Jūs esate
Pagrindinis > Politika > Derybose dėl bendros žemės ūkio politikos ateities – stiprus šešių valstybių balsas

Derybose dėl bendros žemės ūkio politikos ateities – stiprus šešių valstybių balsas

Šią savaitę Briuselyje susitiko Lietuvos, Latvijos ir Vyšegrado grupės šalių – Čekijos, Lenkijos, Slovakijos ir Vengrijos – žemės ūkio ministrai. Šių šalių požiūris į ES bendrąją žemės ūkio politiką (BŽŪP) po 2020 m. buvo įtvirtintas bendroje deklaracijoje, kurios pasirašymą inicijavo Lietuva.

„Šis susitikimas labai svarbus įsibėgėjant parengiamosioms diskusijoms dėl BŽŪP ateities. Savo nuomonę šiuo klausimu jau yra pareiškę Europos Komisijos (EK) vykdytų viešųjų konsultacijų dalyviai. EK taip pat inicijuoja diskusijas dėl ES finansų, įskaitant ir BŽŪP finansavimo perspektyvas, ir yra jau pateikusi savo nuomonę šia tema“, – pradėdamas ministrų diskusiją sakė žemės ūkio ministras Bronius Markauskas.

Susirinkusieji pritarė, kad sutelkus bendrų interesų turinčių valstybių narių jėgas jų balsas būtų geriau girdimas, o tai yra ypač svarbu. Daugelio Baltijos ir Vyšegrado šalių ministrų nuomone, šis bendras susitikimas duos pradžią tolesniam bendradarbiavimui ne tik dėl BŽŪP ateities, bet ir kitais visoms šalims svarbiais klausimais.

Susitikime akcentuota, kaip svarbu ateityje išlaikyti stiprią BŽŪP, užtikrinant pakankamą jos finansavimą. BŽŪP turi būti modernizuota ir supaprastinta išlaikant pasiteisinusius šios politikos elementus, dabartinę jos architektūrą. Išskirtinis dėmesys tenka tiesioginėms išmokoms – pabrėžta būtinybė tęsti ir baigti jų suvienodinimą, kad pagaliau būtų užtikrintos vienodos konkurencinės sąlygos visų ES valstybių narių ūkininkams. Nepritarta EK idėjai taikyti tiesioginių išmokų kofinansavimą.

Taip pat akcentuota būtinybė didinti žemės ūkio sektoriaus atsparumą kritinėms situacijoms, skatinti gamintojų kooperaciją, stiprinti rizikos valdymo priemones, užtikrinti pakankamą dėmesį kaimo plėtrai, prisidedančiai prie kaimo vietovių gyvybingumo, tvaraus žemės ūkio sektoriaus augimo.

Šalių požiūrį į BŽŪP ateitį vienijančios nuostatos įtvirtintos pasirašytoje bendroje ministrų deklaracijoje, raginančioje ES Tarybą, EK ir Europos Parlamentą atsižvelgti į šias nuostatas kuriant būsimos BŽŪP rėmus. Ministrų susitikimo rezultatai bus pristatyti kitame ES Tarybos posėdyje.

verslaspolitika.lt ir Žemės ūkio ministerijos inf.

Parašykite komentarą

Top