Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija: „Lietuvos gyventojai nėra apsaugoti nuo perteklinio mokesčio už atliekų sutvarkymą“

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija: „Lietuvos gyventojai nėra apsaugoti nuo perteklinio mokesčio už atliekų sutvarkymą“

Liberalų sąjūdžio frakcija kartu su opozicinėmis „Tvarka ir teisingumas“ ir Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijomis susitiko su aplinkos ministru Kęstučiu Navicku ir viceministru Daliumi Krinicku. Susitikimo metu ministro klausta, kaip Aplinkos ministerija spręs atliekų susikaupimo krizę.

Šiandien Aplinkos ministerija vykdo ekologinį nusikaltimą prieš gamtą ir finansinį nusikaltimą prieš gyventojus. Gyventojai, mokėdami atliekų rinkliavą, per ją sumoka už atliekų išrūšiavimą ir jų sutvarkymą – sudeginant.

„Tačiau Aplinkos ministerija elgiasi blogiausiu galimu būdu – išrūšiuotas atliekas vis tiek leidžia legaliai pašalinti sąvartynuose kaip degiąsias arba, pakeitus dokumentus, kaip pramonines atliekas. Tai yra nusikaltimas prieš rinkliavą sumokėjusį gyventoją, europiečius, kurie mums davė pinigus rūšiavimo įrengimams, ir pačią gamtą, nes ir toliau beveik visos atliekos nusėda sąvartynuose.[/pullquote]

Tais atvejais, kai privatūs automatinių atliekų rūšiavimo linijų operatoriai išrūšiuotas atliekas saugo įvairiose privačiose atliekų aikštelėse, yra didelis pavojus, kad gyventojai irgi mokės dar kartą už atliekų tvarkymą. Privatininkai, gavę apmokėjimą už galutinį sutvarkymą, išrūšiuotas atliekas saugo nepavojingų atliekų saugojimo aikštelėse, kurioms neprivalomi jokie banko ar draudimo laidavimai. Todėl blogiausio scenarijaus atveju – objektyvaus ar piktybinio bankroto, gyventojai turės antrą kartą apmokėti už šių atliekų sutvarkymą“, – po susitikimo komentavo liberalas Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininko pavaduotojas Simonas Gentvilas.

Aplinkos ministerija savo neveiksnumu toleruoja tokią legalią pinigų surinkimo schemą, neužtikrindama išrūšiuotų atliekų sutvarkymo, saugiklių prieš galimus atliekų tvarkytojų bankrotus ir Europos Sąjungos sankcijas už perpildytus sąvartynus bei bereikalingai veikiančias automatines rūšiavimo linijas.

„Sprendimai akivaizdūs. Pirmiausia, būtina skubiai aiškiai reglamentuoti komunalinių sąvartynų teisę ir sąlygas, kaip turi būti saugomos degiosios atliekos iki jų atidavimo naujoms Vilniaus ir Kauno atliekų deginimo jėgainėms. Būtina uždrausti pačios Aplinkos ministerijos legalizuotas spragas, kai išrūšiuotos atliekos šalinamos sąvartynuose, pervadinus jas kitomis atliekomis.

Galiausiai būtina užtikrinti privačiose aikštelėse saugomų išrūšiuotų degintinų atliekų sutvarkymą už jau surinktus pinigus iš gyventojų ir užkirsti galimų tyčinių bankrotų pasekmes. Aplinkos ministerija taip pat turi aiškiai pasisakyti, kuri dalis gyventojų sumokėtų rinkliavų turi būti sugrąžinta už jau įvykusį arba būsimą degintinų atliekų pašalinimą sąvartynuose“, – siūlymus Aplinkos ministerijai išdėstė S. Gentvilas.

Iki sausio pabaigos Aplinkos ministerijai nesiėmus šių konkrečių veiksmų, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija planuoja kreiptis į Lietuvos vyriausiąjį administracinį teismą dėl ministro įsakymų teisėtumo, dėl viešojo intereso ir gyventojų sumokėtų rinkliavų apgynimo.
ŠIANDIEN.info

Parašykite komentarą

Top