Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Lietuvos prezidento pareiškimas: kreipiuosi į NATO ir ES sąjungininkus kviesdamas nedelsiant reaguoti į Baltarusijos režimo keliamą grėsmę

Lietuvos prezidento pareiškimas: kreipiuosi į NATO ir ES sąjungininkus kviesdamas nedelsiant reaguoti į Baltarusijos režimo keliamą grėsmę

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos pareiškimas
2021-05-23

Šiandien Baltarusijos režimui pavaldžios tarnybos prievarta nutupdė Minske keleivinį lėktuvą, skridusį reisu į Vilnių. Pirminiais pranešimais, Baltarusijos režimo pajėgos sulaikė į Vilnių skridusį Baltarusijos opozicijos atstovą Romaną Protasevičių, kuris gyvena ir dirba Lietuvoje turėdamas nacionalinę vizą.

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas. lrp.lt nuotr.

Reikalauju, kad Baltarusijos režimas nedelsiant paleistų sulaikytą asmenį ir leistų jam tęsti kelionę į Vilnių. Kreipiuosi į NATO ir ES sąjungininkus kviesdamas nedelsiant reaguoti į Baltarusijos režimo keliamą grėsmę tarptautinei civilinei aviacijai.

Tarptautinė bendruomenė turi skubiai imtis veiksmų, kad panašūs incidentai nebegalėtų pasikartoti. Apie tai kalbesiu jau rytoj Briuselyje prasidėsiančioje Europos Vadovų Taryboje.

Gitanas Nausėda, Lietuvos Respublikos Prezidentas

***

Specialiosios tarnybos iš Atėnų į Vilnių skridusį lėktuvą dėl vieno keleivio privertė leistis Minske. Sulaikytas Baltarusijos opozicijos aktyvistas ir blogeris bei informacinio kanalo „Nexta“ įkūrėjas ir vyriausiasis redaktorius Romanas Protasevičius.

Prieš pat kariams jį išvežant nežinoma kryptimi, šalia buvusiems keleiviams R. Protasevičius ištarė: „Manęs laukia mirties bausmė.

Baltarusijos valdžia siekia uždrausti opozicijos kanalo „Nexta“ veiklą „Tris valandas stovėjome ankštuose koridoriuose be vandens, tualetų ir viso kito, tam, kad patikrintų mūsų dokumentus ir mus apieškotų. Lėktuvo patikra truko apie tris valandas.

Dabar esame nežinioje, suvarė į laukimo salę, į bendrą teritoriją neišleidžia nieko. Berniukai su „bananais“ stovi. Bet yra tualetai ir bariukas. Laukiam, niekas nieko mums nesako“, – dalijasi su “‘delfi.lt” vienas į Minską nukreipto lėktuvo keleivis.

Kitas keleivių „Delfi.lt“ patikino, kad žmonės vis dar sutrikę. Nors jau gali įsigyti maisto, dauguma keliavo į namus ir prie lango sėdėję žmonės sako, kad jau matė Vilnių.


Keleiviniame lėktuve iš viso skrido 170 keleivių, iš kurių 94 – Lietuvos piliečiai. „Staiga pranešė, kad leisimės Minske. Lėktuvas jau skrido žemiau, tikėjomės, kad netrukus leisimės Vilniuje. Žmonės reagavo ramiai, o tas sulaikytas žurnalistas sutriko, puolė prie savo kuprinės“, – dalijasi dar vienas netikėtai savo akimis R. Protasevičiaus sulaikymą matęs liudininkas.

Komentuodama situaciją Lietuvos prezidento vyriausioji patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė sakė, kad tokio precedento šalies istorijoje nėra buvę.

Iš pradžių buvo gauta nepatikima informacija, esą nutupdomame lėktuve yra sprogmuo. Visgi, pasak jos, nutūpdant lėktuvą Baltarusija panaudojo du karinius vienetus technikos: karinį naikintuvą MIG-29 ir sraigtasparnį MI-24. Tai, pasak A. Skaisgirytės, tai labai panašu į Baltarusijos KGB veiksmus. Pasak jos, gauta informacija rodo, kad Baltarusija aiškiai žinojo Romanas Protasevičius, NEXTA įkūrėjas ir Baltarusijos opozicijos režimo veikėjas, skrenda šiuo lėktuvu.

Parašykite komentarą

Top