Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Praktika ne kartą patvirtino, kad kainų stabilizavimą leidžia pasiekti ne jų ribojimas

Praktika ne kartą patvirtino, kad kainų stabilizavimą leidžia pasiekti ne jų ribojimas

ALTERNATYVA KAINŲ REGULIAVIMUI – ANTKAINIŲ STEBĖSENA IR VIEŠINIMAS

Dr. Arvydas Juozaitis,

Paskelbus COVID-19 pandemiją, labai sparčiai išaugo ir individualių apsisaugojimo priemonių poreikis. Nesant galimybių greitai padidinti gamybos apimtis, pastebimai ėmė kilti gamintojų ir didmenininkų kainos šioms priemonėms.

Valstybė (vyriausybė) nepasirūpino tokiems karantino atvejams būtinu individualių apsaugos priemonių rezervu. Dabar Vyriausybė turi dvi realias galimybes – pirkti priemones už gamintojo ar tiekėjo nustatytą kainą, arba skubiai sukurti sąlygas šalies viduje patiems pasigaminti apsaugos priemones.

Tuo tarpu siūlymai reguliuoti kainas tarp pasiūlos ir paklausos duotų teigiamą rezultatą tik vienu atveju — rekvizavus gamintojų ir didmenininkų, visų pardavėjų turimas prekes.

Toks veikimas galėtų būti pateisinamas tik paskelbus ypatingą padėtį, kaip karo metu. Priešingu atveju rekvizavimai sukels dar didesnį šių prekių deficitą ir paskatins spekuliaciją, šešėlinius ir kartelinius sandėrius. Tai sukurtų sąlygas nusikalstamumui augti.

KSS-SNATALKA LIETUVAI prezidiumas, apsvarstęs ir įvertinęs esamą situaciją, mato: karantino metu buvo sudarytos išskirtinės sąlygos stambiesiems prekybos ir vaistinių tinklams. Todėl mes galime reikalauti ir privalome vykdyti šiuose tinkluose individualioms apsaugos priemonėms taikomų antkainių stebėseną ir viešinimą. Šį darbą Seimas turi teisę pavesti Konkurencijos tarybai.

Taip būtų galima nustatyti individualių apsaugos priemonių faktines įsigijimo ir realizavimo aplinkybes.

Ypač atkreiptinas dėmesys į tuos atvejus, kai turintys išskirtines sąlygas veikti karantino metu (stambieji prekybos ir vaistinių tinklai, atsivežę milijoninius kiekius priemonių), sulaukė ir Ekstremalių situacijų komisijos nurodymo privalomai jas dėvėti visiems asmenims!

Šis prekybos skatinimas — valstybės kišimasis į rinką. Vyriausybės suteiktos preferencijos prekybos ir vaistinių tinklams karantino metu nutraukiant ir apribojant kitų ūkio subjektų veiklą, suponuoja teisę reikalauti garbingo elgesio ir iš rinkos dalyvių, kurie turėjo šias išskirtines sąlygas!

KSS-SANTALKA LIETUVAI prezidiumas pritaria Prezidento išsakytiems argumentams, teikiant veto Kainų reguliavimui: „Praktika ne kartą patvirtino, kad kainų stabilizavimą leidžia pasiekti ne ribojimai, bet trūkstamų prekių ir paslaugų pasiūlos didinimas ir biurokratinių kliūčių mažinimas.

Grąžindamas Seimui įstatymų paketą tobulinti, teikiu pasiūlymą įpareigoti Vyriausybę iškilus poreikiui efektyviai spręsti staiga išaugusių kainų problemą ne neveiksmingais draudimais, o prekių prieinamumo ir pasiūlos didinimo priemonėmis“.

Dr. Arvydas Juozaitis, yra Kartų solidarumo sąjunga – SANTALKA LIETUVAI
ir visuomeninio judėjimo LIETUVA YRA ČIA lyderis.

Parašykite komentarą

Top