Jūs esate
Pagrindinis > Politika > Nepritarta politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo pataisoms

Nepritarta politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo pataisoms

Seimo posėdyje buvo balsuojama dėl Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nario Tado Langaičio pasiūlytų dviejų Politinių kampanijų finansavimo ir finansavimo kontrolės įstatymo pataisų, kuriomis būtų didinamas politinių kampanijų skaidrumas.

„Įstatymo pataisomis siūliau nustatyti, kad kiekvienas kandidatas Seimo rinkimų vienmandatėje apygardoje pateiktų atskirą finansinę ataskaitą, taip kaip absoliuti dauguma kandidatų Seimo rinkimuose ir daro, panaikinant išimtį, kuria pastaruosiuose Seimo rinkimuose plačiai pasinaudojo valstiečiai ir tvarkiečiai. Taip pat siūliau neleisti apgaudinėti rinkėjų naudojant nedeklaruojamas nemokamas verslo paskolas rinkimų kampanijai finansuoti. Verslo parama rinkimuose politikams yra uždrausta. Visiems rinkimų dalyviams leidžiama skolintis tik iš bankų, draudžiama skolintis iš verslo. Bet Ramūno Karbauskio vadovaujami valstiečiai pataisai nepritarė, nes nenori atsisakyti įstatyme atrastos landos, kaip pasitelkti verslo lėšas rinkimų kampanijai finansuoti?“, – pažymėjo T. Langaitis.

Šiuo metu politinės partijos, pasinaudodamos įstatymo spraga dėl įstatyme nenumatyto mokėjimų atidėjimo termino apribojimo, sudaro paslaugų pirkimo sutartis su pernelyg ilgo laikotarpio mokėjimų atidėjimu, tokiu būdu apeidamos ribojimą, jog vieninteliai paskolų davėjai politinėms partijoms gali būti bankai. Įstatymo pataisomis T. Langaitis siūlo nustatyti, kad rinkimų kampanijos dalyviai negali sudaryti paslaugų sutarčių su ilgesniu nei 6 mėnesiai mokėjimų atidėjimo terminu.

Dabartinis teisinis reglamentavimas leidžia vienmandatėje Seimo rinkimų apygardoje iškeltus kandidatus laikyti atstovaujamaisiais politinės kampanijos dalyviais ir kai kurios politinės partijos tuo pasinaudoja Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikdamos vieną bendrą politinės partijos ataskaitą vietoje kiekvieno vienmandatėje Seimo rinkimų apygardoje iškelto kandidato finansinės ataskaitos. To pasekmė yra ta, kad visuomenė negali matyti, kas tiksliai ir kaip remia konkretų vienmandatėje apygardoje iškeltą kandidatą.

Parlamentaras siūlo nustatyti, jog vienmandatėje Seimo rinkimų apygardoje iškeltas kandidatas gali būti registruojamas tik savarankišku politinės kampanijos dalyviu. Tai sudarytų prielaidas didesniam politinių kampanijų finansavimo skaidrumui ir efektyvesniam darbui rinkimų finansavimo kontrolės srityje.

T. Langaitis taip pat siūlo VRK interneto puslapyje viešai skelbti visas rinkimų kampanijos ataskaitas.

lrs.lt, verslaspolitika.lt

Parašykite komentarą

Top