Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Gintautas Kniukšta. Kodėl žurnalistas Lietuvoje savo teisę laisvai reikšti nuomonę turi ginti teismuose?

Gintautas Kniukšta. Kodėl žurnalistas Lietuvoje savo teisę laisvai reikšti nuomonę turi ginti teismuose?

Gintautas KNIUKŠTA, laikraščio ŠIANDIEN, žiniasklaidos ir naujienų svetainės www.siandien.info vyr. redaktorius, laidos SENGIRĖ vedėjas

Laidų vedėjas Virginijus Savukynas teismo prašo panaikinti LRT etikos kontrolierės bei LRT Tarybos sprendimus. Jį LRT etikos kontrolierė paskelbė pažeidusiu etiką dėl teisingumo ministrei nepalankaus įrašo socialiniame tinkle . Ne tik įpareigojo šį įrašą pašalinti, bet ir skirti nuobaudą.

 

Virginijus Savukynas. E. Blaževič/LRT nuotr.

Ką parašė V. Savukynas  2022 m. rugsėjo 30 d. savo „Facebook“ paskyroje? „Teisingumo ministrė iškėlė drausminę bylą Ignui Vėgėlei dėl to, kad jis kėlė klausimus. Jie gali patikti, gali nepatikti, tačiau tokią teisę garantuoja Lietuvos Respublikos Konstitucija. Manau, kad tai yra vienas iš baisiausių žingsnių, kuriuo pasikėsinta į laisvę. Kaip ir putino ruzzijoje nepatinkančius žmones siekiama užčiaupti. Nemanau, kad šiai ministrei yra vieta Vyriausybėje.“

Kokį teisingumą Ewelina Dobrowolska vykdo Lietuvoje, kodėl žurnalistas Lietuvoje savo teisę laisvai reikšti nuomonę turi ginti teismuose? V. Savukynas LRT etikos kontrolierės pripažintas pažeidęs 3 etikos kodekso straipsnius ir dėl to įpareigotas pašalinti įrašą, o LRT administracijai rekomenduota V. Savukynui skirti nuobaudą.

Buvusiam Advokatų tarybos pirmininkui, advokatui Ignui Vėgėlei drausmės byla teisingumo ministrės E. Dobrowolskos iniciatyva iškelta dėl jo viešų pasisakymų pernai rugsėjį apie asmenis, kurie organizavo paramą COVID-19 pandemijos ir karo Ukrainoje metu.

Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius socialiniame tinkle pabrėžia, kad V. Savukynas gina savo ir kitų kolegų teisę kritikuoti valdžią ir dirbti profesionaliai. Pagarba jam ir jo sprendimui.

„Tai precedentas, tai istorinis įvykis, kai laisvos šalies laisvas žurnalistas siekia likti laisvu nuo persekiojimo už valdžios kritiką. Beje, už tą kritiką net pati ministrė  neturėjo jokių pretenzijų ir tai patvirtino viešai.

Todėl teisiniai argumentai ir teisminis šio atvejo įvertinimas yra svarbus egzaminas visiems. Visiškai palaikau kolegos žingsnį ginti profesinius standartus ir tai daryti profesionaliai. Ypač svarbu, kad būtų teisme įvertintas ir pats LRT etikos kodeksas, kurio kai kurios nuostatos akivaizdžiai prieštarauja įstatymams ir pažeidžia žurnalistų teises ir laisves.

Labai norėčiau tikėti, kad LRT dirbantys kolegos taip pat viduje netylės bei vadovams kels klausimus dėl to Etikos kodekso nuostatų ir jų taikymo. Nes redakcinė laisvė yra didžiausia vertybė bet kuriai žiniasklaidos priemonei. Ypač visuomeninei”, – rašo socialiniame tinkle Žurnalistų sąjungos pirmininkas Dainius Radzevičius.

2023 m. pradžioje už dalyvavimą televizijos laidoje „Sengirė“, kurią transliavo „Youtube OpTV“ kanalas, Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos bakalauro studijų programos komitetas nusprendė nubausti docentę, humanitarinių mokslų daktarę Jolantą Mažylę.

 

J. Mažylė. Redakcijos archyvo nuotrauka.

J. Mažylės persekiojimą universitete inicijavo LRT generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė, veikianti Programos komitete socialinės partnerystės pagrindais. Tos pačios LRT, kurios etikos kontrolierė baudžia žurnalistą V. Savukyną, vadovė.

Beje, po teisingumo ministrės Evelinos Dobrovolskos kojomis krito ir Respublikos prezidentas, pavesdamas jai eiti švietimo, mokslo ir sporto ministro pareigas.

Net Seimo opozicija suabejojo jos gebėjimais, kritikos žodžių negailėjo mokytojų profsąjungų lyderiai (ar taip jau seniai visa Lietuva klykė dėl jos išsilavinimo), o valstybės vadovui – gerai, tinka…

Taigi, kas ji, Evelina Dobrovolska? Įtakinga ministrė su plačiu visuomenės palaikymu? Ar kai kurių aukščiausiųjų pareigūnų sprendimai rodo visišką valstybės dugną?

Parašykite komentarą

Top