Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Elektros tiekėjo dar nepasirinko šimtai tūkstančių vartotojų. Ką išlošime nukėlę pasirinkimo terminą?

Elektros tiekėjo dar nepasirinko šimtai tūkstančių vartotojų. Ką išlošime nukėlę pasirinkimo terminą?

ENERGETIKOS EKSPERTAS VIDMANTAS JANKAUSKAS ATSAKO Į ŠIANDIEN ŽURNALISTO GINTAUTO KNIUKŠTOS KLAUSIMUS

Prof. V. Jankauskas. Gintauto Kniukštos nuotrauka.

Gerbiamas profesoriau, elektros kainų augimas šiemet yra rekordinis, gal jau matote kokius nors ženklus,  kad situacija galėtų pasikeisti? Kas atsitiko pasaulyje,  kad taip brangsta dujos ir elektra?

Taip, elektros kaip produkto kainos šiemet padidėjo net tris kartus ir ne tik pas mus, bet ir visoje Europoje. Tokį augimą labiausiai lėmė net penkis kartus pabrangusios gamtinės dujos, o taip pat ir sumažėjusi elektros gamyba vėjo (vasarą vėjai buvo silpnesni nei paprastai ir „pripūtė“ mažiau elektros) bei hidroelektrinėse Norvegijoje ir Švedijoje (mažiau kritulių ribojo elektros gamybą šiose elektrinėse), iš kurių mes daugiausia ir importuojame elektros energiją (Lietuva importuoja apie 40% šalyje suvartojamos elektros iš Skandinavijos šalių). Tokios aukštos elektros kainos neturėtų išsilaikyti ilgiau kaip iki ateinančių metų pavasario, kai hidroelektrinės dirbs pilna apkrova ir tieks pigią elektrą.

Nematytą gamtinių dujų kainų augimą lėmė greitai po praėjusių metų užsidarymo ir nuosmukio atsigaunanti JAV ir Kinijos ekonomika, kurios energijos poreikių nespėjo tenkinti dujų tiekėjai, nesitikėję tokio greito ir didelio atsigavimo.

Atsigavusi Kinijos ekonomika supirko visas JAV eksportuojamas dujas, taip pat importavo suskystintas gamtines dujas iš kitų šalių. Europai nepasisekė dar ir su pagrindiniu dujų tiekėju – Rusija, patiekiančia ES virš 40% importuojamų dujų. Rusija spaudė ES kuo greičiau įteisinti Šiaurės srauto dujotiekio antrąją giją ir tiekė ES šalims mažiau dujų, teisindamasi, kad pirmiausia turi užpildyti dujų saugyklas savo šalyje, kurios buvo daugiau nei įprastai ištuštėjusios dėl šaltos žiemos ir pavasario.

Kaip Jūs trumpai paaiškintumėte elektros rinkos liberalizavimą? Gyventojas pats pasirenka elektros tiekėją, o kainos priklausys nuo situacijos rinkoje?

Elektros rinkos liberalizavimas Lietuvoje vyksta jau gerą dešimtmetį: pirmiausia didelės pramonės įmonės įgavo teisę pasirinkti tiekėją, vėliau – mažesnės pramonės, prekybos, aptarnavimo sektoriaus įmonės ir įstaigos. Gyventojai į liberalią rinką eina palaipsniui: pirmiausia daugiausia elektros suvartojantys, kurie nepriklausomą tiekėją pasirinko jau pernai, po to – dauguma gyventojų, kurie turėjo pasirinkti tiekėją jau šiemet.

Deja, liberalizacija vyksta labai nepalankiu metu, kai elektros kainos pasiekė iki tol nematytas aukštumas. Todėl gyventojams gali atrodyti, kad liberalizacija tik didina kainas. Iš tikrųjų kainų didėjimą lemia labai išaugusios elektros gamybos ir importo kainos, tuo tarpu, tinklų įkainiai nedidėja ir netgi mažėja. Gyventojai gali pasirinkti elektros tiekėją, kuris teikia labiausiai priimtiną siūlymą ir kuris yra pakankamai patikimas.

Ką reiškia tie keli  liberalizacijos etapai? Lietuvoje smarkiai brangstant dujoms, elektrai ir šildymui, premjerė Ingrida Šimonytė prakalbo apie  galimas elektros rinkos liberalizavimo terminų atidėjimą… Vadinasi, ir Vyriausybė neturi aiškaus plano, kaip apsaugoti savo šalies žmones nuo staigaus kainų šuolio?

Kad gyventojai ateitų į liberalią elektros rinką etapais per trejus metus, buvo gera idėja, leidžianti pasimokyti ir prisitaikyti prie naujų sąlygų pradedant daugiausiai suvartojančiais, aktyviausiais gyventojais ir palaipsniui įtraukiant ir likusius.

Deja, staiga ir smarkiai išaugusios elektros kainos sujaukė visą procesą, todėl Vyriausybės siūlymas dar pusei metų atidėti liberalizavimą, manau, yra tikrai reikalingas. Tikėtina, kad per ateinantį pusmetį elektros kainos stabilizuosis ir leis vartotojams be didelio streso pasirinkti nepriklausomą tiekėją.

Prezidentūra siūlo  įstatymu riboti galimybes kelti reguliuojamas kainas, didinti kompensacijas už šildymą ir kuriam laikui atidėti elektros rinkos liberalizavimą. Jūs sutinkate su tuo?

Nemanau, kad reikia įstatymu riboti kelti reguliuojamas kainas, juk jas ir taip reguliuoja nepriklausomas reguliuotojas – Valstybinė energetikos reguliavimo taryba.

O elektros gamybos ir importo kainos nėra reguliuojamos – šių kainų augimas ir lėmė išaugusias elektros kainas galutiniams vartotojams.

Elektros tiekėjo dar nepasirinko šimtai tūkstančių vartotojų. Ką  išlošime nukėlę pusmečiui  nepriklausomo tiekėjo pasirinkimo terminą? Antai kai buvo termino  pabaiga  nustatyta gruodžio 18 diena, likus porai mėnesių  net 70 proc., arba 544 tūkst. buitinių šalies elektros vartotojų dar vis svarstė ką čia pasirinkti … Kodėl žmonės, Jūsų nuomone,  neskuba to daryti?

Na, lietuviai niekada neskuba priimti vieno ar kito sprendimo. Tuo labiau, kad jau nuo rugsėjo mėnesio stebėjome nuolatinį elektros kainų augimą, kuris paprastą vartotoją tik glumino. Gyventojai klausinėjo: ką daryti, kokį tiekėją rinktis, jei visi jie tik kasdien didina kitiems metams siūlomas kainas. Todėl atidėjimas pusmečiui, tikintis, kad pavasarį elektros kainos stabilizuosis ir leis gyventojams be didesnio streso pasirinkti tiekėją, manau, buvo tikrai reikalingas.

Kodėl kintamos kainos planas tiktų tiems gyventojams, kurie aktyviau domisi elektros kainomis? Kokiam laikotarpiui patartumėte pasirinkti  tiekėją? Kodėl siūloma gyventojams sudaryti kuo trumpesnes fiksuotas sutartis? Ką čia galima laimėti?

Elektros kaina biržoje kinta kas dieną ir kas valandą, todėl tik aktyvus vartotojas, sekantis šiuos pasikeitimus, turėtų rinktis kintamos kainos planą. Dar geriau būtų, kad jis turėtų išmanųjį skaitiklį. Šiuo metu, kai kainos tokios aukštos, besikeičiančios, matomai geriau rinktis trumpalaikę tiekimo sutartį, bet kai kainos stabilizuosis kiekvienas vartotojas galės spręsti, kokios trukmės sutartį pasirinkti.

Verslininkai garsiai šneka, kad vėjo energetikos pajėgumų vis daugės, kainas gali numušti daugiau elektros gaminančios Švedijos ir Norvegijos hidroelektrinės. Kodėl vis tik Lietuva taip iš lėto įkinko į darbą gamtos privalumus?

Lietuva neatsilieka nuo kitų ES šalių plėtodama atsinaujinančią energetiką. Tiesa, daug diskusijų sulaukia numatoma vėjo elektrinių statyba Baltijos jūroje, tačiau ir ji turi pajudėti. Na, o Skandinavijos hidroelektrinės tikrai turėtų sumažinti elektros kainas ateinantį pavasarį.




Elektros tiekėjo dar nepasirinko šimtai tūkstančių vartotojų. Ką  išlošime nukėlę pusmečiui  nepriklausomo tiekėjo pasirinkimo terminą?

Valdžiai nusprendus per kelerius metus išdėstyti dujų kainų augimą gyventojams ir patvirtinus naujas dujų ir elektros kainas nuo sausio, valstybės valdomai elektros ir dujų tiekėjai „Ignitis“ artimiausiais metais gali tekti skolintis apie 190 mln. Eurų. Tuos pinigus vėliau ar anksčiau turės grąžinti visi dujų ir elektros vartotojai. Tai ką čia mes laimime? 

 Nemanau, kad valdžios sprendimas išdėstyti dujų kainų augimą per ateinančius kelerius metus, yra geras. Tai jokia parama gyventojams, juk jie turės susimokėti ateityje tą dalį, kurios nesumokės dabar. „Ignitis“ atsisims savo pinigus, gal dar ir su procentais.

Ir paskutinis klausimas: kokiam laikotarpiui vis tik patartumėte pasirinkti  tiekėją? Ar realu tikėtis, kad po pusmečio ar  po metų elektros  kainos bus mažesnės. Kokį variantą pasirinkote Jūs?

Pasikartosiu: manau, kad pusmečiui atidėtas nepriklausomo tiekėjo pasirinkimas buvo teisinga priemonė taip išaugus elektros kainoms. Ateinantį pavasarį elektros kainos turėtų sumažėti ir stabilizuotis, o tai leis gyventojams geriau pasirinkti tiekėją. Aš irgi dar nepasirinkau tiekėjo, laukiu pavasario.

Parašykite komentarą

Top