Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > JAV Prezidento rinkimai: balsų skaičiavimas gali užtrukti dar ne vieną dieną

JAV Prezidento rinkimai: balsų skaičiavimas gali užtrukti dar ne vieną dieną

JAV renka prezidentą. Dabartinis JAV Prezidentas respublikonas Donaldas Trampas (Donald Trump) rungiasi su su varžovu demokratu Džo Baidenu (Joe Biden). Kartu su Prezidento rinkimais vyksta ir JAV Atstovū Rūmų narių bei trečdalio Senato narių rinkimai.

D. Trampas siekia būti perrinktas antrąjąi kadencijai, o buvęs JAV viceprezidentas Dž. Baidenas bando laimę tapti JAV Prezidentu jau 3-čią kartą.

JAV prezidento rinkimų nėra tiesioginiai, nes JAV piliečiai nebalsuoja tiesiogiai už pačius Prezidento posto siekiančius kandidatus, o renka savo valstijos rinkikus, kurie vėliau ir išrenks prezidentą. Rinkikai ant balsavimo biuletenio paprastai nėra įvardijami. 50 JAV valstijų išrenka nustatytą skaičių (priklausantį nuo valstijos dydžio) rinkikų kurie sudaro vadinamą Rinkikų kolegiją.

D. Trumpas pirmauja Indianos, Kentukio, Vakarų Virdžinijos, Okhlahomos, Tenesio, Arkanzaso, Misisipės, Pietų Dakotos, Šiaurės Dakotos, Pietų Karolinos, Alabamos, Kanzazo, Naujosios Meksikos, Jutos, Misūrio, Nebraskos, Vajomingo, Ohajaus, Aidaho, Ajovos valstijose.

J. Bidenas laimi Vermonto, Virdžinijos, Merilendo, Delavero, Masačiusetso, Rod Ailando, Niujorko, Niudžersio, Konektikuto, Kolorado, Naujojo Hampšyro, Ilinojaus, Kalifornijos, Oregono, Vašingtono valstijose, Kolumbijos apygardoje.

Daugiausia rinkikų išrenka daugiausia gyventojų turinti Kalifornija – 55 asmenis, mažiausiai –3 rinkikus – Juta, Montana, Aliaska, Vermontas, Delaveras, Vajomingas ir Šiaurės Dakota (žr. žemėlapį). Iš viso Rinkikų kolegiją sudaro 538 nariai. Kad galėtum tapti prezidentu, reikia užsitikrinti 270-ies rinkikų balsus.

Nors Rinkikų kolegijos balsai paprastai atspindi rinkėjų valią. Tačiau būna ir taip kad kandidatas, surinkęs daugiausia rinkėjų balsų visose šalyje, balsuojant Rinkikų kolegijojai pralaimi.

Būtent taip nutiko 2016 m. kai D. Trampas dėl JAV Prezidento kėdės varžėsi su Demokratų partijos kandidate H. Klinton. Nors pastaroji surinko daugiau rinkėjų balsų šalyje, tačiau D. Trampas gavo daugiau Rinkikų kolegijos balsų. Taip nutinka dėl to, kad skirtingų valstijų Rinkikų kolegojos narių balsai yra skirirtingo svorio.

Rinkimų baigtį dažniausia nulemia valstijos, kuriose vyksta įnirtingiausia kova tarp kandidatų. Todėl į šioms svyruojančioms valstijoms ir skiriamas didžiausias dėmesys. Šiemet balsavimo rezultatams šiuo požiūriu lemtingomis gali būti: Florida, Arizona, Mičiganas, Šiaurės Karolina ir Viskonsinas.

Rinkikų kolegija buvo sukurta kaip kompromisas tarp JAV Konstitucijos kūrėjų negalėjusių nuspręsti, ar JAV Prezidentą reikėtų rinkti Kongresui, ar jis turėtų būti renkamas visuotiniuose rinkimuose tiesiogiai. Tad, buvo pasirinktas tarpinis atvejis tarp visuotiniuose rinkimuose renkamo ir šalies parlamento paskirto Prezidento.

Visos balsavimo apylinkės JAV Lietuvos laiku užsidarė lapkričio 4 d. 4 val. Balsų skaičiavimas gali užtrukti dar ne vieną dieną.

Pagal spaudos pranešimus parengė Romas Varkalys.

Parašykite komentarą

Top