Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Seimas svarstys siūlymą apriboti plynuosius kirtimus

Seimas svarstys siūlymą apriboti plynuosius kirtimus

SSeimas svarstys siūlymą apriboti plynuosius kirtimus. Tai numatančių Miškų įstatymo pataisų projektą  pristačiusio Seimo nario Lino Balsio teigimu, siūlomais pakeitimais siekiama apsaugoti jautriausią biologinę įvairovę nuo neigiamo ūkinės veiklos poveikio, Lietuvos Respublikos saugomose teritorijose apribojant plynuosius miškų kirtimus.

Teikiama pataisa numatoma visuose III grupės, apsauginiuose miškuose (genetiniai, geologiniai, geomorfologiniai, hidrografiniai, kultūriniai draustiniai ar jų dalys, kultūrinių rezervatų miškai, atkuriamųjų ir genetinių sklypai, miško sėkliniai medynai, laukų apsauginiai, apsaugos zonų miškai) apriboti plynuosius pagrindinius ir atvejinius miško kirtimus, šios grupės miškuose leidžiant tik biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimus bei apsauginių miškų pelkiniuose ir užmirkusių augaviečių medynuose, kurių plynųjų kirtimų biržės plotas sumažinamas iki 3 hektarų.

Taip pat siūloma iki 5 hektarų sumažinti plynųjų pagrindinių kirtimų plotą (šiuo metu leidžiami 8 ha) ūkiniuose miškuose, o ūkiniuose miškuose, kurie yra saugomose teritorijose uždrausti (išskyrus biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimus, pelkinių ir užmirkusių augaviečių medynuose) plynuosius ir atvejinius miško kirtimus.

Nauja įstatymo redakcija taip pat įtvirtinamas draudimas ūkiniuose miškuose, esančiuose saugomose teritorijose veisti plantacinius miškus, kuriuose paprastai vykdomas intensyvus ūkininkavimas.

„2017 m. buvo išduota 15380 leidimų plyniesiems kirtimams. Tai sudaro 65–66 procentus visų kirtimams išduotų leidimų. Didelis kiekis plynųjų kirtimų. 2018 m. per pirmą pusmetį buvo išduoti 7205 leidimai plyniesiems kirtimams, tai sudaro beveik 67 proc. visų išduotų leidimų. Tai reiškia, kad plynieji kirtimai yra tendencija“, – sakė Seimo narys.

Projektui po pateikimo pritarė 79, prieš balsavo 2, susilaikė 7 Seimo nariai. Pagrindiniu šio klausimo svarstyme paskirtas Aplinkos apsaugos komitetas. Taip pat nuspręsta kreiptis Vyriausybės ir Specialiųjų tyrimų tarnybos išvadų. Projektą Seimo posėdyje siūloma svarstyti gruodžio 4 d.

Seimui nubalsavus, kad L. Balsio pasiūlytos Miškų įstatymo pataisos būtų pateiktos rytiniame Seimo posėdyje valstiečiai-žalieji staiga supanikavo ir paprašė pertraukos, kad miškų kirtimai būtų nukelti bent į popietinį posėdį.

„Tokie valstiečių manevrai rodo jų interesą, kad miškų kirtimai būtų tik didinami, o ne ribojami. Vis dėlto pamatę visuotinį žmonių pasipiktinimą dabar jie bando sukti uodegas. Galima įtarti, kad valdantieji gali pasielgti kaip jau ne vieną kartą pasielgė – pajutę visuomenės spaudimą kitų partijų Seime teikiamus siūlymus perrašo pakeisdami vieną kitą žodį ir tuomet pateikia kaip savo projektą. Antraip, kodėl reikia atidėti visiems Lietuvos žmonėms rūpintį klausimą?“ – sako Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas.

Žaliaisiais save vadinantys valstiečiai akivaizdžiai vengia Seimo Socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos nario Lino Balsio Seimui pasiūlytų Miškų įstatymo pataisų svarstymo, kurios ribotų plynus kirtimus saugomose teritorijose. Socialdemokratų teigimu, taip ši partija parodo tikrąjį savo veidą – siekį kuo daugiau pelnytis iš beatodairiško miškų kirtimo.

„Ministras nuvykęs į kertamą Labanoro girią paaiškino visuomenei, kad visi kirtimai ten yra teisėti. Čia ir yra įstatymo spraga, kurią aš siūlau užlopyti. Problema tai, kad galima apsauginiuose miškuose kirsti plynai. Plynų kirtimų vis daugiau, tą pastebi ir žmonės. Peticijomis ir piktindamiesi socialiniuose tinkluose jie nori pasakyti, kad miškas reikalingas ne tik medienai ir pelnams gauti. Mano pataisa apribotų plynus kirtimus bent jau saugomose teritorijose“, – sako Seimo narys L. Balsys.

Socialdemokratai ne pirmą kartą viešai kelia klausimą, kodėl valstiečių-žaliųjų Vyriausybė didina kertamų šalies miškų plotus. Stebina, kai naudodami šalies resursus valstiečiai-žalieji mato tik ūkinius, pelno interesus.

Tuo tarpu Seimo salėje teko šiai partijai priminti jos pažadus rinkėjams ir įsipareigojimus, kuriuos delegavo ir dabartinei vyriausybei, –siekti, kad plynieji kirtimai sudarytų iki 30 proc. Seimas pritarė, kad būtų svarstomos L. Balsio pateiktos pataisos.

siandien.info.lrs.lt

Parašykite komentarą

Top