Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Parlamentarai registravo įstatymų pataisas, kuriomis siekiama centralizuoti migracijos politiką

Parlamentarai registravo įstatymų pataisas, kuriomis siekiama centralizuoti migracijos politiką

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos nariai Audronius Ažubalis ir Laurynas Kasčiūnas Seime registravo įstatymų pataisas, kuriomis siekiama esmines migracijos kontrolės funkcijas sukoncentruoti vienoje atsakingoje specializuotoje įstaigoje – Migracijos departamente prie Vidaus reikalų ministerijos (VRM).

A. Ažubalio teigimu, pagrindinė Lietuvos institucija, atsakinga už migracijos politikos įgyvendinimą, yra Migracijos departamentas prie VRM, tačiau jam trūksta institucinio pajėgumo ir reikalaujamos institucinės atsakomybės lygį atitinkančių įgaliojimų ir resursų, kad departamentui keliami uždaviniai būtų įgyvendinami visa apimtimi. Dalis migracijos kontrolės funkcijų šiuo metu yra išskaidytos tarp trijų įstaigų (Migracijos departamento prie VRM, Policijos departamento prie VRM ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos prie VRM) ir dviem iš jų ši veikla nėra, nebus ir net neturi būti prioritetinė, todėl jos vykdomos nekoordinuotai, nekryptingai, nepakankamai kokybiškai, ir dėl to migracijos kontrolės sistema nėra pakankamai efektyvi.

„Lietuvai būtina turėti efektyvią migracijos kontrolės sistemą ir optimalią institucinę sąrangą, kuri užtikrintų, kad, net ir augant imigracijos srautams, į Lietuvą nepatektų ir joje negyventų asmenys, keliantys grėsmę valstybės suverenitetui, saugumui ir reputacijai, visuomenės sanklodai, piliečių saugumui ir gerovei. Kartu kontrolės mechanizmai turi būti lankstūs ir greiti, kad nesudarytų nereikalingų kliūčių patikimų ir Lietuvai naudą teikiančių užsieniečių imigracijai“, – teigia L. Kasčiūnas.

Iniciatoriai sako, kad teikiamais įstatymų projektais siekiama visas migracijos kontrolės funkcijas sukoncentruoti vienoje atsakingoje specializuotoje įstaigoje – Migracijos departamente prie VRM. Todėl siekiama perskirstyti visas migracijos kontrolės funkcijas, kurias šiuo metu atlieka policija, ir dalį migracijos kontrolės funkcijų, nesusijusių su pasienio apsauga, kurias šiuo metu atlieka Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie VRM. Kartu siekiama įtvirtinti papildomas nuostatas, leisiančias efektyviau kovoti su piktnaudžiavimu migracijos procedūromis.

„Pavyzdžiui, nors Migracijos departamentas yra atsakingas už migracijos kontrolę, departamento pareigūnai neturi teisės surašyti administracinių nusižengimų protokolų už migracijos teisės aktų reikalavimų pažeidimus ir neturi teisės atlikti užsieniečių patikrinimų vietoje (įeiti į patalpas, atlikti daiktų apžiūras). Atsižvelgiant į tai, siūloma Migracijos departamentui suteikti įgaliojimus atlikti užsieniečių patikrinimus vietoje“, – akcentuoja A. Ažubalis.

„Be to, šiuo metu teisės aktuose nustatyta atsakomybė už užsieniečių migracijos taisyklių pažeidimus yra nepakankama ir nesuteikia galimybių bausti tarpininkus, kurie padeda užsieniečiams „apeiti“ įstatymų reikalavimus ir gauti leidimus gyventi Lietuvoje ar nacionalines vizas, įsteigus fiktyvias įmones, fiktyviai įsidarbinus ar kitokiais fiktyviais būdais.

Dėl tokio nebaudžiamumo atsiranda vis daugiau tokia tarpininkavimo veikla užsiimančių asmenų, o tai apsunkina valstybės įstaigų darbą, kovojant su nelegalia migracija. Todėl pataisomis siūloma padidinti administracinę atsakomybę už tarpininkavimą piktnaudžiauti migracijos galimybėmis“, – teigia L. Kasčiūnas.

siandien.info, lrs.lt

Parašykite komentarą

Top