Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Jelenos Tulčinos mitybos revoliucija

Jelenos Tulčinos mitybos revoliucija

Gintautas Kniukšta

„Knygų mugę“ šiemet leidėjai įvardijo kaip rekordinę. Tarp populiariausių knygų ir E. Žičkaus – ,,Nepavaldi likimui“. Gydytoja Jelena Tulčina vadinama pirmąja medike Lietuvoje, pradėjusia garsiai kalbėti apie kokybišką gyvenimą be vaistų ir mitybos svarbą gerai savijautai. Laikraščio ,,ŠIANDIEN“ pokalbis su Vilniaus „Žvėryno natūralios medicinos centro“ įkūrėja Jelena Tulčina.

Gydytoja Jelena Tulčina vadinama pirmąja medike Lietuvoje, pradėjusia garsiai kalbėti apie kokybišką gyvenimą be vaistų. Nuotraukos iš asmeninio J. Tulčinos archyvo.

Gerbiama daktare, Jūsų taikoma gydymo metodika padėjo tūkstančiams žmonių. Kokį receptą jiems siūlėte?

Gyventi sveikai, keisti gyvenimo būdą.

Ką tai reiškia? Nevalgyti cepelinų, riebios kiaulienos?

Jeigu esate sveikas, valgykite į sveikatą. Dievas dovanoja sveikatą mums gimstant. Kitas klausimas, ar ilgai būsite sveikas? Pavyzdžiui, aš daug ko atsisakiau, kad pasveikščiau, atsikratyčiau įsisenėjusių ligų, atrasčiau gyvenimo džiaugsmą.

Ką ir kaip valgyti, turime nuspręsti patys. Natūralios medicinos srityje dirbu daug metų, iš arti mačiau žmones su dideliu anstvoriu, sergančius odos žvyneline liga, astma, cukriniu dabetu. Sunku patikėti, bet faktas: net vaikams šiandien daromos širdies šuntavimo operacijos.

Kas labiausiai įsiminė per tuos metus, kuriuos atidavėte žmonių sveikatai? Jie tikrai pasveiko?

Žinote, iš pradžių aš pati viską išgyvenau, o vėliau apie tuos dalykus ėmiau kalbėti viešai. Mano pačios kelias siekiant geros sveikatos buvo labai ilgas ir sunkus. Nuo jaunystės sunkiai sirgau, turėjau antsvorio.

Iš Jelenos Tulčinos sveikatingumo ir mitybos programos:
10 proc. mitybos racione turi sudaryti riebalai (augalinės kilmės, aliejai).
10 proc. – baltymai: mėsą galima valgyti 2, o žuvį 2-3 kartus per savaitę.
80 proc. – kompleksiniai angliavandeniai – košės, daržovės.

Penkios operacijos kas dvejus metus, pašalinti kai kurie vidaus organai, didelė baimė, kaip reikės gyventi toliau. Vis tik atradau savo gyvenimo būdą, atsikračiau ligų visam laikui.

Pažiūrėkite į šias nuotraukas – matote, kaip atrodo, pavyzdžiui, žmogus segantis žvyneline odos liga ir kaip jis atrodo dabar. Prisimenu, atskrido į Vilnių privačiu lėktuvu verslininkas iš užjūrio, vos paeina, dūsta, per dieną suvalgo dvidešimt įvairių tablečių. Įsivaizduojat, kaip jos veikia organizmą? Dabar jis rašo padėkos laiškus, gyvena pilnavertį gyvenimą.

Turime atidžiau rinktis, ką dedame į burną – ligos jaunėja, jų daugėja, o mūsų mitybos įpročiai darosi vis nesveikesni. Mes atlikome beveik tūkstančius  maisto netoleravimo testo tyrimų. Yra produktų, kurie netinka beveik mums visiems.

Liūdna tiesa, tačiau pasaulyje daugiau nėra žinduolių, kurie vartotų kito žinduolio pieną. 

Kai šie produktai patenka į mūsų kraują, jie traumuoja imuninę sistemą, žūsta baltosios kraujo ląstelės, o užterštas kraujas juk toliau cirkuliuoja po visą organizmą, sukelia uždegimą visoje sistemoje.

Kai užsiteršia kepenys, inkstai, žmogui gali atsirasti odos bėrimai, žvynelinė, atopinis dermatitas, egzema, spuogai, migrena, pradėti augti akmenys tulžies pūslėje ar inkstuose.

Kokių produktų pirmiausia turėtume atsisakyti?

Pieno produktų. Žmonės, vartojantys daugiau pieno produktų, dažniau serga insultu, infarktu ar vėžiu. Liūdna tiesa, tačiau pasaulyje daugiau nėra žinduolių, kurie vartotų kito žinduolio pieną.

Vartojant pieno produktus, žmogaus organizme gaminasi antikūniai. Antroji produktų grupė, kurių reikia vengti – rugiai ir kviečiai. Tai grūdai, kuriuose daugiausia glitimo – baltymo, atrofuojančio plonojo žarnyno gaurelius.

Nevalgykime cukraus. Jis maitina bakterijas ir sudaro tinkamą terpę plisti grybeliui. Taip pat cukrus maitina vėžines ląsteles. Didžiausios cukraus sankaupos būna būtent aplink vėžio židinius.

Negerkime kavos. Sumažinkime mėsos kiekį. Net mėsėdžiai gyvūnai valgo ne patį grobį, o jo skrandžio turinį. Mėsą vėliau išėda silpnesni plėšrūnai.

O kaip valgo žmonės? Į kūną pavojingą maistą krauna tarsi į šiukšliadėžę. Pradėjus derinti mitybą ir išvalius organizmą, galima kontroliuoti savo ligą. Sveiko maisto restoranų atsiradimo tempai Vilniuje rodo, kad kelias, kurį atradau, yra teisingas…

Daktare, pasinaudokite proga ir plačiau pristatykite knygą apie jus ,,Šiandien“ skaitytojams.  

Knygoje atskleidžiau dar nematytą savo gyvenimo pusę, atvirai ir nuoširdžiai papasakojau apie likimo išbandymus: ligas, netikrus draugus ir išdavystes…

Perskaitysite šokiruojančiai atvirą išpažintį apie gyvenimo be ligų paieškas, mamos, žmonos dramą, siekiant išlaikyti pusiausvyrą tarp darbo ir šeimos, įkvepiančią sėkmės istoriją, kuri motyvuos kiekvieną siekti užsibrėžtų tikslų.

Susipažinsite pasveikusių nuo įvairių ligų ir atsikračiusių antsvorio žmonių patirtimi, prasibrausite į medicinos ir verslo pasaulio užkulisius, rasite naudingų patarimų, kaip pasveikti be vaistų ir žinoma, sveikos mitybos receptų.

Parašykite komentarą

Top