Jūs esate
Pagrindinis > Savaitė > Minėsime Laisvės dieną ir 25-ąsias okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos metines

Minėsime Laisvės dieną ir 25-ąsias okupacinės kariuomenės išvedimo iš Lietuvos metines

Rugpjūčio 31 d., penktadienį, bus minima Laisvės diena, žyminti 25-ąsias Rusijos (okupacinės Sovietų Sąjungos) kariuomenės išvedimo iš Lietuvos metines.

1993 m. rugpjūčio 31 d. 23 val. 45 min. paskutinis okupacinės kariuomenės karinis ešelonas paliko Lietuvos teritoriją. Taip Lietuvos piliečių ir jų demokratiškai išrinktos valdžios pastangomis, remiantis tarptautinės teisės nuostatomis, buvo likviduota viena iš pagrindinių Lietuvos valstybės okupacijos ir aneksijos pasekmių.

Lietuva tapo pirmąja Rytų Europos valstybe, išsivadavusia nuo Rusijos (okupacinės Sovietų Sąjungos) kariuomenės.

10.30–11.45 val. Lietuvos laisvės gynėjų galerijoje (Seimo I r.) vyks Laisvės dienos susitikimas, kuriame kalbės Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis, buvę Lietuvos Respublikos valstybinės derybų su Rusijos Federacija delegacijos nariai: Česlovas Vytautas Stankevičius (vadovas), Saulius Pečeliūnas, Gediminas Šerkšnys, prof. Vytautas Sinkevičius.

Renginyje taip pat dalyvaus ir kiti buvę valstybinės derybų delegacijos nariai. Simboliška, kad renginys vyksta Seimo rūmuose – dauguma Lietuvos Respublikos delegacijos narių buvo Nepriklausomybės Akto signatarai.

Susitikimo dalyvius ir svečius fotografas Romualdas Jurgaitis pakvies apžiūrėti autorinę nuotraukų parodą „25 metai be okupacinės kariuomenės“. Istoriniuose kadruose – okupacinės kariuomenės veikla Lietuvos Respublikoje 1990–1991 m., iliustruojanti, koks sudėtingas buvo Lietuvos valstybės nepriklausomybės atkūrimas, kai teko kovoti ne tik su realia agresija, bet ir diplomatinėmis priemonėmis siekti svetimos kariuomenės išvedimo.

Fotografijų ekspoziciją papildo Seimo archyve saugomi Lietuvos Respublikos valstybinės derybų delegacijos su Rusijos Federacija dokumentai dėl okupacinės kariuomenės išvedimo.

Įėjimas į renginį laisvas – nuo 10.30 val. per Seimo I rūmus, nuo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos pusės.

12 val. Nepriklausomybės aikštėje vyks Lietuvos valstybės vėliavų pakėlimo ceremonija. Po ceremonijos 12–15 val. visi norintieji yra kviečiami atvirų durų valandų metu Seimo rūmuose apžiūrėti Laisvės dienai skirtą parodą „25 metai be okupacinės kariuomenės“.

Įėjimas laisvas per Seimo rūmų Didįjį kiemą.

Su Laisvės diena simboliškai siejasi šiuo metu Vitražo galerijoje eksponuojama fotografijų paroda „Prahos pavasaris – Čekoslovakija 1968“, skirta 50-osioms Prahos pavasario metinėms – tuo metu demokratijos ir laisvės siekį Čekoslovakijoje sužlugdė Sovietų Sąjungos tankai, tačiau po ketvirčio amžiaus Rytų Europos valstybės jau vadavosi iš okupacinės kariuomenės – 1993 metais okupacinės kariuomenės tankai paliko Lietuvos valstybę.

Parašykite komentarą

Top