Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Kada geriausia sodinti mišką ir puošti sodybas

Kada geriausia sodinti mišką ir puošti sodybas

„VĮ Rokiškio miškų urėdijos medelynas prekiauja paprastosios eglės, paprastosios pušies, juodalksnio, paprastojo klevo, mažalapės liepos ir kitų medžių rūšių įvairaus amžiaus miško sodmenimis, išaugintais atvirame grunte iš sėklinėse plantacijose, genetiniuose draustiniuose ir sėkliniuose medynuose surinktų sėklų.

Ketvirtį amžiaus Rokiškio miškų urėdijos medelynui vadovaujantis Romualdas Petronaitis sako, kad praėjusių metų rugsėjį  buvo gana palankios sąlygos sodinti mišką ir dekoratyvinius augalus.

Oras šiltas, žemėje drėgmės – su kaupu. Pasodinai ir gali pamiršti. Pasak patyrusio miškininko, R.Petronaičio, kai drėgmės per akis, į įmirkusią žemę augalus pasodinus nereikės sukti galvos dėl laistymo.

Medelyno vadovas negailėjo patarimų, kaip augalus pasirinkti. Jeigu eglaites renkiesi miškui, reikėtų dairytis į ketverių metų sodinukus. Jeigu perki 2 metų augalą, bus gerokai daugiau darbo, nes mažus sodinukus greitai užgoš žolė, ją teks dažnai šienauti.

„Panašiai kaip su šeimininkių pomidorais: pasėji, išpikuoji, atrenki, persodini, o tik po to – į šiltnamį. Taip ir su eglaitėmis ar pušaitėmis: mes pasėjam, dvejus metus auginam, po to išraunam, pakerpam šaknis ir vėl auginam. Ką galėčiau pasakyti apie žmones, eglaičių sodybai ieškančių pamiškėse?

Tuščias reikalas…Iš palaukės ar pakelės iškastas augalas neturi gerai suformuotos kuokštinių šaknų sistemos ir vainiko. Taigi neverta tikėtis, kad tokia eglaitė išaugs į gražų medį“, – sodintojams pamokėles dalijo R.Petronaitis.

Pušaitės – dar jautresnės. Miškininkas dėstė, jog jų sodinukas turi ilgą pagrindinę šaknį ir nedaug smulkių šaknelių, panašiai kaip morka. Pasak miškininko, pušaičių prisikasus pamiškėse gero rezultato nesitikėk: augalas skurs, dėl nekokybiškos šaknų sistemos išaugti kreivas šleivas. R.Petronaičio patarimu, miškui sodinti reikėtų rinktis 2 metus profesionaliai augintus, apie 12 cm aukščio pušies sodinukus.

Įsigyti dekoratyvinių augalų galima medelyne, turguose, pakelėse ar mugėse. Miškininkas sako, jog apie augalus nusimanantys pirkėjai žino, kad geriausia rinktis mūsų gamtos sąlygomis augintą sodmenį. „Prie mūsų klimato prisitaikęs, prastoje žemėje užaugintas augalas labai greitai suvešės pasodintas į derlingesnę žemę.

Medelyno vadovas Romualdas Petronaitis.

O nusipirkus švelnesnio klimato kaimyninėje Lenkijoje ar kitoje šalyje „ant vitaminų“ užaugintą bus vargo, nuostolių ir ašarų…Dalis tokių augalų, už kuriuos paklota nemenkai pinigų, neišgyvena. Medelyno klientai  mums pasiguodžia – už mugėje ar kur nors pakelės prekyboje įsigytą dekoratyvinį augalą sumokėję daug, bet pirkinys neprigijo arba skursta.

Koks patarimas? Ogi reikia galvoti prieš perkant, pasikonsultuoti su specialistais. Būna, kad ir mūsų klientai pageidauja labai gražaus, didelio, bet labai pigaus augalo…Vertingas, daug sąnaudų reikalavęs augalas negali būti labai pigus. Tačiau mūsų parduodamų dekoratyvinių augalų, užaugintų konteineriuose, kainos „nesikandžioja“, o patarimus, kaip sodinti ir prižiūrėti dosniai dalijame nemokamai“, – komentavo R.Petronaitis.

Ko mišką veisti ar sodybą išpuošti sumaniusiam klientui gali pasiūlyti medelynas? Jo viršininkas sakė, jog „geriau vieną kartą pamatyti, nei šimtą kartų išgirsti“.

Medelyne – įvairaus amžiaus eglaičių, pušų, juodalksnio, beržo, klevo ir dar kelių rūšių miško medžių sodinukų. Čia gana įvairi ir dekoratyvinių augalų – tujų, kadagių, pušų ir kitokių sodyboms ir vejoms skirtų puošmenų pasiūla, galinti patenkinti klientų skonį.

Šmaikštauti mėgstantis miškininkas dėstė: „Jei žmogus nori, kad kalninės pušys kaimynų namo vaizdą uždengtų ar nuo dulkių apsaugotų, tegul joms leidžia augti aukštyn, o jei dėl kiemo puošmenos, tai prigijusių ir pradėjusių augti pušų viršūnes galima apkarpyti. Tada pušys plėsis į šalis“.

Dekoratyvinių augalų auginimas medelynui pelno neduoda. „Tai lyg miškininkų hobis ir bandymų laboratorija. Darbas su dekoratyviniais augalais reikalauja didelės priežiūros, darbo ir lėšų, o parduodame nebrangiai. Bet mūsų klientai patenkinti, nes atvažiavę miško sodmenų, čia gali įsigyti ir sodybos puošmenų. Svarstome ateityje specializuotis tik miško sodmenų auginimu“, – apie planuojamus medelyno pokyčius komentavo medelyno vadovas.
www.verslas.politika, A.Minkevičienės nuotr.

Parašykite komentarą

Top