Jūs esate
Pagrindinis > Savaitė > Mirė klaipėdietis tautodailininkas, Kalvystės muziejaus siela Dionyzas Varkalis

Mirė klaipėdietis tautodailininkas, Kalvystės muziejaus siela Dionyzas Varkalis

www. siandien. info

Mirė klaipėdietis tautodailininkas, Kalvystės muziejaus siela Dionyzas Varkalis. Asmeninio archyvo nuotrauka.

Naktį į antradienį vienoje iš Klaipėdos ligoninių užgeso aktyvaus visuomenininko, sąjūdininko, Kalvystės muziejaus sielos D.Varkalio (1934–2022) gyvybė.

D. Varkalis buvo tautodailininkas ir metalo restauratorius, visuomeninis paveldosaugininkas, Mažosios Lietuvos enciklopedijos talkininkas, vienas iš Klaipėdos laikrodžių muziejaus įkūrimo iniciatorių, Kalvystės muziejaus įkūrėjas.

D. Varkalis gimė Pagermontėje (Telšių aps.), 1955 m. baigė Klaipėdos jungų jūreivystės, 1968 m. – laivų technologų mokyklą, 20 metų dirbo žvejybos laivyne mechaniku, vyriausiuoju mechaniku. 1971–1975 metais jis mokėsi Klaipėdos dailės vakarinėje mokykloje, 1975–1978 metais studijavo vizualinį dizainą Kauno dailės instituto Klaipėdos skyriuje.

D. Varkalio surinktų laikrodžių rinkinys papildė Klaipėdos laikrodžių muziejaus ekspoziciją, o senųjų kalvių įrankiai ir įvairūs kaliniai, taip pat iš naikinimų Klaipėdos miesto kapinių, davė pradžią Kalvystės muziejaus ekspozicijai.

 Jis sukaupė Klaipėdos krašto senų laikraščių, knygų ir atvirukų, XIX–XX a. Rytprūsių miestiečių namų interjero ir buities apyvokos daiktų rinkinius. Daugumą vertybių padovanojo Klaipėdos muziejams. Velionis taip pat buvo Lietuvos jūrininkų sąjungos atkūrimo iniciatorius ir garbės narys, aktyvus Lietuvos pertvarkymo sąjūdžio dalyvis.

D. Varkaliui liepos 20-ąją būtų sukakę 88 metai.

Dar paskutinę D. Varkalio gyvenimo dieną su juo bendravusi klaipėdietė Eugenija Budžienė sakė, kad paskutinis iškilaus klaipėdiečio prašymas buvo nufotografuoti jo rožyną Kalvystės muziejuje ir kviesti žmones ten apsilankyti.

Atsisveikinti su šiuo iškiliu klaipėdiečiu bus galima ketvirtadienį, liepos 7-ąją, nuo 15 iki 21 val. Šv. Juozapo bažnyčios gedulo namuose. Urna bus pašarvota didžiojoje salėje. Artimieji prašo nenešti nei vainikų, nei puokščių – laidotuvės bus rengiamos vėliau.

Parašykite komentarą

Top