Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > V. Vasiliauskas. Lyg knygnešių laikais. Savaitraščio „ŠIANDIEN“ 50 -ąjį numerį pasitinkant

V. Vasiliauskas. Lyg knygnešių laikais. Savaitraščio „ŠIANDIEN“ 50 -ąjį numerį pasitinkant


Valdas VASILIAUSKAS

Sveikindamas laikraščio „ŠIANDIEN“ 50-ojo numerio proga redaktorių ir leidėją Gintautą Kniukštą ir jo šauniuosius bendradarbius, ištikimus autorius ir skaitytojus, aš nuoširdžiai žaviuosi jų entuziazmu.

Kai poziciją po pozicijos užleidžia spaudos koncernai, kasdien liesėja buvę įtakingi dienraščiai , 110 –ties metų jubiliejaus išvakarėse nutraukta seniausio Lietuvos dienraščio “Lietuvos žinios “ leidyba, “ŠIANDIEN” nekelia baltos vėliavos. Nors laikraštis leidžiamas lyg knygnešių laikais, kai dar nebuvo savos valstybės.

Pirmųjų lietuviškų laikraščių “Aušra”, “Varpas” , pirmųjų lietuviškų dienraščių “Vilniaus žinios” ir “Lietuvos žinios” leidėjai galėjo kliautis tik savimi, leidiniai buvo finansuojami tik asmeninėmis ir aukotojų lėšomis. Ar ne panašiai verčiasi ir “ŠIANDIEN”?

Knygnešių gadynės laikraščiai ir knygos dėl lietuviškos spaudos draudimo buvo spausdinamos Rytprūsiuose. “ŠIANDIEN“” ir ne vienas kitas Lietuvos laikraštis spausdinamas Lenkijoje arba Latvijoje- dėl netikusios valstybės mokesčių politikos.

Dėl šios politikos, žlungančio “Lietuvos pašto” ir spaudos platintojų, knygynų grobuoniškų tarifų laikraštis ir knyga virto prabangos preke. Valstybė , jos konkurencijos prievaizdai nė piršto nepakrutina, kad apgintų laikraščių , knygų leidėjus ir skaitytojus nuo monopolininkų nepasotinamų apetitų.

Taip, visame pasaulyje popierinei žiniasklaidai atėjo sunkūs laikai,internetas viską radikaliai pakeitė. Tačiau daugelis vyriausybių, suprasdamos spausdinto žodžio svarbą , ištiesė jam ranką( mokesčių lengvatos, net nuliniai jų tarifai ir pan.)

O Lietuvoje A.Kubiliaus Vyriausybė smogė laikraščiams “naktine mokesčių reforma”, po kurios jie neatsigavo.

Negana to, jau krizei pasibaigus, vėliau priėmė klastingas PVM ir Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas, pagal kurias žiniasklaida, pripažintas neetiška, praranda teisę į PVM lengvatą ir negali dalyvauti viešuosiuose pirkimuose.

Žinoma, Lietuvoje neetiška ta žiniasklaida , kuri kritikuoja valdžią ir jos pateptuosius, nes žiniasklaidos etikos sargus išlaiko ta pati valdžia.

“Pradžioje buvo žodis”,- sakoma Evangelijoje pagal Joną. Unikalus, niekur pasaulyje nepasikartojęs Lietuvos knygnešių judėjimas įrodė, kad pradžioje buvo spausdintas žodis. Lietuvos valstybės prisikėlimas prasidėjo nuo spausdinto lietuviško žodžio.

Mūsų kartai būtina saugoti spausdintą lietuvišką žodį net tada, kai valdžia to nesupranta.

Tai ir laikraščio “ŠIANDIEN” viena iš misijų. Nepasiduokite, kaip nepasidavė mūsų knygnešiai !

Parašykite komentarą

Top