Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Slepia nuo visuomenės kaip buvo leidžiami pinigai gynybai: sužinos nedraugiškos valstybės?

Slepia nuo visuomenės kaip buvo leidžiami pinigai gynybai: sužinos nedraugiškos valstybės?

www,siandien.info

Kaip anksčiau skelbė ELTA, Valstybės kontrolė pranešė, kad surinkti duomenys apie tai, kaip Lietuvoje pastaruosius kelis metus buvo leidžiami pinigai gynybai, visuomenei atskleidžiami nebus.

„Viešas tokios informacijos atskleidimas palengvintų nedraugiškų valstybių žvalgybos institucijų darbą ir sudarytų joms galimybę susipažinti su jautriais nacionaliniam saugumui duomenimis“, – savo feisbuko paskyroje skelbė D. Šakalienė.

„Lietuvos kariuomenė ir Krašto apsaugos ministerija Valstybės kontrolei pateikė daug jautrios informacijos, susijusios su Krašto apsaugos sistemos pajėgumais ir parengtimi“, – pabrėžė ji.

Ministrė patikino – su audito informacija gali susipažinti institucijos, kurioms ji yra aktuali.

„Auditui buvo pritaikyta riboto naudojimo žyma. Riboto naudojimo žyma neapriboja skaidrumo sistemoje – su informacija gali susipažinti atitinkamos institucijos, tai netrukdo vykdyti parlamentinę kontrolę“, – teigia ji.

Dovilė Šakalienė
Dovilė Šakalienė | V. Raupelio / LRT nuotr.

Tačiau valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas tikino, kad audito metu didesnių pažeidimų nenustatyta, o duomenys esą įslaptinti dėl patikrinimo metu nagrinėtos riboto naudojimo informacijos.

Organizacijos „Transparency international“ Lietuvos skyriaus vadovės Ingridos Kalinauskienės teigimu, bent dalis audito išvadų turėjo likti prieinama visuomenei.

Skaidrumo gynėjai kritikuoja sprendimą slėpti tyrimą ir sako, kad išvados bent iš dalies turėtų būti pasiekiamos visuomenei. Krašto apsaugos ministerija sako, kad „nutiko keistas dalykas“, o informacija yra įslaptinta, nes yra riboto naudojimo.

Gynybos biudžeto valdymo analizė. Tokį dokumentą su vasario 14 dienos data galima rasti Valstybės kontrolės duomenų bazėje, tačiau jo turinio neperskaitysite – jis yra įslaptintas.

Valstybės auditoriai vertino, kaip planuojamas ir valdomas gynybos biudžetas, kaip vyksta gynybos priemonių įsigijimai, projektų įgyvendinimas. Taigi vertino jau gerokai padidintą biudžetą, įskaitant ir išlaidas karinių miestelių statybai.

Remiantis surinkta medžiaga, tikėtasi paskelbti išvadas, rekomendacijas, ką reikia keisti.

„Tikslas buvo pasižiūrėti, kaip pas mus 2021–2024 metais yra su gynybos biudžeto planavimu, kaip yra vykdomi įsigijimai“, – LRT RADIJUI pasakojo valstybės kontrolierius Mindaugas Macijauskas.

Ministerijos kancleris: „Nutiko netikėtas dalykas“

LRT radijo žiniomis, pagal pirminį planą rezultatus planuota viešai paskelbti dar sausio mėnesį. Planuota tai skelbti ir žiniasklaidoje.

Tačiau viskas pasisuko kita linkme, kai Valstybės kontrolė su tyrimu ir jo išvadomis supažindino Krašto apsaugos ministeriją.

Pagal nustatytą tvarką, kontrolieriai pateikė analizę ir jos išvadas Krašto apsaugos ministerijai, kad ši ne tik susipažintų, bet ir pateiktų savo pastabas. Tačiau sprendimas buvo analizę įslaptinti.

Ministerijos kancleris Dainius Ivoškis LRT RADIJUI teigė, kad kontrolieriai analizavo ir riboto naudojimo informaciją.

„Nutiko toks netikėtas dalykas – jie (Valstybės kontrolė – aut. past.), rengdami gynybos biudžeto valdymo analizę, turėjo atlikti finansinį auditą. Bet auditas buvo atliktas platesne imtimi ir į analizę buvo įtraukta informacija, kuri yra riboto naudojimo. Todėl atsirado prielaidų ją įslaptinti“, – paaiškino ministerijos kancleris.

Kokia informacija apie gynybos pirkimus galėjo atsidurti Valstybės kontrolės išvadose? M. Macijauskas sako negalintis to atskleisti, tačiau prasitarė, kad taisytinų dalykų rado.

„Mes vertinam, matom tam tikras rizikas. Tie taisytini dalykai yra pateikti mūsų ataskaitoje“, – LRT RADIJUI teigė M. Macijauskas.

Mindaugas Macijauskas
Mindaugas Macijauskas | BNS nuotr.

Pasak jo, Valstybės kontrolė bendrauja su ministerija, kalbasi, ką gali padaryti daugiau. „Kaip pateikti nešališką nuomonę apie gynybos išlaidų panaudojimą, ar tikslai yra pasiekiami, – vardino valstybės kontrolierius.

Tačiau jis akcentavo, kad tyrimo išvadose nėra duomenų, dėl kurių reikėtų skubiai kreiptis į Generalinę prokuratūrą.

„Nėra nieko tokio, kas keltų įtarimų, nes priešingu atveju mes turėtumėme kreiptis į prokuratūrą“, – pridūrė jis.

Surinkti duomenys netrukus keliaus į Seimą ir Vyriausybę, tačiau susipažinti galės tik turintys teisę susipažinti su slapta informacija.

„Ataskaita ir jos rezultatai nelieka tik KAM ir pas mus. Ją gaus Vyriausybė, Seimo komitetai – tie, kas turi galimybę su ja susipažinti“, – paaiškino valstybės kontrolierius.

„Norėtųsi, kad naujoji ministerijos vadovybė imtųsi lyderystės skaidrinant, kokias lėšas leidžiame gynybai, juolab dabar, kai kalbame apie lėšų gynybai didinimą“, – sakė „Transparency International“ Lietuvos skyriaus vadovė.

Parašykite komentarą

Top