Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > „Baltijos kelias. Mums pakeliui“

„Baltijos kelias. Mums pakeliui“

www.siandien.info

1939 metų rugpjūčio 23 dieną Vokietija ir Sovietų Sąjunga susitarė pasidalyti Rytų Europos teritorijas pagal dvišalės nepuolimo sutarties – vadinamojo Molotovo-Ribentropo pakto – slaptuosius protokolus.

1989 metų rugpjūčio 23 dieną, minint 50-ąsias pakto pasirašymo sukaktuves, per protesto akciją, pavadintą Baltijos keliu, apie du milijonai lietuvių, latvių ir estų susikibo rankomis sudarydami gyvą daugiau kaip 650 kilometrų ilgio žmonių grandinę nuo Gedimino bokšto Vilniuje iki Hermano bokšto Taline.

Baltijos kelias (latv. Baltijas ceļšest. Balti kett) – apie 650 km ilgio[1] susikibusių žmonių grandinė, 1989 m. rugpjūčio 23 d., minint 50-ąsias Molotovo-Ribentropo pakto (Vokietijos ir SSRS nepuolimo sutartis su slaptaisiais protokolais), dėl Europos pasidalinimo tarp Vokietijos ir SSRS, metines. Sustojusių ir rankomis sukabinusių žmonių grandine, jungusia trijų Sovietų sąjungos okupuotų Baltijos šalių sostines – VilniųRygą ir Taliną, pareikštas protestas dėl Slaptųjų protokolų ir Baltijos šalių nepriklausomybės panaikinimo.

Baltijos kelią surengė Lietuvos persitvarkymo sąjūdisEstijos ir Latvijos liaudies frontai. Vienu metu įvykis buvo įtrauktas į Gineso pasaulio rekordų knygą kaip ilgiausia žmonių grandinė (atstumas nuo Vilniaus iki Talino per Valmierą ir Viljandį yra apie 670 km). Kelias ėjo ruožu VilniusUkmergėPanevėžysPasvalysBauskėRygaCėsysValmieraRūjienaViljandisTiūrisRaplaTalinas.

Panašios akcijos buvo rengiamos dar kelerius metus, pvz., 1991 m. Liepsnojantis Baltijos kelias – buvo deginami laužai. Panašių manifestacijų surengė ir kitos tautos. VDR, siekusios suvienyti Vokietijos abi dalis manifestacijos 1989 pab. – 1990 m.

1990 m. apie šį kelią Audrius Stonys ir Arūnas Matelis sukūrė 35:10 trukmės dokumentinį filmą „Baltijos kelias“.

2009 m. UNESCO įtraukė Baltijos kelią į „Pasaulio atminties“ sąrašą.

Vilniuje, Rotušės aikštėje, vyks proginis koncertas „Bunda jau Baltija!“, jame dalyvaus prezidentas Gitanas Nausėda, pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos vadovas Vytautas Landsbergis, Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Kaune, Muzikinio teatro sodelyje, paminėti Baltijos kelią organizuojamas renginys „Baltijos kelias. Mums pakeliui“.

Anot Kauno miesto savivaldybės, renginyje bus galima pamatyti Romualdo Požerskio fotografijos darbų parodą „Baltijos kelias“, vyks Kauno kariliono muzikos koncertas „Graži tu, mano brangi tėvyne“, koncertuos Jurgis Brūzga.

Pajūryje apie 19 val. sueigoje „Bunda jau Baltija“ nuo Palangos gelbėtojų stoties iki Palangos tilto ir nuo Šventosios gelbėjimo stoties iki Šventosios upės žmonės bus kviečiami susikabinę už rankų paminėti Baltijos kelią.

Romualdas Požerskis, „Baltijos kelias“, MO kolekcija / R. Požerskio nuotr.

Kryžkalnyje, Lietuvos partizanų memoriale, bus įleista simbolinė kapsulė, skirta laisvės kovotojams atminti.

Parašykite komentarą

Top