Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Airijos pavyzdys: kurkime darbo vietas mažesniuose miesteliuose

Airijos pavyzdys: kurkime darbo vietas mažesniuose miesteliuose

Šimtai tūkstančių naujųjų emigrantų ir senosios lietuvių bendruomenės užsienyje gali ir turi tapti raktu į Lietuvos sėkmę. Airija sukūrė puikų modelį, kurį Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) siūlė pritaikyti Lietuvoje dar prieš rinkimus ir pristatė savo rinkimų programoje. Airiško modelio tikslas – pasinaudoti visa diasporos galia investicijų pritraukimui ir regionų gaivinimui.

Realiai veikiantį modelį spaudos konferencijoje Seime pristatė viešnia iš Airijos Džoana Merfi (Joanna Murphy), kuri yra 2012 m. įkurtos nevyriausybinės organizacijos, traukiančios airių diasporą ir investicijas į Airiją, „Connect Ireland“ generalinė direktorė. „Connect Ireland“ Airijoje sukūrė tūkstančius naujų darbo vietų. Šios nevyriausybinės organizacijos veikla ypač aktyvi Airijos regionuose, pasitelkiant airių diasporos kontaktus visame pasaulyje.

Dž. Merfi pasidžiaugė, kad airių bendruomenė visame pasaulyje susitelkė labai greitai. Su „Connect Ireland“ pagalba Airijoje sukurtos 2822 darbo vietos iš kurių 66 proc. sukurti ne sostinėje Dubline, o šalies regionuose. Projekto esmė, kad airiai teikia užsienyje gyvenančių savo draugų ar šeimos narių kontaktus, o Airijos valdžia, pasinaudodama tais kontaktais, bando pritraukti užsienio investuotojus į Airiją ir taip kurti darbo vietas ne tik sostinėje, bet ir šalies regionuose.

Pasak Seimo nario Ž. Pavilionio, Airijoje jau seniai galioja teisė Airijos piliečiams išlaikyti savo pilietybę ES šalyse, JAV ir kitose šalyse, tik airiai sugebėjo šią teisę paversti efektyvia visą šalį praturtinančia investicijų paieškų bei sugrįžimo į Tėvynę agentūra, puikiai suprasdami, kad tautiečiai į Tėvynę grįš tik tada, kai jie patys padės sukurti darbo vietas regionuose.

Seimo kanceliarijos nuotr. (aut. O. Posaškova)

Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Airija grupės pirmininkas Dainius Kreivys pabrėžė: „Gana gerai išmanydami Airijos patirtį vystant regioninę plėtrą, galime konstatuoti, kad šios šalies Vyriausybė turi konkrečius instrumentus ir juos taiko, kad miestai ir miesteliai pradėtų pilnėti. Lietuvoje mažesni miesteliai tuštėja dėl didelės emigracijos. Žmonės renkasi išvažiuoti į didesnius miestus arba kitas šalis, nes savo gimtinėje nėra gerai apmokamo darbo “, – pažymėjo D. Kreivys.

„Šiandien, kai vis daugiau lietuvių palieka savo Tėvynę dėl sudėtingos finansinės situacijos, didėja ekonominė atskirtis tarp šalies regionų ir didžiųjų miestų, toks projektas Lietuvai gali ir turi tapti nauju ir veiksmingu gelbėjimosi ratu“, – sakė Seimo narys ambasadorius Žygimantas Pavilionis.

Dž. Merfi pabrėžė, kad Airija ir Lietuva panašios ir pagal geografinį kontekstą, ir pagal gyventojų skaičių, ir pagal gyventojų patirtus ekonominius sunkumus.

„Manau, kad dabar Lietuva yra tokioje situacijoje, kaip buvo Airija, kai aš įsteigiau nevyriausybinę organizaciją „Connect Ireland“. Skatinome Airijos diasporą investuoti į mažesniuosius Airijos miestus, ten kurti pradedančias įmones, smulkius ir vidutinius verslus.

Vietos savivalda turėjo konkrečiai nurodyti, kiek galima sukurti darbo vietų ir kiek reikia investicijų. Per pastaruosius 5–6 metus mūsų organizacija pritraukė apie 100 investuotojų iš 26 šalių, 18 savivaldybių gavo investicijų. Mes sakėme: jei pažįstate kokią nors įmonę ir ji nori plėstis į Europą, mes padėsime“, – patirtimi dalijosi viešnia.

„Šiandien, kai vis daugiau lietuvių palieka savo Tėvynę dėl sudėtingos finansinės situacijos, didėja ekonominė atskirtis tarp šalies regionų ir didžiųjų miestų, toks projektas Lietuvai gali ir turi tapti nauju ir veiksmingu gelbėjimosi ratu“, – sakė Seimo narys ambasadorius Žygimantas Pavilionis, pirmasis užmezgęs kontaktus su Dž. Merfi ir pakvietęs ją atvykti į Lietuvą.

Parlamentaras pabrėžė, kad susiduriame su žmogiškuoju faktoriumi, kuris 40 mln. airių diasporą pavertė jėga, kuri praturtina visą Airiją.

„Džiaugiuosi, kad praėjus keliems metams po pirmojo mūsų susitikimo, mūsų Vyriausybės atstovai pagaliau pripažino, kad šis modelis reikalingas. Sakome, kad reemigracija įmanoma, tik tuos žodžius reikia paversti darbais. Reikia aiškių planų, aiškios struktūros, kaip tai galėtų veikti.

Džoana jau ketvirtą kartą Lietuvoje ir tikiuosi, kad mūsų Vyriausybė į jos pasiūlymą bendradarbiauti pagaliau sureaguos, – pažymėjo buvęs ambasadorius JAV. – Žmonės šiaip sau negrįžta, o grįžta ten, kur yra darbo vietų. Tai siejama su darbo vietų kūrimu regionuose. “

siandien.inf

 

 

 

Parašykite komentarą

Top