas mano, kad pastaruoju metu vėl suaktyvėjusios diskusijos apie medicininių atliekų utilizavimą ir atsirandančios privačios iniciatyvos rinkti ir neutralizuoti medicinines atliekas turėtų būti atidžiau nagrinėjamos. Į jas turėtų atkreipti dėmesį ir valstybinės institucijos, kontroliuojančios pavojingų atliekų situaciją Lietuvoje.

„Šiame atliekų naikinimo procese svarbus ne tik pats sudeginimo faktas, bet ir visas pavojingų atliekų kelias iki utilizavimo įmonės. Medicininės atliekos ne veltui vadinamos pavojingomis – čia patenka visos medikų naudojamos priemonės, kurios užkrėstos infekcijomis, t. y. tvarsčiai, švirkštai ir t. t. Su medicininėmis atliekomis atkeliauja ir išoperuotos žmogaus kūno dalys, kurios taip pat turi būti tinkamai sunaikintos“, – pabrėžė „Toksikos“ vadovas.

              Mokslininkai pataria deginti

,,Toksikos“ deginimo įrenginys priima deginti medicinines atliekas.
,,Toksikos“ deginimo įrenginys priima deginti medicinines atliekas.

Valstybinio mokslinių tyrimų instituto Fizinių ir technologijos mokslų centro Cheminių technologijų skyriaus vadovas Romas Ragauskas teigia, kad medicininės atliekos turėtų būti naikinamos tik jas sudeginant.

„Medicininės atliekos, kuriose esama įvairaus užkrato, negali būti apdorojamos tik iš dalies aukštoje temperatūroje, kaip dabar daroma. Kaitinamas plastikas turi savybę užsikapsuliuoti, o užkratas gali patekti tarsi į plastiko pūslę. Ir visa tai toliau iškeliauja į sąvartynus“, – būgštavo chemikas.

Jam abejonių kelia ir pavojingų atliekų gabenimo iš ligoninių logistika.

„Vežama tvarsliava, švirkštai, išoperuotos kūno dalys, panaudoti vienkartiniai įrankiai – visa tai irgi kelia grėsmę dar pakeliui į utilizavimo įmonę. Būtina turėti specialią įrangą, drabužių ir apmokytų žmonių, kurie tinkamai visa tai parengtų sunaikinti. Įsivaizduokite,  jei švirkštas pradurtų maišą ar įvyktų avarija, ir automobilis apvirstų. Tada iškiltų užkrato pavojus žmonėms“, – pastebėjo R. Ragauskas.

Jis įsitikinęs, kad saugiai sunaikinti iš medicinos įstaigų atkeliavusias atliekas gali tik kvalifikacinius Europos Sąjungos reikalavimus atitinkanti „Toksika“.

Anksčiau tokias atliekas degino Vilniaus įmonė „Senovė“, tačiau jos kaminų filtrai neatitiko naujų ES taršos saugos reikalavimų, tad pavojingų atliekų deginimo atsisakyta.

Atliekos keliauja ten, kur mažiau tvarkos

Šiandien didžioji dalis medicininių atliekų iš Lietuvos iškeliauja į kitas šalis, dažniausiai – Latviją.

„Lietuvos atsakingos institucijos, kurios teikia leidimus išvežti medicinines atliekas iš mūsų šalies, turėtų daugiau pasidomėti apie galutinį jų sutvarkymą. Deja, didžiulė dalis medicininių atliekų, tarp jų ir kūno dalys, išvežamos į Latviją. Ten jos ne deginamos, o specialių mikrobangų ir autoklavų įrenginiuose nuimamas tik bakterinis užkratas. Vėliau visos medicininės atliekos kartu su komunalinėmis atliekomis patenka į sąvartynus. To neturėtų būti – ir dėl etinių, ir dėl aplinkosaugos motyvų“, – sakė „Toksikos“ generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas.

Jo pastebėjimu, šiandien medicininės atliekos keliauja iš Lietuvos ten, kur mažiau tvarkos, kur pigiau tvarkomos.

„Lietuvos valstybė investavo į valstybinės reikšmės pavojingų atliekų deginimo įrenginį dešimtis milijonų eurų tam, kad Lietuvoje nekiltų grėsmės žmonių sveikatai ir aplinkai“, – atkreipė dėmesį „Toksikos“ vadovas.

                      Parengta bendradarbiaujant su UAB ,,Toksika“

,,Verslas ir politika“, 2015 m. rugsėjis/spalis, Nr. 9/10 (70/71)

Parašykite komentarą

Top