Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > V. Sutkus: valstybei nesu padaręs jokios žalos

V. Sutkus: valstybei nesu padaręs jokios žalos


Mindaugas Jackevičius, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt

Teismas trečiadienį neleido suimti prekyba poveikiu ir kyšininkavimu įtariamo Lietuvos verslo konfederacijos (LVK) prezidento Valdo Sutkaus. Teisėsauga paskelbė ir daugiau informacijos apie galimas V. Sutkaus veikas, tačiau jis pats neigia visus jam metamus kaltinimus.
V. Sutkus – trečiadienio „Dienos temoje“


– Pone Sutkau, šiandien premjeras Saulius Skvernelis paskelbė, kad jau prieš kurį laiką buvo nurodęs Vyriausybės nariams nebendrauti su tokiais, kaip jūs. Ar žinojote apie tokį duotą nurodymą?


– Ne, apie tokį nurodymą nežinojau. Kaip tik atvirkščiai, iki šiol esu dalyvavęs įvairiose Vyriausybės darbo grupėse, tai buvo ir praeitą savaitę dar, tas dalyvavimas buvo.


– Tai gal su ministrais nebendraudavote?

– Na, ten būdavo ir ministrai, viceministrai. Asmeniškai nebendraudavom todėl, kad karantinas ir, iš tikrųjų, to bendravimo nebuvo, bet nuotoliniu būdu vykdavo darbo grupių posėdžiai, į kuriuos būdavau kviečiamas kaip Verslo konfederacijos vadovas, kartu su kitų verslo organizacijų vadovais ir viskas vyko. Sakau, praeitą savaitę aš dar dalyvavau.


– Pone Sutkau, tai kokia jūsų reputacija, jeigu pats premjeras sako nurodęs nebendrauti su jumis, su tokiais, kaip jūs?


– Na, žinote, čia reikėtų klausti paties premjero, ką jis turėjo omenyje sakydamas „tokiais kaip aš“, kas tie tokie, kokie jie yra. Čia reikėtų jau jo klausti, bet vėlgi, aš nežinau, kiek yra premjeras susipažinęs, manau, kad jis nėra susipažinęs su šituo tyrimu ir, na, laikui einant viskas paaiškės, kaip yra iš tikrųjų.


Tik tai, aišku, reputacijai bus padaryta žala ir kurį laiką tikrai kai kurie žmonės, bus tokių žmonių, kurie nenorės su manimi bendrauti, turėdami tam tikrų abejonių. Aš tai suprantu.


– O su pačiu premjeru kada paskutinį kartą bendravote ir kaip dažnai atidarydavote Vyriausybės duris iki karantino?


– Žinokite, labai seniai, nebepamenu, kada tiesiogiai bendravau su premjeru. Tikrai labai seniai. Pernai ne, gal užpernai. Neprisimenu.

– O su ministrais, sakėte, laisvai.


– Su ministrais taip, vykdavo susitikimai, darbo grupėse ir, sakau, iš esmės tai mūsų, mano ir kitų kolegų, pagrindinis darbas yra nuomonės išsakymas raštu, kaip socialinių partnerių, kaip verslo bendruomenės atstovų ir taip pat dalyvavimas įvairiose darbo grupėse, tiek Vyriausybėje, tiek Seime, tiek prie kai kurių ministerijų, svarstant įvairius teisės aktus arba įstatymo iniciatyvas.


Tarkime, kaip ir pas ekselenciją respublikos prezidentą, buvo susitikimas gyvai.


– Čia visai neseniai?


– Taip, taip. Kur buvo pasirašomas memorandumas dėl to, kad mes sieksime, kad būtų nemažinami atlyginimai, jeigu bus sumažintas gyventojų pajamų mokestis. Tai va, tai ten buvo toks susitikimas.


– Tai valdžios institucijose nesijautėte nelaukiamas?


– Ne, nesijaučiau.


– O su kuriais ministrais turėdavote daugiausia bendrų interesų? Kurių ministrų veiklos barai labiausiai domino jus?


– Natūralu, kad kadangi mes esame verslo organizacija, tai, be abejo, tos ministerijos, kurių sritis yra daugiausia susijusi su verslu, su pinigais. Aišku, visų pirma Ekonomikos ir inovacijų ministerija, taip pat Finansų ministerija. Štai, neseniai mes esame pateikę verslo bendruomenės nuomonę ir tą raštą pasirašiau, išsiuntėme ponui Šapokai, apie mūsų požiūrį į ekonomikos planą, taip vadinamą, naujosios ekonomikos DNR planą.

Aš dalyvavau pristatyme nuotoliniu būdu, kurį darė ponas ministras Šapoka. Čia ir vyko pagrindiniai bendravimai. Kaip minėjau, šios ministerijos.


– O su ponu Karbauskiu kiek kartų reikalus esate aptaręs?


– Labai retai, aš galvoju, kad per visą kadenciją tai, na, gal galėjo būti du, gal trys kartais.


– Gyvai buvote susitikę?


– Taip, buvo susitikimai Seime, „valstiečių“ frakcijoje, bet tai vėlgi buvo paskutinis susitikimas, jau net nepamenu, prieš kokius dvejus metus.


– Kalbant apie tuometinį susisiekimo minsitrą Roką Masiulį, tai jūsų pozicijos su ponu Karbauskiu labai sutapdavo, jūs abu kritikuodavote kone identiškai Roką Masiulį dėl neasfaltuojamų žvyrkelių ir kitų problemų sektoriuje. Jūs derinote tokią poziciją?


– Ne, ne. Mes pozicijos nederinome. Aš, kaip minėjau, mes atstovaujame, kaip Verslo konfederacija, atstovaujame verslo pozicijai ir vieni iš mūsų narių yra kelininkų įmones vienijanti šakinė verslo organizacija Lietuvos keliai. Tai vienija įmones, kurios stato tiltus, asfaltuoja kelius ir daro panašius dalykus.


Iš tikrųjų, dėl blogos vadybos iš tuometinių Susisiekimo ministerijai pavaldžių grandžių, institucijų, tokių kaip Kelių direkcija ir pan., tikrai apyvartos tų įmonių buvo kritusios, pajamos jų buvo kritusios, darbuotojai buvo iš darbo atleidžiami. Na, ir iš tikrųjų ta situacija buvo bloga, turiu omeny ekonominę įmonių situaciją, ji buvo bloga. Kai, tuo tarpu, būdavo atliekamų pinigų.


Apie tai ir pasisakydavau, kad reikia vykdyti projektus ir žmonės turi dirbti, keliai turi būti atnaujinami ir pinigai turi būti panaudojami, o ne nukelinėjami vis kitiems metams.


– Ir tyrime dar buvo apklaustas Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas, Valius Ąžuolas. Kokie jūsų ryšiai su ponu Ąžuolu?


– Su ponu Ąžuolu mes ryšių jokių neturime, esame pažįstami iš bendro dalyvavimo įvairiose darbo grupėse, posėdžiuose. Dažniausiai tai buvo Seimo Biudžeto ir finansų komitete, būdavo įvairūs klausymai. Tai mes, taip pat kaip ir kitos verslo organizacijos, gaudavome kvietimus iš komiteto dalyvauti klausymuose ir išsakyti savo nuomonę.
Tai aš esu ten dalyvavęs.


– Pakalbėkime dabar iš esmės apie tai, kuo esate įtariamas. Štai, generalinis prokuroras Evaldas Pašilis sako, kad dėl jūsų veiklos žalą galėjo patirti valstybė ir visi mokesčių mokėtojai. Taigi, kokią žalą esate padaręs valstybei?


– Aš tikrai nesu padaręs valstybei jokios žalos. Dėl konkrečių įtarimų ar, tiksliau, man pareikšto įtarimo turinio, labai apgailestauju, bet tikrai negaliu kalbėti, nors turėčiau, ką pasakyti. Bet šiandien, po to, kai buvau išleistas iš areštinės, dar buvau nuvykęs į Specialiųjų tyrimų tarnybą ir ten man buvo pasirašytinai įteiktas perspėjimas, jog negaliu kalbėti apie institucijų veiksmus darrant ikiteisminį tyrimą, negaliu kalbėti apie man pareikštus įtarimus, ten įvairių dalykų yra išvardinta.


– Dalį įtarimų jau yra atskleidę Specialiųjų tyrimų tarnyba ir prokurorai.
– Tai va, tai prokurorai gali atskleisti, o aš, reiškia, atskleisti negaliu. Aš pasirašiau, kad to nedarysiu, o jeigu tą daryčiau, tai man gresia baudžiamoji atsakomybė ir būtų tada dar vienas tyrimas prieš mane.


– Teisėsauga pranešė besiaiškinanti dėl 400 tūkst. eurų kilmės, kurie rasti pas jus. Kas čia buvo – santaupos? Darbo užmokestis?


– Ne, nieko nežinau apie šituos pinigus.
– Apie 400 tūkst. eurų?

– Nieko nežinau.


– Nieko nežinot? Bet teisėsauga pas jus padarė kratą ir rado pinigų grynųjų.
– Kaip aš minėjau, čia turbūt jau yra ta riba, kai aš mielai atsakyčiau į jūsų klausimą.


– Jūs dar dieną sakėte, kad iki 10 tūkst. eurų grynųjų rado.


– Sakau, aš esu pasirašęs, apie 18 val., šiandien.


– Bet tai dieną pasakyti jūsų žodžiai. Galite arba patvirtinti, arba paneigti.


– Aš sakau dar kartą, esu pasirašęs pasižadėjimą ir perspėtas, kad negaliu atskleisti man pareikštų įtarimų turinio. Tai dėl to aš dabar tikrai tylėsiu.


Parašykite komentarą

Top