Jūs esate
Pagrindinis > Redaktorius rekomenduoja > Prezidento prašoma vetuoti Seimo priimtas įstatymų pataisas

Prezidento prašoma vetuoti Seimo priimtas įstatymų pataisas

Ggrupė Seimo narių kreipėsi į Prezidentą Gitaną Nausėdą prašydami vetuoti šiandien Seimo priimtas Viešųjų pirkimų įstatymo, Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo ir Vietos savivaldos įstatymo pataisas, kuriomis gerokai praplečiamos galimybės savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms sudaryti vidaus sandorius.

Kreipimąsi pasirašiusių parlamentarų teigimu, šios pataisos prieštarauja Konstitucijos 46 straipsniui, kuris numato, kad įstatymas draudžia monopolizuoti gamybą ir rinką, saugo sąžiningos konkurencijos laisvę.

Kreipimąsi pasirašę parlamentarai ragina Prezidentą pasinaudoti Konstitucijos 71 straipsnyje numatyta teise ir grąžinti priimtus įstatymus Seimui pakartotinai svarstyti.

Minėtuose įstatymuose įvardytos konkrečios paslaugų grupės (vandens, šilumos tiekimo, nuotekų ir atliekų tvarkymo, keleivių vežimo, teritorijų ir gatvių priežiūros, maitinimo paslaugų ugdymo, globos ar sveikatos priežiūros įstaigose teikimo), kurių teikimui savivaldybės įgis teisę nekontroliuojamai steigti naujus juridinius asmenis ar pavesti šių paslaugų teikimą savivaldybių įmonėms, bet ir sudaryti vidaus sandorius neorganizuojant konkurencinės atrankos procedūros.

Parlamentarai taip pat akcentuoja tai, kad priimtų pataisų svarstymo stadijoje viešųjų pirkimų procese dalyvaujančios institucijos – Viešųjų pirkimų tarnyba, Specialiųjų tyrimų tarnyba ir Konkurencijos taryba – pabrėžė nepritariančios teisiniam reglamentavimui, kuris išplečia vidaus sandorių sudarymo galimybes.

Viešųjų pirkimų tarnybos duomenimis, 2018 metais, lyginant su 2011–2017 metų laikotarpio duomenimis, itin išaugo savivaldybių sudarytų vidaus sandorių mastai.

Savivaldybių sudarytų vidaus sandorių skaičiaus dalis 2011–2017 metais siekė vidutiniškai 37 procentus visų pirkimų vykdytojų sudarytų vidaus sandorių, o 2018 metais – 95 procentus. 2011–2017 metais sudaryta vidaus sandorių už 431,3 mln. eurų, o 2018 metais – už 446,5 mln. eurų.

2017 m. kovo 30 d. Seimas priėmė naujos redakcijos Viešųjų pirkimų įstatymą, kuriame vidaus sandoriai uždrausti valstybės valdomoms įmonėms, bet palikta teisė jais naudotis savivaldybėms ir jų valdomoms įmonėms.

siandien.info, lrs.lt

Parašykite komentarą

Top