Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Naujas ŠIANDIEN numeris. Ne visi ūkininkai išgins karves į laukus

Naujas ŠIANDIEN numeris. Ne visi ūkininkai išgins karves į laukus

www.siandien.info

Naujas ŠIANDIEN numeris.

Atėjo pavasaris – su kokiomis nuotaikomis pieno gamintojai pasitinka artėjančias Jurgines?

„Nuotaikos prastos. Ne visi ūkininkai išgins karves į laukus. Dalis jų dar palaikys kol turi žiemai sukaupto pašaro, o po to ruošiasi parduoti. Užsidarys kelios dešimtys fermų, kurios laiko po 50 – 300 karvių.

Laukia labai skaudūs išsiskyrimai, gaila įdėtų investicijų ir ilgamečio triūso, neskaičiuojant darbo valandų.

Kai kurie pieno ūkiai gauna už pieno kilogramą net ir mažiau nei 20 eurocentų už kilogramą. Be to, jau girdisi kalbų, kad žaliavinio pieno kaina gali sumažėti dar kokiais penkiais centais.

Tokios tendencijos ūkininkus stumia į neviltį, nes pieno gamybos kaštai tik auga. Lietuvoje jau beliko tik 21 tūkst. ūkių, kurie laiko karves.

Dar prieš penkerius metus jų buvo dvigubai daugiau. Karvių skaičius mūsų šalyje nuo 1990 metų sumažėjo beveik keturis kartus. Pieno gamyba per tris dešimtmečius krito maždaug tris kartus. Tiesiog ritamės į bedugnę.

Naikindami savus ūkius remiame kaimyninių šalių ūkininkus. Iš kaimynų pieno pramonė jau įsiveža beveik pusę perdirbamo pieno.

Pažiūrėkime kas darosi parduotuvių lentynose – jau koks penktadalis pieno produktų yra lenkiški. Tuo tarpu Italijos, Vokietijos ir daugelio kitų ES šalių prekyboje absoliučiai vyrauja vietinės kilmės produktai.

Apmaudu, kad tik dabar ministras K. Navickas sušneko apie būtinumą kooperuotis. O kur jis buvo anksčiau?

Pieno ūkiams kooperuojantis, labai reikalinga ne tik metodinė ar organizacinė parama, bet žinoma, ir finansinė. Gaila, kad trūksta ne tik paramos, bet ir elementaraus dėmesio iš Žemės ūkio ministerijos vadovybės pusės.

Ministras K. Navickas vis dar iš inercijos linkęs žiūrėti į mūsų verslą daugiau iš aplinkosaugininko taško.

Mes nesuprantame, kodėl taip nevertinamas pienas – baltasis „auksas“, kuris duoda daug pajamų valstybei iš eksporto, o ūkininkams sudaro galimybę uždirbti, išmaitinti šeimą ir sukurti darbo vietas kaimiečiams.

Dar paskaičiuokime, kiek žmonių dirba visoje pieno ūkio grandinėje – logistika, perdirbimas, pramonė, prekyba…“

Plačiau apie padėtį pieno ūkyje ir jo perspektyvas rytdienos ŠIANDIEN numeryje. Laikraščio ŠIANDIEN prenumerata visuose Lietuvos pašto skyriuose, www.prenumeruok.lt; www.prenumeruoti.l

Parašykite komentarą

Top