Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Sukanka 30 metų, kai buvo priimta Lietuvos Respublikos Konstitucija

Sukanka 30 metų, kai buvo priimta Lietuvos Respublikos Konstitucija


Konstitucijos 30-mečiui paminėti – kasmetinė tarptautinė konferencija Seime

www.siandien.info

Redakcijos archyvo nuotrauka.

2022 m. spalio mėn. sukanka 30 metų, kai buvo priimta Lietuvos Respublikos Konstitucija. Šia proga spalio 21 d., penktadienį, 9 val. Konferencijų salėje (Seimo III r.) rengiama tarptautinė, jau dešimtoji, mokslinė-praktinė konferencija „Konstitucijos 30-metis: nuo ordinarinės iki aukščiausiosios teisės“.

Renginyje sveikinimo žodį tars Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, Mykolo Romerio universiteto rektorė prof. dr. Inga Žalėnienė.

Konferencijos pirmąjį pranešimą, skirtą jubiliejiniams Konstitucijos metams, skaitys Latvijos Respublikos Prezidentas, Mykolo Romerio universiteto garbės daktaras Egilas Levitas (Egils Levits).

Konferencijos dalyviai iš Estijos ir Lenkijos pristatys šių šalių naujausias konstitucinės justicijos tendencijas. Karo iššūkių Ukrainos Konstitucijai temą atskleis pranešėjas iš Ukrainos. Trijų dalių konferencijos programoje iškilūs Lietuvos pranešėjai kalbės apie konstitucinės minties, Konstitucijos teksto ir aiškinimo tendencijas, aktualius iššūkius ir esminius pokyčius, įvykusius per pastaruosius tris dešimtmečius. Ypatingas dėmesys bus skiriamas Konstitucinio Teismo formuojamos oficialiosios konstitucinės doktrinos, jos vietos kitų teismų praktikoje klausimams, taip pat Konstitucijos kaip aukščiausiosios teisės santykiui su tarptautine teise ir Europos Sąjungos (ES) teise.

Pasak Konstitucinio Teismo pirmininkės, Mykolo Romerio universiteto profesorės dr. Danutės Jočienės, konstitucinės kontrolės funkciją įgyvendinantis Konstitucinis Teismas privalo ne tik garantuoti Lietuvos Respublikos Konstitucijos viršenybę šalies teisės sistemoje, jos pagrindu sukurtos konstitucinės sistemos, stabilios konstitucinės demokratijos, teisinės valstybės ir kitų jos ginamų konstitucinių vertybių apsaugą, bet ir užtikrinti tinkamą tarptautinės teisės ir ES teisės santykį su nacionalinės Konstitucijos nuostatomis.

„Konstitucinis Teismas, išplėtojęs konstitucinį geopolitinės orientacijos principą, suponuojantį Lietuvos Respublikos pasirinktą europinę ir transatlantinę integraciją, jį atskleidžia kaip glaudžiai susijusį su Konstitucijos 1 straipsnyje įtvirtintomis pamatinėmis konstitucinėmis vertybėmis – valstybės nepriklausomybe, demokratija ir respublika. Švęsdami trisdešimtąjį mūsų visuomenės ir valstybės pagrindą sudarančios 1992 m. spalio 25 d. Tautos referendumu priimtos Konstitucijos jubiliejų, galime džiaugtis, kad mūsų Konstitucija yra gyvybinga ir tvari, o būdama ne tokios tolimos praeities Tautos sprendimas, kartu yra ir mūsų valstybės ateities kūrėja“, – sako Konstitucinio Teismo pirmininkė.

Mykolo Romerio universiteto profesorė dr. Toma Birmontienė pabrėžia konstitucinės tradicijos reikšmę. ,,Konstitucijos, konstitucinės teisės reikšmė Lietuvos valstybės istorinėje raidoje – išskirtinė; tarp Europos valstybių Lietuva išsiskiria savo turtingomis konstitucinės teisės tradicijomis, kurių ištakos siekia XVI a. pradžią, jau Pirmajame Lietuvos Statute buvo formuluojamos konstitucinei teisei priskirtinos nuostatos“, – sako prof. T. Birmontienė.

Konferenciją rengia Mykolo Romerio universiteto Teisės mokykla, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas, Konstitucinis Teismas, Lietuvos advokatūra.

Parašykite komentarą

Top