Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Lietuvos prezidentas: „Noriu kalbėti apie tai, kas buvo, yra ir bus tol, kol mes būsime”

Lietuvos prezidentas: „Noriu kalbėti apie tai, kas buvo, yra ir bus tol, kol mes būsime”

www.siandien.info

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba Nacionalinių premijų laureatų pagerbimo ceremonijoje:

Gerbiamieji Nacionalinių premijų laureatai, komisijų nariai, visi kultūros ir meno kūrėjai ir mylėtojai,

šiuo priverstinio pasaulinio sąstingio metu kreipiantis į Jus galima daug kalbėti apie tai, ko nėra, ko trūksta. O nėra įprastos premijų teikimo ceremonijos, nėra salę užliejančių plojimų, nėra jaukios kolegų ir bičiulių šventės. Taip kaip nėra koncertų, spektaklių, renginių ar parodų.

Tačiau aš noriu kalbėti apie tai, kas buvo, yra ir bus tol, kol mes būsime.

Apie tai, kaip Saulius Tomas Kondrotas prasiskverbia už racionalios tikrovės ribų, parodo blogio ir gėrio kovą, aistrų galią, apie meistrišką jo romanų ir apsakymų stilių, nenusileidžiantį pasaulinės literatūros šedevrams.

Apie Jono Vitoldo Tomaševičiaus vizualinės poezijos grožį ir gelmę, tapusią Lietuvos kino atpažinimo ženklu.

Apie Reginos Šaltenytės vaidmenis, sudėtingus moterų likimus istorijos gniaužtuose, pakylėjančius į antlaikinę perspektyvą.

Apie Rūtos Stanevičiūtės inicijuotus muzikos festivalius, jos knygas, straipsnius ir pasakojimus, atskleidžiančius muzikos pasaulio gelmę.

Apie poetiškai praktišką Gintaro Balčyčio architektūrą kaip erdvinės kultūros reiškinį.

Apie daugiasluoksnius kasdienybės ir istorijos ženklus įtaigiose Eglės Ridikaitės drobėse.

Apie Jono Rudzinsko mums vis iš naujo atveriamus tautodailės lobius.

Apie visa tai, kas nepaisant karų, marų ir krizių nuolatos pildo mus estetiniais atradimais, prasmingomis istorijomis, sudėtingais klausimais, giliomis įžvalgomis – visais tais gyvybės syvais, be kurių, ko gero, nebūtume visaverčiai žmonės. Nes kultūra nėra vien pridėtinė vertė, paslauga, rodiklis ar žmogiškieji ištekliai. Be jos būtume lyg šešėliai, netekę savo kūno, kraujo, kvapo, spalvos ar skambesio. Už šią didžiulę dovaną Jums, gerbiami laureatai, ir Jums, visi kuriantys, didžiulis ir nuoširdus ačiū.

Nėra joks atsitiktinumas, kad Nacionalinės kultūros ir meno premijos bei Jono Basanavičiaus premija yra įteikiamos Vasario 16-osios proga. Kadangi taip kaip kultūra suteikia prasmės žmogaus gyvasčiai, taip ji kuria ir nematomus saitus, mus, piliečius, buriančius į vieną valstybę.

Savo darbais Jūs pasakojate pasauliui apie tai, kas ir kokie mes esame, kuo panašūs ir kuo skirtingi, kokia mūsų praeitis ir apie ką mes svajojame. Perleidę gabalėlį Lietuvos per savo jautrų vidinį filtrą, įkūniję aukštinančiomis ar provokuojančiomis formomis, padedate giliau ją suprasti – tiek sau patiems, tiek mūsų nepažįstantiems.

Tuo pačiu Jūs mus kaip valstybę nuolatos kuriate ir perkuriate, neleisdami suprastėti, sustabarėti ir prarasti kūrybinės galios. Kuo veržlesnis šalyje kultūrinis gyvenimas, tuo didesnė ir tautos vidinė energija, besiskleidžianti naujomis idėjomis įvairiausiose gyvenimo srityse. Be Jūsų indėlio neturėtume kūrybingo verslo, inovatyvaus švietimo, aktyvių bendruomenių ir dvasios stiprybės toliau kurti savo ateitį.

Mieli laureatai,

nuoširdžiai sveikinu Jus, pelniusius vieną svarbiausių šalies įvertinimų už kūryboje pasiektas aukštumas. Lietuvai brangūs Jūsų darbai, balsai, mintys ir idėjos. Linkiu Jums neišsenkančio įkvėpimo, sveikatos ir kūrybinės sėkmės, o mums visiems – kuo greitesnio grįžimo prie taip trūkstamo ir pasiilgto bendravimo, visavertiško mėgavimosi menu ir kultūra.

Su artėjančia Lietuvos valstybės atkūrimo diena! Matykime prasmę ją kurti kasdien.

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas
Informacija atnaujinta 2021.02.15 15:07


Parašykite komentarą

Top