Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > In Memoriam Algimantui Valentinui Indriūnui: nuoširdus ir paprastas žmogus, tikėjęs, kad Lietuva gali būti turtinga ir klestinti šalis

In Memoriam Algimantui Valentinui Indriūnui: nuoširdus ir paprastas žmogus, tikėjęs, kad Lietuva gali būti turtinga ir klestinti šalis

Gintautas KNIUKŠTA, laikraštis ŠIANDIEN

Seimo Pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen Seimo ir savo vardu reiškia užuojautą šeimai, artimiesiems ir kolegoms dėl buvusio parlamentaro, inžinieriaus, žurnalisto, pedagogo, tremtinio, visuomenininko, daktaro, docento Algimanto Valentino Indriūno mirties.

A. V. Indriūnas buvo aktyvus Seimo, Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto bei Konstitucijos pataisoms rengti komisijos narys. Ilgus metus dirbo žurnalistinį ir mokslinį pedagoginį darbą, ypač gilinosi į politinių ir socialinių sistemų valdymą.

Publikavo daug straipsnių, mokslinių publikacijų ir knygų. Kaip mokslininkas ir pilietis bandė atkreipti visuomenės ir specialistų dėmesį į dėl klimato kaitos pasauliui gresiančias katastrofas.

Kaip Sibiro tremtinys, kurio kelių kartų protėviai patyrė caro tremtį, rūpinosi pasipriešinimo okupaciniams režimams dalyviais ir nuo jų nukentėjusiais asmenimis. Nuoširdžiai užjaučiu A. V. Indriūno šeimą, kolegas ir bendražygius“, – sako V. Čmilytė-Nielsen.

2004 m. A. V. Indriūnas buvo apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Karininko kryžiumi.

Prieš penketą metų laikraščiui ŠIANDIEN parengiau interviu su socialinių mokslu daktaru Algimantu Valentinu Indriūnu, ši birželį tikėjausi kartu su Algimantu pažymėti penktąjį ŠIANDIEN gimtadienį, bet vakar, vos prieš kelias dienas atšventęs 97 -ąjį gimtadienį, Algimantas išėjo. Nuoširdi užuojauta artimiesiems.

Lietuvos žurnalistų sąjungos narys, tremtinys, redaktorius, daktaras, docentas Algimantas Valentinas Indriūnas buvo nuoširdus ir paprastas žmogus, tikėjęs, kad Lietuva gali būti turtinga ir klestinti šalis, ne kartą sakęs, kad piliečių politinis abejingumas pražudė ne vieną valstybę.

***

Socialinių mokslų daktarui Algimantui Valentinui Indriūnui jau 92 metai. Prieš metus jis išleido knygą „Atsakingos demokratijos valstybės kūrimas“, o prieš keletą metų baigė anglų kalbos kursus.

Algimantas Valentinas Indriūnas sako, kad piliečių politinis abejingumas pražudė ne vieną valstybę. V. Janulio nuotr.

Duodamas interviu laikraščiui „ŠIANDIEN“ Algimantas pažymėjo, kad Lietuvoje, kaip ir kitose pasaulio šalyse, nyksta kairiosios partijos, o atotrūkis tarp turtingųjų ir nepriteklių kenčiančių žmonių vis didėja. Jo nuomone, daug ką išspręstų mokesčių politika, tačiau Lietuvoje nė viena partija nesiryžta įvesti progresinių mokesčių.

,,Girdžiu sakant – turtuolių Lietuvoje yra mažai, tai ir apmokestinti jų neverta. Bet turtuolių visame pasaulyje yra mažai, tačiau turto jie valdo labai daug“,- sakė mūsų pašnekovas.

Algimantai, kodėl Lietuvoje nebeliko kairiųjų partijų, kurios gintų mažiau uždirbančius?

Todėl, kad nugali kyšiai, korupcija. Geriausias pavyzdys – stambiojo kapitalo įsiskverbimas į politines partijas – kyšio davimas liberalui Masiuliui. Atrodo, ten taip viskas buvo paprasta: vienas davė, kitas ėmė, tačiau byla niekaip nepasiekia teismo.

Lietuvoje bene didžiausias įmonių vadovų ir paprastų darbuotojų atlyginimų skirtumas – jie skiriasi vidutiniškai 7 kartus. Tuo tarpu JAV – 3,7 karto, Kanadoje ir Švedijoje – 2,7 karto, Norvegijoje – 2,3 karto, Latvijoje – 5,4 karto, Estijoje – 4,7 karto.

Lietuvoje yra daugiau kaip 200 tūkstančių darbuotojų, kurie per mėnesį neuždirba nė minimalios algos. Tačiau yra bent du asmenys, per vieną mėnesį oficialiai uždirbę daugiau kaip 200 tūkstančius eurų.

O socialdemokratai? Jie juk sako: mums svarbiausia – žmogus…

Man sunku paaiškinti buvusio socialdemokrato lyderio žingsnius, tačiau, kai jis Seime pristatinėjo naująjį Darbo kodeksą, supratau, kad ir ši partija tarnauja oligarchams.

Didžiausias pajamas gaunančių asmenų pajamos per 4 metus išaugo nuo 1463 iki 2054 eurų per mėnesį, taigi daugiausiai uždirbančių asmenų gerovė išaugo 40 procentų. Tuo tarpu mažiausias pajamas gaunančių asmenų (penktadalio) pajamų lygis per pastaruosius 4 metus nukrito nuo 242 iki 229 eurų per mėnesį

Gal naujoji politinė jėga Valstiečių – Žaliųjų sąjunga imsis deramai atstovauti žmonių interesus?

R. Karbauskiu kol kas pasitikiu. Jis nors ir turtingas, bet atrodo, kad gina ir paprastų žmonių interesus. Tuo tarpu jo bendražygis S. Skvernelis krypsta į liberalizmo pusę. Jeigu ir toliau taip bus, ši partija subyrės taip pat, kaip ir iš politinio lauko dingę socialliberalai, kurie, mano nuomone, turėjo puikią politinę ateitį. Deja…

Blogiausia, kad partijos nebeturi savo ideologijos, vertybių. Labai gerai pasakė apžvalgininkas Vladimiras Laučius, kad dabar visa Lietuvos didžioji politika – tarsi pimpačkiukai iš filmo „Bjaurusis aš”.

Jie ir pasistumdo, ir pasipyksta, ir kitaip individualizuojasi, net liemenėlę ir sijonuką užsideda, bet – tik tam, kad žiūrovus palinksmintų, o šiaip nėra tarp jų nei partijų, nei frakcijjų, nei takoskyrų, nei dviejų (ar daugiau) lyčių „.

Laikraštis ŠIANDIEN, 2017 metai. www.siandien.info

Parašykite komentarą

Top