Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Socialinių paslaugų įstaigų darbuotojams – papildomos apmokamos kasmetinės atostogos

Socialinių paslaugų įstaigų darbuotojams – papildomos apmokamos kasmetinės atostogos

www.siandien.info

Socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai, priklausantys profesinėms sąjungoms, per metus galės pasinaudoti  papildomomis apmokamomis kasmetinių atostogų dienomis.

Profesinių sąjungų nariai taip pat turės viena valanda trumpesnę darbo savaitę, o mokama jiems bus kaip už visą darbo laiką. Visa tai įtvirtinta socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės kartu su penkiomis socialinių paslaugų srities darbuotojų profesinėmis sąjungomis pasirašytame Susitarime dėl socialinių paslaugų šakos kolektyvinės sutarties pakeitimo. 

„Nors šios garantijos galios tik tiems darbuotojams, kurie prie profesinių sąjungų prisijungė iki šio susitarimo pasirašymo, tikimės, kad tai paskatins daugelį darbuotojų, dirbančių socialinių paslaugų įstaigose, apsvarstyti galimybę tapti profesinių sąjungų nariais ateityje. Profesinėms sąjungoms stiprėjant, sutvirtėtų ir socialinis dialogas, darbuotojai būtų geriau atstovaujami“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

M. Navickienė. Redakcijos archyvo nuotrauka.

Kolektyvinę sutartį iš profesinių sąjungų pusės pasirašė Lietuvos socialinių įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos socialines paslaugas teikiančių darbuotojų profesinė sąjunga, Lietuvos socialinių darbuotojų profesinė sąjunga „Solidarumas“, Lietuvos valstybės tarnautojų, biudžetinių ir viešųjų įstaigų darbuotojų profesinė sąjunga ir Lietuvos visuomeninių paslaugų profsąjungų federacija.

Šios profesinės sąjungos vienija apie 3 tūkst. darbuotojų 62-ose socialinių paslaugų įstaigose, jiems ir bus taikomos palankesnės darbo sąlygos. 

Papildomos atostogos ir trumpesnis darbo laikas

PAPILDOMOS ATOSTOGOS. Socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai, priklausantys profesinėms sąjungoms, per metus galės pasinaudoti dar viena papildoma apmokama kasmetinių atostogų diena prie jau turimų, jeigu socialinių paslaugų įstaigoje išdirbo 10 metų ir daugiau. Iki šiol 2 papildomomis apmokamomis kasmetinių atostogų dienomis profesinių sąjungų nariai gali pasinaudoti, jeigu socialinių paslaugų įstaigoje išdirbo bent 5 metus. 

TRUMPESNIS DARBAS. Socialinių paslaugų įstaigų darbuotojai išsiderėjo 1 valanda trumpesnę darbo laiko normą per savaitę. 

Didesnė minimali mėnesinė alga ir bazinis pareiginės algos dydis

Kitais metais bazinis pareiginės algos dydis, kuris dauginamas iš koeficiento, turėtų siekti 181 eurus, o minimalus mėnesinis atlyginimas turėtų didėti nuo 642 iki 730 eurų. 

Darbuotojų, priklausančių profesinėms sąjungoms, pareiginės algos pastovioji dalis didinama, kai didėja minimalieji pareiginės algos koeficientai arba kai šalyje ūgteli minimali mėnesinė alga. Kuomet didėja ir minimalieji pareiginės algos koeficientai, ir minimali mėnesinė alga, darbuotojų pareiginės algos pastovioji dalis didinama pagal darbuotojui palankesnį variantą. 

Šiuo metu socialinių paslaugų srityje dirba daugiau kaip 13 tūkst. darbuotojų, įvairaus pavaldumo įstaigose ir nevyriausybinėse organizacijose – dar apie 5 tūkst.

Savivaldybių administracijų ministerijai pateiktais duomenimis, vidutinis svertinis šalies biudžetinėse įstaigose ar seniūnijose dirbančių socialinių darbuotojų darbo užmokestis su priemokomis „į rankas“ 2021 m. I  ketvirtį siekė 859 eurus, kai 2020 m. I ketvirtį sudarė 782 eurus „į rankas“ (9,8 proc. daugiau nei praėjusių metų pirmąjį ketvirtį). 

Vienišo žmogaus išmoka

Siūloma, kad nuo kitų metų pradžios vienišo asmens išmokas – 32 eurus – arba našlių pensijas galėtų gauti visi vieniši neįgalieji ir pensinio amžiaus žmonės. Visiems asmenims, kuriems vienišo asmens išmoka priklauso, „Sodra“ ją skirtų automatiškai, be atskiro prašymo raštu ar telefonu, kaip yra iki šiol. Vienišo asmens išmoka būtų skiriama nuo dienos, kurią asmuo atitinka sąlygas skirti ir mokėti.

„Nuo liepos mėnesio vienišo asmens išmoka priklauso vienišiems šalpos pensijų ir mažų pensijų priemokų gavėjams. O nuo kitų metų pradžios vienišo asmens išmokos gavėjų ratas prasiplės. Išmoka pasieks ir tuos vienišus žmones, kurie apie tai, kad turi teisę gauti vienišo asmens išmoką, galbūt nežino. Šios dienos duomenimis, dėl vienišo asmens išmokos jau kreipėsi beveik 90 tūkst. žmonių“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Taip pat siūloma nustatyti, kad vienišo asmens išmoka būtų mokama ir socialinio draudimo senatvės pensijų gavėjams, kurie yra pateikę prašymą atidėti šios pensijos mokėjimą. 

Vienišo asmens išmoka bus pristatoma tokia pačia tvarka, kaip ir pensija ar šalpos išmoka. Jeigu, pavyzdžiui,  šalpos senatvės pensija jums pristatoma į namus, tai ir vienišo asmens išmoka bus pristatyta į namus. Jei šalpos neįgalumo pensiją gaunate į asmeninę sąskaitą, tai ir šią išmoką gausite į tą pačią sąskaitą. 

Vienišo asmens išmokos gavėjai, kuriems ši išmoka priklausys nuo 2022 metų pradžios ir bus skirta automatiškai, be atskiro asmens prašymo, išmoką ir susidariusią nepriemoką už kelis mėnesius gaus iki kovo mėnesio pabaigos. 

SVARBU. Vienišo asmens išmoka automatiškai nebus skiriama (reikės pateikti prašymą „Sodros“ teritoriniam skyriui), jeigu asmeniui yra paskirta socialinio draudimo našlių pensija, valstybinė našlių renta ir (ar) gauna iš užsienio valstybės periodinės pensinio pobūdžio išmoką našlystės atveju. Taip pat jeigu asmuo gauna valstybinę pensiją, kurios dydis yra ribojamas. 

Vienišo asmens išmoka ir socialinio draudimo našlių pensija neturės įtakos kitoms asmeniui priklausančioms kas mėnesį mokamoms išmokoms ar kompensacijoms, taip pat skiriamai piniginei socialinei paramai, apmokėjimui už socialines paslaugas.

lrv.lt nuotr.

Skaičiuojama, kad nuo 2022 m. 32 eurų dydžio vienišo asmens išmoką arba našlių pensiją gaus daugiau kaip 400 tūkst. žmonių. 

Kiek vienišo asmens išmoka didės nuo 2023 m., Seimas apsispręs jau šioje rudens sesijoje. Siūloma, kad vienišo asmens išmokos dydis 2023 m. ir vėliau būtų lygus socialinio draudimo našlių pensijos dydžiui, kuris būtų kasmet indeksuojamas Pensijų įstatyme nustatyta tvarka.

2022 metais vienišų asmenų išmokoms numatyta skirti apie 106 mln. eurų. 
 

Parašykite komentarą

Top