Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > V. Orbano kelionė į Maskvą: nerimas Briuselyje ir kitose valstybėse narėse

V. Orbano kelionė į Maskvą: nerimas Briuselyje ir kitose valstybėse narėse

www. siandien.info, spaudos pranešimai

Penktadienį Viktoras Orbanas atvyko į Maskvą derybų su Vladimiru Putinu, praėjus kelioms dienoms po to, kai Vengrijos ministras pirmininkas pirmą kartą nuo Rusijos invazijos į Ukrainą pradžios apsilankė Ukrainoje.

V. Orbanas, plačiai laikomas labiausiai prorusišku ES vadovu, stengėsi vaizduoti save kaip „už taiką“ pasisakantį politiką, tačiau dažnai kartojo Rusijos kalbas apie karą. Be to, jis ne kartą sustabdė ES paramą Ukrainai, sukeldamas daugelio kitų Europos lyderių nepasitenkinimą.

„Vengrijos pirmininkavimo tikslas – prisidėti prie Europos Sąjungos laukiančių iššūkių sprendimo. Todėl mano pirmoji kelionė buvo į Kijevą“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė V. Orbanas. Vengrijos vadovas

Du šaltiniai Budapešte laikraščiui „The Guardian“ pasakojo apie šią kelionę ir teigė, kad ji buvo suplanuota kaip vizito į Ukrainą paketo dalis po to, kai Vengrija šią savaitę perėmė pirmininkavimą ES pagal rotacijos principą. Aukšto lygio ES šaltinis patvirtino, kad jiems buvo pranešta apie planuojamą vizitą, kuris greičiausiai sukels pyktį Briuselyje.

Vėliau V. Orbanas turi dalyvauti Azerbaidžane vykstančiame turkų šalių aukščiausiojo lygio susitikime.

V. Orbano ir V. Zelenskio susitikimas Kijeve. EPA-ELTA nuotr.

Ketvirtadienio vakarą Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Charles’is Michelis, akivaizdžiai užsimindamas apie planuojamą vizitą, soc. tinkle „X“ rašė: „ES rotacijos tvarka pirmininkaujanti valstybė narė neturi įgaliojimų ES vardu bendrauti su Rusija. Europos Vadovų Taryba turi aiškią poziciją: Rusija yra agresorė, Ukraina yra auka. Jokios diskusijos apie Ukrainą negali vykti be Ukrainos“.

„V. Orbano komanda suplanavo kelionę į Maskvą prieš jam susitinkant su V. Zelenskiu, – sakė Vengrijos vyriausybei artimas šaltinis. – Jis bando tarpininkauti tarp Rusijos ir Ukrainos. Ir po jo pokalbio su Ukrainos prezidentu šis susitikimas turi prasmę“.

Tikėtina, kad kelionė į Maskvą sukels dar didesnį nerimą Briuselyje ir kitose valstybėse narėse, kur daugelis jau dabar yra pasibaisėję, kad lyderis, kuris, jų manymu, pastaraisiais metais padarė viską, kad pakenktų Europos vienybei ir teisinei valstybei, dabar yra pagrindinis bloko atstovas ateinantį pusmetį.

Per netikėtą V. Orbano susitikimą su V. Zelenskiu – skambutis į Maskvą: ką Vengrijos premjeras iš tiesų veikė Kijeve Vengrijos lyderis palaiko ryšius su dešiniosiomis grupuotėmis visame pasaulyje ir jau seniai siūlė, kad Vengrija galėtų atlikti tam tikrą vaidmenį siekiant taikos Ukrainoje, tačiau dažniausiai buvo ignoruojamas. Tačiau šią savaitę Prancūzijoje vyks rinkimai, o Donaldas Trumpas gali grįžti į JAV prezidento postą, todėl V. Orbanas jaučia, kad geopolitiniai vėjai gali keistis.

V. Orbanas atvyko į Maskvą susitikti su V. Putinu.

„Nuo pat pradžių turėjome ambicijų atlikti tarpininko vaidmenį“, – sakė šaltinis. Kijeve V. Orbanas išsakė mintį apie greitas paliaubas, kurios galėtų paspartinti taikos derybas, tačiau šio pasiūlymo V. Zelenskis nekomentavo.

Parašykite komentarą

Top