Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Baltarusija šiandien: liejasi kraujas, persekiojami žmonės, į kalėjimus sodinami žurnalistai

Baltarusija šiandien: liejasi kraujas, persekiojami žmonės, į kalėjimus sodinami žurnalistai

Gintautas KNIUKŠTA, laikraštis ŠIANDIEN

Kokią Baltarusiją šiandien matome mes, paprasti piliečiai, kokią ją mato mūsų šalies vadovai? Įspūdis toks, kad Baltarusija jiems tolima šalis, tarsi ji būtų kitame žemyne, kažkur Afrikoje, o ne mūsų artimiausia kaimynė.

Jau kitą dieną po kruvinų įvykių Minske, galėjo susirinkti mūsų Seimas ir priimti rezoliuciją dėl prezidento rinkimų kaimyninėje šalyje, visam pasauliui paskelbti kokia šiandien situacija šioje valstybėje.

Prezidentas bent penkis kartus galėjo pakviesti pasaulio lyderius į Vilnių ir kartu spręsti ką daryti toliau, kad būtų išvengta dar didesnio kraujo praliejimo…

O dabar?

O dabar p. Karbauskis kviečia švęsti žolinių į Naisius ir spausdina užsakomuosius straipsnius apie valstybinio banko būtinumą Lietuvą, jo idėjinis bendražygis p. Pranskietis siūlo sušaukti neeilinę Seimo sesiją po savaitės, o p. Nausėda blaškosi tarp Briuselio ir Varšuvos, užuot suėmęs visą iniciatyvą į savo rankas.

Dar ir pagąsdina: girdi, įvykiai Baltarusijoje atsilieps visai Europai. Ar nepanašiai tą senąjį žemyną gąsdinome ir su Astravo atomine elektrine? Na ir kokios reakcijos sulaukėme? Jokios. Nuodys ta elektrinė juk mus, o ne juos…

Keista, kodėl toks ramus prof. V. Landsbergis? Ar įvykiai Minske jam neprimena įvykių Vilniuje 1989 metais?

O gal patogiau patylėti? Juk su Aliaksandru Lukašenka derybas dėl atominės energetikos pradėjo artimas jo bendražygis tuometinis premjeras A. Kubilius. Kaip čia sakysi, kad Baltarusiją valdo paskutinis Europos diktatorius.

Kur kas lengviau gąsdinti savo piliečius baltarusių atomine elektrinė, ieškoti priešų savo šalyje ir toliau skaldyti tautą.

Pirmadienį paskelbta, kad A. Lukašenka rinkimuose surinko 80 proc. balsų ir buvo perrinktas dar vienai kadencijai. Tuo tarpu opozicija teigia, kad rezultatai buvo suklastoti, šalyje tris naktis vyko protesto akcijos.

Antradienį opozicijos kandidatė Sviatlana Cichanouskaja iš Minsko atvyko į Lietuvą.

Trečiadienį Lietuvos prezidentas konstatavo, kad situacija Baltarusijoje ir toliau lieka kelianti didelį nerimą, toliau liejasi kraujas, persekiojami žmonės, į kalėjimus sodinami žurnalistai.

Jis pateikė 3 punktų planą, kuris galėtų tapti preliudija regiono prezidentų tarpininkavimui sprendžiant politinę krizę Baltarusijoje.

Pirma – Baltarusijos valdžios institucijos nutraukia prievartos naudojimą prieš savo piliečius bei deeskaluoja situaciją.

Antra – Baltarusijos valdžia paleidžia suimtuosius, kurių jau skaičiuojama tūkstančiais.

Trečia – Baltarusija atnaujina dialogą su savo pilietine visuomene.

Anot prezidento, tinkamas dialogo pagrindas galėtų būti nacionalinės tarybos formavimas iš valdžios ir pilietinės visuomenės atstovų. Jeigu sankcijos Europos lygiu nebūtų patvirtintas, lieka kitas būdas – taikyti nacionalines sankcijas.

„Tačiau stipriai abejotina, ar sankcijų taikymas gali operatyviai nutraukti kraujo praliejimą, kuris vyksta šiuo metu“, – sakė prezidentas G. Nausėda..

Parašykite komentarą

Top