Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Iškilminga Laisvės kario skulptūros atidengimo ceremonija Valstybės dienos išvakarėse

Iškilminga Laisvės kario skulptūros atidengimo ceremonija Valstybės dienos išvakarėse

Iš Ukrainos atvežta Laisvės kario skulptūra – daugiau kaip 3 tonas sveriantis bronzinis – liepos 5-ąją  iškilmingai  buvo atidengta.

„Tai yra didžiausia Kauno ir viso pasaulio lietuvių dovana savo šimtmetį švenčiančiai šaliai”. V. Matijošaitis

„Tai yra stebėtina, kad per tokį trumpą laiką – lygiai šešis mėnesius – pavyko viską įgyvendinti nuo idėjos iki realios skulptūros. Nesu girdėjęs, kad taip rekordiškai greitai būtų pastatyta tokio masto skulptūra, – kalbėjo architektas prof. Jonas Audėjaitis, pabrėždamas ir šio įvykio istorinę reikšmę, – Tai yra brangus praeities simbolis dabarčiai ir ateičiai, kuris liudija tai, jog mes, kaip tauta, išties galime susikalbėti ir būti vieningi.“

Ukrainos sostinėje Kijeve nulietas istorinis tautos simbolis per dvi paras įveikė daugiau kaip 1000 kilometrų kelią per Lenkiją iki Kauno ir penktadienio rytą buvo atvežtas prie Kauno pilies. Jį gabenę ukrainiečiai prisipažino pirmąkart vežę tokį išskirtinį krovinį, kuris taip kaustytų visų aplinkinių dėmesį. Pro šalį važiavę vairuotojai masiškai griebė mobiliuosius telefonus mėgindami įamžinti šią istorinę akimirką.

Ypatingą jausmą Vyčio atvykimas sukėlė ir jo autoriui – nacionalinės premijos laureatui skulptoriui prof. Arūnui Sakalauskui: „Didelis džiaugsmas ir pasitenkinimas, kad šioje vietoje galime tokį kūrinį pastatyti. Toks loterijos bilietas ištraukiamas tik kartą gyvenime.“

Nuo pačios idėjos iki pagaminimo praėjo šeši mėnesiai, o konkretaus darbo – keturi mėnesiai. Tai kolektyvinis darbas, man vienam, per tiek laiko tikrai nebūtų pavykę visko pagaminti, todėl reikėjo kooperuotis su Ukrainos skulptoriais. Jie patyrę žmonės, o su jais dirbu jau ne pirmą kartą“, – apie skulptūros gimimą anksčiau pasakojo vienas jos autorių, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, prof. Arūnas Sakalauskas

A. Sakalauskas sakė, kad skulptūroje yra įkūnytas Romo Kalantos veidas. Jis ir du su juo skulptūrą sukūrę autoriai iš Ukrainos – Borisas Krylovas ir Olesius Sidorukas – dėkojo visuomenei už pasitikėjimą ir palaikymą.

„Laisvės kario“ atidengimo ceremonijoje dalyvavo  miesto meras Visvaldas Matijošaitis, Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, prezidentas Valdas Adamkus.

„Vyčio simbolyje susijungia visi amžiai, viskas buvo pažymėta Vyčiu: pinigai, herbas. Atėjūnai stengėsi iš žmonių jį atimti, jie žinojo, kad Vytis vienija ir telkia, o vienybė pavojinga jėga. Noriu, kad Vytis vienijantis ir telkiantis simbolis būtų, skirtingų pažiūrų, gyvenančių visoje Lietuvoje ir visame pasaulyje“, – iškilmėse kalbėjo prezidentas V. Adamkus.

Kauno miesto meras V. Matijošaitis teigė, kad Kauno sėkmė virto visos Lietuvos sėkme, o Kaunas įteikė pačią geriausią dovaną šimtmetį švenčiančiai Lietuvai.

„Tai yra didžiausia Kauno ir viso pasaulio lietuvių dovana savo šimtmetį švenčiančiai šaliai “, – sakė V. Matijošaitis.

Vyčio liejimo darbai Ukrainoje iš viso kainavo 472 tūkst. eurų. Papildomai kainuos postamento įrengimas bei aikštelės ir aplinkos sutvarkymas. Visas likusias lėšas greta gyventojų paaukotų pinigų yra įsipareigojusi skirti Kauno miesto savivaldybė.

siandien.info, Kauno savivaldybės inf.

 

Parašykite komentarą

Top