Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Tie, kas sukelia baimę, mus valdo

Tie, kas sukelia baimę, mus valdo

Prof. Algimanto Kirkučio nuomone, būtina valstybiniu lygmeniu pradėti rimčiau žiūrėti į visuomenės sveikatos tausojimo veiklą,

Prof. Algimantas Kirkutis

LAIKRAŠTIS ŠIANDIEN 

Atrodo, kad gydytojai ir toliau ieškos geresnio gyvenimo sąlygų svetur, nepaisydami mūsų Vyriausybės vadovo Sauliaus Skvernelio pažadų kitais metais formuojant valstybės biudžetą iš anksto atsižvelgti į sveikatos apsaugos problemas ir ženkliau jį didinti.

Tai labai sveikintinas ir žmonių viltis sužadinantis pažadas. Tačiau tikėjimas į problemų sprendimą tik geriau apmokant gydymo paslaugas yra daugiau panašus į brangią religiją, bet ne į realų gyventojų sveikatos rodiklių gerinimą.

Deja, dažniausiai mes neturime jokio supratimo, kada baigiasi gera sveikata ir jau prasideda liga. Apie ligą paprastai sužinome tiktai tada, kai ji jau įsibėgėja ir ima mums trukdyti gyventi.

Nesuprasdami tikrosios sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo esmės, vedini ligų baimės mes įsukame į ligų ir sergamumo augimo spiralę.

Bijantis žmogus yra labai pažeidžiamas ir silpnas

Bijantis žmogus yra labai pažeidžiamas ir silpnas. Jis nuolatos kenčia, todėl siekia jos atsikratyti nors trumpam arba užsimiršti. Silpną žmogų lengva priversti paklusti svetimai valiai, priversti jį pasielgti taip, kaip reikia kitam. Pavyzdžiui, sumokėti daugiau negu tai verta, dirbti už mažesnį atlygį ir panašiai. Tai krauna turtus vienam ir skurdina kitą.

Gerai žinoma tiesa, kad tie, kas sukelia baimę, mus valdo. Atsiradus baimei ir silpnumui, netrunka pasirodyti ir tie, kas siekia pasinaudoti susidariusia palankia situacija ir užvaldyti žmogų sukeldami jam priklausomybę. Pavyzdžiui, lošimų priklausomybė krauna turtus lošimų organizatoriams, alkoholio priklausomybė didina turtus alkoholio gamintojams ir pardavėjams.

Tabakas, saldumynai, persivalgymas, nejudrumas, ištvirkavimas, stresas ir t.t. – tai silpnybės, kurių esmėje slypi siekis užsimiršti ir nuslopinti baimės pojūtį. Jos visos žmogų veda organizmo gyvybinių galių sutrikdymo keliu. Šis nežinojimas ir yra mūsų stiprios, nepaleidžiančios mūsų baimės susirgti, o kartu ir vienos iš pagrindinių silpnybių priežastis. O jeigu yra baimė ir silpnybė, jų visada tyko priklausomybė ir tie, kas siekia pasinaudoti susiklosčiusia palankia situacija.

Neprarandu vilties, kad kada nors suvoksime, kur ir kada prasideda liga ir kokios yra jos tikrosios priežastys. Manau, kad šis Seimas subrendęs ir jau yra pajėgus tai padaryti.

Pastebimi teigiami poslinkiai šia kryptimi: mažėjantis šalyje alkoholio suvartojimas, mėginimai sureguliuoti augančios medikalizacijos procesą. Pasiteisino Seimo sprendimas įsteigti Sveikatos reikalų komitete Sveikatos tausojimo ir stiprinimo reikalų pakomitetį.

Norisi puoselėti viltį, kad formuojant ateities sveikatos apsaugos sistemos biudžetą pavyks išvengti praeities klaidų, iš kurių pagrindinė – ligos ir sveikatos būsenų sugretinimas sveikatos apsaugos sistemoje į vieną visumą.

 

Parašykite komentarą

Top