Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Laikraštis ŠIANDIEN.Trys žingsniai, kurie mus suvienys

Laikraštis ŠIANDIEN.Trys žingsniai, kurie mus suvienys

Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras Arūnas DULKYS atsako į laikraščio ŠIANDIEN vyriausiojo redaktoriaus Gintauto KNIUKŠTOS klausimus. Ministras šiandien buvo patvirtintas ekstremalios situacijos operacijų vadovu.



Gerbiamas ministre, kaip sutikote žinią, kad galite tapti Sveikatos apsaugos ministerijos vadovu?

Prieš šiuos Seimo rinkimus buvau sulaukęs hipotetinio klausimo, ar prisijungčiau prie būsimo ministrų kabineto.

Po pirmo rinkimo turo atsirado konkretesnis pasiūlymas – dėl sveikatos apsaugos ministro pozicijos. Todėl man tai nebuvo staigmena.

Kaip vertinate buvusio Ekstremalių operacijų vadovo, sveikatos apsaugos ministro A. Verygos darbą, ar tikrai buvo priimami klaidingi sprendimai, nenorima tartis su nepriklausomais ekspertais? Kas iš esmės pasikeitė sveikatos apsaugos sistemoje per pastaruosius ketverius metus?

Nepradėsiu nuo klaidų ieškojimo. Pradėsime nuo visų sutelkimo bendram darbui. Šiandien mums visiems gyvybiškai svarbu suvaldyti COVID-19 pandemiją.

Turime ne tik galvoti, kaip sumažinti infekcijos plitimą, bet ir tinkamai pasirengti bei vykdyti mūsų visuomenės vakcinaciją nuo COVID-19.

Kokius darbus atliksite pirmiausia?

Krizės metu esame viename laive, todėl susikoncentruokime į to laivo burių sureguliavimą. Taigi, pirmosios trys burės:
● Mes turime susitvarkyti šios krizės valdymo sistemą. Turime įsivertinti visų veikiančių šiame procese dalyvių žemėlapį. Surasti jame jungtis, kurios neveikia ir jas įgalinti arba pataisyti.
● Reikia įvertinti, kokia tikroji situacija su duomenų surinkimu ir jų analize. Skaičiai nemeluoja. Kas nevaldo duomenų, tas nevaldo krizės. Turime pereiti prie tokios darbo kultūros, kurioje sprendimai tiek priimami, tiek komunikuojami pagal duomenis ir rodiklius.
● Turime įsivertinti rezervus, pasirūpinti žmonėmis ir ištekliais bei informuoti visuomenę. Reikalingas kiekvieno mūsų bendradarbiavimas, vieningas taisyklių laikymasis ir pačiuose paprasčiausiuose dalykuose.

Tikiu, būtent šie trys žingsniai mus suvienys. Nežinomybės įtampą pakeis susikaupimas ir koncentracija bendram veikimui. Sugrįš tarpusavio pasitikėjimas ir pagarba. Nustosime vieni kitus kaltinti, pasieksime saugų krantą ir galėsime ramiau visi planuoti savo gyvenimus. Neabejoju, susitelkimo jausmas mums padės.

Ar pritartumėte karantino patęsimui Lietuvoje? Kodėl, jūsų nuomone, Švedijos pasirinkta taktika buvo aršiai kritikuojama arba tiesiog ignoruojama?

Karantino pratęsimas ar nepratęsimas nėra tik politinis sprendimas. Konsultuodamiesi su ekspertais, savo sričių profesionalais, medikų bendruomene – priimsime tinkamiausią sprendimą, įvertindami turimus duomenis ir realią tos dienos situaciją šalyje.

Kalbant apie Švedijos ar bet kurios kitos šalies pavyzdį turime objektyviai įvertinti ne tik jų taikomas priemones, bet ir kitus situacijos sudedamuosius komponentus (gyventojų tankumą, sąmoningumą, prieš tai taikytų priemonių veiksmingumą ir t.t.).

Turime suprasti, kad nėra vieno “auksinio” plano, kai kalbame apie kovą su šiuo virusu. Tą rodo ir kitų šalių skirtingos patirtys.

Juk, pavyzdžiui, Airija viena pirmųjų Europoje grįžo prie griežtų karantino sąlygų ir šiandien jas jau atlaisvina. Ką galime padaryti mes – konsultuotis su ekspertais, medikų ir mokslininkų bendruomene, atsižvelgti į kitų šalių gerąją praktiką kovoje su pandemija.

Pagrindinis karantino tikslas – išmokyti žmonės saugotis infekcijos, tačiau kodėl, jūsų nuomone, sporto klubai uždaryti, o prekybos centrai dirba?

Karantinu turi būti siekiama suvaldyti koronaviruso plitimą, kai kitos priemonės jau nepadeda.

O dėl vienų ar kitų sektorių uždarymo – sprendimai turi būti priimami atsižvelgiant į ekspertų rekomendacijas bei turimus duomenis dėl užsikrėtusiųjų lankytų vietų.

Ilgametis ULAC vadovas, prof. Saulius Čaplinskas mano, jog pati sistema dėl prastos vadybos iki šiol nesutvarkyta. Jūs sutinkate su tuo? Ar sveikatos apsaugos sistema Lietuvoje yra tikrai visiškai atgyvenusi? Ją reikia versti iš šaknų?

Pandemijos sukeltos krizės metu ne laikas kalbėti apie tai, dabar yra laikas visiems susitelkus suvaldyti krizę ir koncentruotis į didėjančius užsikrėtusiųjų skaičius, o tada kai suvaldysime situaciją – vertinsime.

Turime suprasti vieną – sprendimus reikia priimti remiantis duomenimis – tai turi būti mūsų stiprybė.

Tik atlikę turimų duomenų analizę, besiremdami gerąja praktika bei įrodymais galėsime įgyvendinti pokyčius, kurių sistemai reikia.

Lietuvos teisėsauga, generalinė prokuratūra domisi Sveikatos apsaugos ministerijos kai kurių atsakingų valdininkų veikla dėl brangių medikų mokymų, greitųjų testų pirkimo ir kt.

Kaip vertinate šiandien viešai deklaruojamus teiginius, kad “ketverius metus pagrindiniai finansų srautai būdavo nukreipiami vien tik į Kauną „saviesiems“. Kaip reaguotumėte į tai, jeigu šiuo metu užimtumėte valstybės kontrolieriaus pareigas?

Kiekviena valdžios institucija ir įstaiga turi veikti savo kompetencijos ribose. Pasitikiu teisėsaugos institucijų darbu, tad visus tyrimus ir klausimus, priskirtus jų kompetencijai, palikime spręsti jiems.

Atitinkamai, nenorėčiau spekuliuoti, kokių veiksmų imčiausi, jei užimčiau vienas ar kitas pareigas, turėčiau vienas ar kitas atsakomybes.

Milžiniškos lėšos skiriamos vakcinos nuo COVID-19 moksliniams tyrimams.

Ar tikite, kad naujoji vakcina gali išgelbėti žmoniją?

Mes turime tikėti mokslininkais, gydytojais, savo srities ekspertais. Turime pasitikėti mokslu grįstais rezultatais.

Vakcinos yra reikšmingas medicinos mokslo laimėjimas, kuris leidžia apsaugoti ne tik kiekvieną besiskiepijantį, tačiau ir padeda sukurti saugią aplinką visuomenei.

PSO duomenimis, dabar turime vakcinų, skirtų apsaugoti nuo daugiau nei 20 gyvybei pavojingų užkrečiamųjų ligų. Imunizacija užkerta kelią milijonams mirčių kasmet nuo tokių ligų kaip difterija, stabligė, gripas, tymai ir yra laikoma pagrindiniu pirminės sveikatos priežiūros komponentu.

Tikiu, kad COVID-19 vakcina reikšmingai prisidės prie pandemijos suvaldymo ir mes visi pagaliau galėsime palengva grįžti į normalų gyvenimą.

Parengta pagal laikraštį ŠIANDIEN.

Parašykite komentarą

Top