Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Ukrainos parlamento rinkimai: 5 proc. barjerą perkopė penkios partijos

Ukrainos parlamento rinkimai: 5 proc. barjerą perkopė penkios partijos

Ukrainos parlamento rinkimus laimėjo prezidento Volodymyro Zelenskio suburta „Tautos tarno“ partija.

Pusė atstotvų iš 450, tai yra, 225 deputatai, renkami pagal proporcinio atstovavimo sistemą. Dar 199 vietos bus išdalytos pagal daugumos atstovavimo rinkimų sistemą. Likusios 26 vietos Aukščiausiojoje Radoje liks tuščios, nes jos yra skirtos Kijevo nekontroliuojamų teritorijų atstovams iš Rusijos aneksuoto Krymo ir prorusiškų separatistų valdomos Rytų Ukrainos.

Išeinančių rinkėjų apklausų duomenimis, 43,9 proc. balsavo už „Tautos tarno“ partiją. Antroje vietoje liko prorusiška „Opozinė platforma – Už gyvenimą“ su 11.5 proc.

Buvusio prezidento Petro Porošenkos partija „Europietiškas solidarumas“ turėtų surinkti 8.9 proc. balsų. Julijos Tymošenko „Tėvynei“ prognozuojama 7.6 proc. balsų, o partijai „Holos“ („Balsas“) – 6.3.

Kitos partijos, apklausų duomenimis, neperkopė 5 proc. barjero.
Šie rezultatai – trijų apklausų, atliktų prie balsavimo vietų, vidurkis. Balsavusiųjų apklausos rodo, kas išrinkta į pusę parlamento daugiamandatėje apygardoje. Likusi pusė bus itin svarbi aiškinantis, kaip V. Zelenskis bandys suformuoti Vyriausybę.

Galutiniai rinkimų rezultatai bus paskelbti pirmadienį.
Balsavimas Ukrainoje baigėsi sekmadienį 20 val. Rinkėjų aktyvumas siekė apie 50 proc. ir buvo mažesnis nei prieš penkerius metus – greičiausiai ir todėl, kad pirmalaikiai rinkimai vyko vasarą. Eiliniai parlamento rinkimai Ukrainoje buvo numatyti spalį.

„Mūsų pagrindiniai prioritetai – kartoju tai kiekvienam ukrainiečiui – yra užbaigti karą, sugrąžinti mūsų belaisvius ir sunaikinti korupciją, kuri išlieka Ukrainoje“, – sekmadienį savo partijos rinkimų būstinėje sakė V. Zelenskis.

Parlamento rinkimai Ukrainoje turėjo vykti spalį, tačiau prisaikdintas prezidentu V. Zelenskis paskelbė pirmalaikius rinkimus.

Iš viso balsavimo teisę turėjo 30 mln. ukrainiečių. Jie sprendė, kam atiteks 424 Aukščiausiosios Rados mandatai. Tikslus vietų pasidalijimas dar nėra aiškus.

Manoma, kad prezidento partijai teks eiti į koaliciją, kad jis, turėdamas daugumą parlamente, galėtų imtis skubiai reikalingų reformų korupcijos ir skurdo krečiamoje šalyje. 41-erių V. Zelenskiui parlamentinės daugumos reikia ir, kaip žadėta, karui Rytų Ukrainoje užbaigti.

V. Zelenskio koalicijos partneriais gali tapti rokerio Sviatoslavo Vakarčiuko nacionalliberali partija „Balsas“ arba buvusios premjerės Julijos Tymošenko „Tėvynės“ partija.


Manoma, kad V. Zelenskio iškilimas yra Ukrainos politinio elito atmetimas dėl jo nesugebėjimo pagerinti pragyvenimo standartų, išnaikinti korupcijos ir nutraukti konflikto su Rusijos remiamais separatistais, kuris tęsiasi nuo 2014 metų, kuomet per visuomenės sukilimą buvo nuverstas prorusiškas prezidentas.

Ukrainos prezidentas galia dalijasi su parlamentu, kuris nominuoja premjerą ir formuoja vyriausybę.

Prieš rinkimus kalbėjęs V. Zelenskis žadėjo „technokratinę vyriausybę“. „Mano tikslas yra paversti Ukrainą viena sparčiausiai augančių ir besivystančių Europos ekonomikų“, nufilmuotame kreipimesi sakė jis.

Manoma, kad šie rinkimai gerokai pakeis Ukrainos parlamento sudėtį: analitikai sako, kad nuo 50 iki 70 proc. naujo parlamento narių bus išrinkta pirmą kartą.

siandien.info, LRT.lt, BNS, ELTA


Parašykite komentarą

Top