Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Laikraštis ŠIANDIEN.„Lietuvoje tik kas dešimtas vaikas – sveikas”

Laikraštis ŠIANDIEN.„Lietuvoje tik kas dešimtas vaikas – sveikas”

„Lietuvoje  tik kas dešimtas vaikas – sveikas. Beveik 60 proc. mirties priežasčių mūsų šalyje sudaro kraujotakos sistemos ligos, o vaistinių skaičius Lietuvoje nuo 1990 m. padidėjo maždaug penkis kartus.  

Išlaidos maistui Lietuvoje sudaro apie ketvirtadalį visų namų ūkio išlaidų. Tuo tarpu Liuksemburge, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Austrijoje – tik apie dešimtadalį. Tai nereiškia, kad mes valgome kur kas daugiau už vakariečius. Mūsų šalyje žemesnis pajamų lygis, todėl skiriame santykinai daugiau lėšų būtiniausiam poreikiui.

Lietuvos gyventojų sveikatos rodikliai leidžia daryti išvadą, kad mūsų mitybos įpročiai nėra geri. Pagal kraujotakos ir virškinimo ligas esame vieni iš lyderių Europos Sąjungoje, o vyrų gyvenimo trukmė – mažiausia ES.

Kokio maisto paprastai nori dažnas iš mūsų? Pigaus, skanaus, gražaus, kvapnaus, spalvingo, ilgai galiojančio, transportabilaus, patraukliai supakuoto. Taigi, ko norime, tą ir gauname. Pastaraisiais metais ypač daug vartotojų dėmesio susilaukia maisto priedai. Oficialus jų apibrėžimas toks: “Medžiagos, kurios nėra vartojamos kaip atskiri maisto produktai“.

ES naudojami maisto priedai suskirstyti į 27 funkcines grupes. Daugiau kaip 50 maisto priedų kai kuriose šalyse (Austrija, Australija, JAV, Japonija, Jungtinė karalystė, Šveicarija, Vokietija ir kt.) jau yra uždrausti.

Maisto sauga tiesiogiai ir netiesiogiai mūsų šalyje rūpinasi Sveikatos apsaugos, Žemės ūkio ir Aplinkos ministerijos, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, Maisto institutas, Lietuvos vartotojų institutas. Yra toks posakis: „Devynios auklės, vaikas be galvos“.

Naujas laikraščio ŠIANDIEN numeris jau prekyboje. ŠIANDIEN prenumerata 2022 metams – www.prenumeruok.lt

Parašykite komentarą

Top