Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Laiškas iš Briuselio: dėl Lietuvos miškų išsaugojimo

Laiškas iš Briuselio: dėl Lietuvos miškų išsaugojimo

Gintautas KNIUKŠTA, sąjūdžio už Lietuvos miškus pirmininkas

Gavau laišką iš Briuselio, iš Europos Komisijos. Dėl Lietuvos miškų išsaugojimo. Tiesą sakant, jau buvau praradęs viltį, kad sulauksiu atsakymo.

Dar vasario mėnesį rašiau Europos Komisijos pirmininkei J.E Ursula von der Leyen, kad sąjūdį ,,Už Lietuvos miškus“ ir daugumą šalies žmonių šokiravo Lietuvos Respublikos aplinkos ministro Simono Gentvilo pareiškimai, jog Europos Komisija reikalauja Lietuvos Respublikos panaikinti bet kokius apribojimus įsigyjant Lietuvos miškus, nes priešingu atveju Europos Komisija pradės pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą,

Kirtimai Lakajos kraštovaizdžio draustinyje. Redakcijos archyvo nuotr.

Aplinkos ministras S. Gentvilas Lietuvos žmonėms kalbėjo netiesą, tiesiog savo pareiškimais ministras pataikavo tiems, kurie bet kokia kaina siekia paversti Lietuvos miškus pasipelnymo šaltiniu.

Laiške nė vienu žodeliu neužsimenama apie tai, kad Europos Komisija pradės pažeidimo procedūrą prieš Lietuvą, tik prašė atkreipti dėmesį į tai, Komisijos korespondencija yra konfidenciali.

Savo laiške EK pirmininkei rašiau, kad pastaraisiais metais užsienio kompanijos masiškai supirkinėjo Lietuvos miškus, jų valdomi plotai grėsmingai didėjo, pavyzdžiui, IKEA Group ir kitų užsienio kompanijų turimi miškų plotai jau viršija kelias dešimtis tūkstančių hektarų, o buvęs teisinis reguliavimas leido vienam užsienio subjektui supirkti visus, išskyrus valstybinius, Lietuvos miškus t. y. apie 880 tūkst. ha.

Siekiant suvaldyti IKEA Group bei kitų Skandinavijos šalių kompanijų nevaldomą Lietuvos miškų supirkimą, sąjūdis už Lietuvos miškus pasiūlė LR Seimui, atsižvelgiant į Lietuvos visuomenės nuomonę ir interesus, nustatyti miškų įsigijimo tvarką, kuri įsigaliojo nuo 2020 sausio mėn. 1 d.
Šis įstatymas Seime buvo priimtas didžiule balsų persvara, nepaisant Lietuvos Respublikos Prezidento veto, Švedijos ambasados Lietuvoje spaudimo šalies prezidentūrai, kai kuriems Seimo nariams.


Dabar asmuo ar susiję asmenys gali įsigyti tiek miškų ūkio paskirties žemės Lietuvos Respublikos teritorijoje, kad bendras jiems priklausantis iš valstybės ir kitų asmenų įsigytos miškų ūkio paskirties žemės sklypų plotas nebūtų didesnis kaip 1 500 ha.

Parašykite komentarą

Top