Jūs esate
Pagrindinis > Savaitė > Apie vis labiau kunkuliuojantį mokytojų streiką: savo nuomonę pasakė šalies vadovė

Apie vis labiau kunkuliuojantį mokytojų streiką: savo nuomonę pasakė šalies vadovė

Kaktomuša tarp Vyriausybės ir švietimo profesinių sąjungų užsitęsė per ilgai, o padėtis tampa nekontroliuojama. Vyriausybė kartu su profesinėmis sąjungomis turi užtikrinti, kad moksleiviai kuo greičiau galėtų grįžti į klases“, – pareiškė šalies vadovė.

Penktadienį lrytas.lt surengtoje diskusijoje Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) lyderis Andrius Navickas pasakoja apie vis labiau kunkuliuojantį mokytojų streiką.

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė.

Kiek dar nakvos  mokytojai? Turbūt vienas svarbiausių klausimų ir aktualiausių. Ar šiąnakt jų dar daugiau nakvos ministerijoje?

-Į mitingą prie Seimo atvyksta mokytojai iš visos Lietuvos. Tai nepavykus susitarti, matyt, visi nakvos ministerijos patalpose. – Kaip šiandien vertinate vakarykštes derybas? Vakar jas pavadinote aklaviete. – Ir yra aklavietė, nes esminių klausimų nepavyko išspręsti.

Akivaizdu, kad ministrė negali priimti finansinių sprendimų, matyt, tai ne jos galioje. O visos profesinės sąjungos nori, kad būtų sprendžiamos esminės problemos.

-Pateikėte keturis reikalavimus ir vienas iš svarbiausių – didinti mokytojų atlyginimus, kad nuo 2019 m. jie didėtų 20 proc. Ministerija ir Vyriausybė sako, kad nėra pinigų tam numatyta jų biudžete.

– Reikia susitarti dėl prioritetų. Jeigu mes įvedėm sistemą, kuri akivaizdu, neteisinga, ydinga, dėl ko jau visi sutaria ir ministerija, ir profesinės sąjungos. Tai arba mes keičiam tai iš esmės, arba tada mes nededam į tą pelkę pinigų. Juk ten šimtus milijonų skirti žada kitąmet ministerija.

Tai arba skaidriai didinam ir aiškiai atlyginimus, arba nemeskim pinigų į neveikiančią sistemą.

– Kada tikitės politinių partijų sutarimo, palaikymo jūsų reikalavimams ir apskritai, politinio sprendimo?

Jeigu norima, kad būtų atnaujintas švietimo procesas mokyklose – tai turi būti priimtas kuo skubiau. J.Petrauskienės pozicija netenkino ir moksleivių, ir mokytojų.

– Sulaukėt kaltinimų, kad tyčia nenorit susitarti ir, kad mitingas neveltui rengiamas, esą, nesiekiant susitarimo?

– Kiek galėjot stebėti, matėt, kad bandėm tartis ir ministerija žadėjo parengti pasiūlymus apie tuos dalykus, apie kuriuos kalbėjom. Bet po pertraukos grįžę ministerijos atstovai tarsi pakeitė plokštelę. O dar gal ir mįslingas sutapimas, bet dingo internetas ministerijoje ir mokytojai negalėjo klausyti, kas vyko derybose.

– Šiandien – lygiai trečia streiko savaitė. Galbūt jau įmanoma įvertinti, kokie to padariniai? Ypač dvyliktokams ir dešimtokams, kurių laukia egzaminai ir patikrinimai, ar dar spės su jais mokytojai pasivyti sistemą? –

Ir pradinukai, ir aštuntokai ir ikimokyklinukai kenčia. Tai kodėl Vyriausybė nenori susitarti ir nenori girdėti apie šias problemas? Pritarė, kad reikia didinti atlyginimus, mažinti mokinių skaičių klasėse, bet toliau nevyksta niekas aiškiai. Reikia geros valios ir pasiekti susitarimo, nes dabar einama ne susitarimo, o gąsdinimo keliu.

Mokytojai tris savaites įžeidinėjami aukšto rango politikų ir pareigūnų, nes išdrįso streikuoti.

– Kokia bus šiandien diena? Ministrė žada dertėtis?

Nežinau, kaip elgsis ministerija ir Vyriausybė. Su ministre nelabai prasmingas kalbėjimasis, dėl to, kad ji nelabai turi galių priimti finansinius sprendimus, tą turėtų daryti Seimas. Šiandien mums buvo pasakyta, kad reikia laukti žinių iš Seimo.

 – Pridėjęs ranką prie širdies, galit sakyti, kad taikiai ėjot į derybas?

– Taip. Visi dabar skelbiama reikalavimai buvo pateikti dar 2017 m. lapkritį. Mes visur ėjom į darbo grupes, derybas, bet mes nepasirašysime abstrakčių sąlygų, kur skamba: spręsime, svarstysime. Po gegužės įspėjamojo streiko iš mūsų šaipėsi. Ministre dabar nė vienas mokytojas nepasitiki.

Todėl Seimas turėtų rasti politinį sprendimą.

www.lrytas.lt

 

Parašykite komentarą

Top