Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Sveikatingumo vakaronė Širvintose: nuo profesoriaus patarimų iki ekologiškų dainų

Sveikatingumo vakaronė Širvintose: nuo profesoriaus patarimų iki ekologiškų dainų

Rojus VAKARIS

Laikraštis ŠIANDIEN

Surengti sveikatingumo vakaronę Širvintose pasiūlė ūkininkas iš Bagaslaviškio, nenuilstantis Lino namų įkūrėjas ir puoselėtojas Liubomiras Bronislavas Vošteris. Pradėdamas renginį jis trumpai papasakojo apie vietinių, mūsų gimtoje šalyje auginamų kultūrų svarbą mūsų sveikatai. Žodžiai tik moko, o pavyzdys užkrečia.

Šių metų sausį  80 metų jubiliejų švęsiantis ūkininkas dar žvalus, judrus ir savo ūkį su žmona Janina prižiūrintis ūkininkas garsina Bagaslaviškį sveiku linų sėmenų, judrų ir rapsų aliejumi, belukštėmis avižomis, žirniais, spelta, kmynais… Įsigyti natūralių, su meile užaugintų Vošterių produktų atvyksta besirūpinantys savo sveikata net ir iš Mažeikių. širvis.lt nuotr.

Deja, pastaraisiais metais mūsų šalies sveikatos apsaugos biudžetas yra orientuotas į ligų gydymą.

Idėja padovanoti širvintiškiams pluoštą sveikų minčių B. L. Vošteriui kilo po profesoriaus Algimanto Kirkučio apsilankymo jo ūkyje. Seimo narys mielai sutiko dar kartą atvykti ir pabendrauti jau su didesne auditorija Širvintose. Igno Šeiniaus biblioteka geranoriškai sutiko prisidėti prie vakaronės surengimo.

O jos tema – „Žymiai svarbiau sveikatą tausoti, negu ligas gydyti“ priviliojo pilnutėlę bibliotekos salę klausytojų. Pasakyti lauktas svečias tikrai turėjo ką, nes yra Seimo Sveikatos komiteto sveikatos tausojimo ir stiprinimo pakomitečio pirmininkas, Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų steigėjas, uolus gyvensenos medicinos šalininkas ir propaguotojas, Vydūno idėjų skleidėjas.

Prof. Algimanto Kirkučio nuomone, būtina valstybiniu lygmeniu pradėti rimčiau žiūrėti į visuomenės sveikatos tausojimo veiklą,

Profesorius akcentavo, kad sveiko žmogaus išsaugojimas yra žymiai lengvesnis ir pigesnis, negu grimzdimas į nesibaigiantį ligų ir jų sukeltų pasekmių gydymą. Jau seniai ekonomistų pagrįsta, kad investavus vieną eurą į sveiką gyvenseną galima gauti dešimtis eurų naudos.

Deja, pastaraisiais metais mūsų šalies sveikatos apsaugos biudžetas yra orientuotas į ligų gydymą ir jų sukeltų pasekmių slopinimą, o ne į sveikatos tausojimą ir stiprinimą. Profilaktikai skiriama keliasdešimt kartų mažiau lėšų, nei gydymui.

A. Kirkučio nuomone, būtina valstybiniu lygmeniu pradėti rimčiau žiūrėti į visuomenės sveikatos tausojimo veiklą, kurti papildomo piliečių skatinimo sistemą už savo sveikatos taupymą ir stiprinimą.

Lietuvos gyventojų sergamumo rodikliai Europos Sąjungoje yra vieni iš didžiausių, o gyvenimo trukmė, ypač vyrų, – viena iš mažiausių. Kaip rodo tyrimai, vienokių ar kitokių sveikatos sutrikimų jau turi devyni iš dešimties vaikų. Tad nenuostabu, kad beveik pusė jaunuolių nėra sveiki ir negali būti pašaukti ginti savo tėvynės.

A.Kirkutis pabrėžė, kad besirūpinantys savo sveikata ypatingą dėmesį turėtų skirti mitybai, judėjimui, psichologinei ramybei ir, žinoma, žalingų įpročių (rūkymas, alkoholio vartojimas ir kt.) atsisakymui. Kalbėdamas apie maisto kokybę, jis pateikė akivaizdžius mokslo tyrimais nustatytus faktus, kad augalinis maistas yra kur kas vertingesnis už gyvulinį.

Vakaronėje dalyvavęs kantri muzikos Lietuvoje pradininkas, dainų autorius ir dainininkas, bardas Vytautas Babravičius – Simas turėjo kaip reikiant paplušėti, nes publika jį sutiko labai šiltai ir ilgokai nenorėjo paleisti nuo scenos. Vis prašė padainuoti daugelio pamėgtų senųjų jo kūrybos dainų: „Upe Verkne neverk“, „Sodžiaus jovarai“, „Autostradoje Vilnius – Kaunas“.

Vytautas Babravičius – Simas turėjo kaip reikiant paplušėti, nes publika jį sutiko labai šiltai.

Nuskambėjo ir kelios naujos – apie emigracijos sopulius „Grįžkit namo“, „Žemė mūsų“ ir kai kurios kitos. Beje, šiais metais Vytautas pažymi labai gražų jubiliejų – 50 metų su gitara. Bet, kaip sakė kai kurie vakaronės dalyviai, „parako jis dar turi“.

Vakaronėje dalyvavęs laikraščio „ŠIANDIEN“ redaktorius Gintautas Kniukšta širvintiškiams pristatė naujo nacionalinio laikraščio gimimo aplinkybes ir tikslus, taip pat Sąjūdžio „ Už Lietuvos miškus“ steigimo idėjas.

Širvintiškiai liko patenkinta  puikia vakarone. Gintauto Kniukštos nuotraukos..

 

Parašykite komentarą

Top