Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Laikraštis ŠIANDIEN. Apie istorinį įvykį Klaipėdos rajone ir viltį, kad į mokyklą vėl sugrįžta Lietuvos vaikai

Laikraštis ŠIANDIEN. Apie istorinį įvykį Klaipėdos rajone ir viltį, kad į mokyklą vėl sugrįžta Lietuvos vaikai

www.siandien.info, laikraštis ŠIANDIEN

Šiais metais Klaipėdos rajone žinių semiasi 5585 moksleiviai, jų lyginant su praėjusiais metais padaugėjo daugiau kaip 200, daugėja ir pirmokų – jų šiemet yra daugiau kaip 600,  o  pernai buvo 555.

Rugsėjo pirmoji tapo kone istoriniu įvykiu Vakarų Lietuvoje – Klaipėdos rajone, Jakuose pastatyta nauja mokykla. Per nepriklausomybės laikotarpį Lietuvoje atvertos vos kelios naujos mokyklos, tuo tarpu apie uždaromas  mokyklas žinios sklinda labai dažnai.

Jakų mokyklos iškilmingas atidarymas. Klaipėdos r. savivaldybės nuotrauka.
Vilija Lukauskienė. Gintauto Kniukštos nuotrauka.

Jakų mokykla tapo Sendvario seniūnijoje veikiančios Slengių mokyklos-daugiafuncio centro filialu, jai vadovauja žinoma rajono pedagogė ir sumani vadybininkė Vilija Lukauskienė. Nauja mokykla kainavo apie 2,3 mln. eurų. Klaipėdos rajono priemiesčiuose gyventojų skaičius kasmet auga, per metus rajone įsikuria apie 3 tūkst. naujakurių, iš jų ūkstantis – vaikai, tad ir mokyklų, ir darželių labai trūksta, kurių artimiausiais metais žadama pastatyti bent keturis.

į ŠIANDIEN klausimus atsako Klaipėdos rajono savivaldybės administracijos direktorius Sigitas KARBAUSKAS.

Sigitas Karbauskas. Klaipėdos r. savivaldybės nuotrauka.

Kaip pasitikote naujus mokslo metus? kaip  trumpai įvertintumėte švietimo padėtį rajone? Ar nežadate Slengių „atiduoti“ Klaipėdai, nes vaikai netelpa ne tik į mokyklą, bet ir į darželį? Ar tikrai, pavyzdžiui, reikėjo draskyti Lapių pagrindinę mokyklą, kodėl įstrigo  kai kurių darželių, kultūros namų atnaujinimas?

Naujus mokslo metus pasitikome naujai pastatytoje ir rugsėjo 1-ąją atidarytoje Jakų mokykloje-darželyje. Tai tikrai istorinis įvykis rajone ir, ko gero, visoje Vakarų Lietuvoje.

Taip, gyventojų, o ir mokinių skaičius auga, tad šalia Klaipėdos esančiose seniūnijose reikia daugiau švietimo infrastruktūros, tačiau rankų nenuleidžiame – ruošiamės naujų darželių, mokyklų statyboms.

 Mano nuomone, dėl Lapių mokyklos nebuvo padaryta viskas, kad ji liktų savarankiška. Beje, kaip ir dėl Judrėnų. Tačiau šiandien turime nesigręžioti atgal, o žiūrėti į priekį.

Po keleto metų privalėsime į darželius talpinti visus vaikus nuo 2 metų. Tam reikia ruoštis – ne tik statant naujus darželius, bet ir peržiūrint turimas patalpas, pavyzdžiui, mokyklose, kuriose mokinių skaičius sumažėjęs, kurios tapo filialais ir galbūt turi laisvų kabinetų, kur galėtų kurtis darželio grupės.

Šiandien galiu pasakyti, kad „įstrigimo“ etapas jau praėjęs, darbai juda ir tikiuosi, kad toliau vyks sklandžiai. Gobergiškės darželyje darbai baigiami, planuojama, kad eilėraštukus Kalėdų seneliui vaikai jau sakys atnaujintame darželyje.

Jakų mokykla. Klaipėdos r. savivaldybės nuotrauka.

Gargždų kultūros centro renovacija prasidės netrukus – pasirašyta sutartis, patalpos perduotos rangovams, planuojama, kad kitą rudenį koncertų klausysimės jau modernizuotose patalpose. Endriejavo kultūros namai kyla, planuojame atnaujinti ir Veiviržėnų kultūros namus.

Investuojame ir į ugdymo įstaigų, ypač darželių plėtra. Kaip jau minėjau – atidaryta nauja Jakų mokykla-darželis. Taip pat šį gruodį duris turėtų atverti dvi papildomos darželio grupės Sendvaryje.

Šiemet ruošiamasi pasirašyti sutartį ir dėl Sendvario daugiafunkcio centro statybos, kuriame įsikurtų mokykla ir darželis. Planuojamos darželių Mazūriškėse, Dituvoje, Dercekliuose statybos. Naujo darželio sulauks ir Gargždai, jau parengti projektiniai pasiūlymai.

Na, o Slengių „atiduoti“ neplanuojame. Dėl to, kad jie priklausys Klaipėdai neatsiras nei daugiau darželių, nei daugiau mokyklų.

Esate jau trečias rajono savivaldybės administracijos vadovas šią kadenciją, kokį palikimą priėmėte iš buvusių vadovų?

 Pirmiausia noriu pasakyti, kad visi buvę administracijos vadovai norėjo rajono savivaldybei tik gero, nemanau, kad kas nors norėjo specialiai pakenkti. Tačiau, mano nuomone,  buvusiems vadovams šiek tiek trūko patirties, vienas iš jų buvo ne rajono gyventojas, todėl jam gal buvo sunkiau įsijausti ir pajausti rajono žmonių gyvenimą, atliepti jų poreikius.

Po įgyvendintos saviavldybės administracijos reformos radau šiek tiek suskaldytą komandą, nepilnai veikiančius skyrius, o 2019 metais, pavyzdžiui, apskritai buvo sustoję pirkimai, nes manyta, kad pritrūks lėšų. O kur dar politiniai pasikeitimai, kurie vis tiek išbalansuoja administracijos darbą.

Tačiau šiandien tikrai nėra blogai – nei kolektyvo, nei finansiniu atžvilgiu. Nesižvalgome atgal – judame pirmyn.

Šalia Gargždų – Klaipėda, vis tik šis jaukus miestelis – rajono centras  taip ir netapo uostamiesčio „priemiesčiu“. Iki šiol  žmonės ieško atsakymo, kodėl  jie neturi sporto komplekso, kodėl tiek metų statoma Gargždų autobusų stotis? Ar pasistūmėjo šie darbai į priekį? Kodėl neretai rajone rangovai bankrutuoja, o savivaldybė  paskęsta viešųjų pirkimų konkursuose?

Darbai juda į priekį. Ir juda sparčiai. Man tapus direktoriumi, taip pat pasikeitus valdančiajai daugumai, pagaliau priimtas sprendimas daugiafunkcį sporto centrą statyti Dariaus ir Girėno gatvėje, kur, beje,  ir nori rajono gyventojai. Per nepilną mėnesį buvo paruošti pirkimo dokumentai ir paskelbtas tarptautinis konkursas.

Šiandien jau atplėšti vokai su pasiūlymais, vyksta vertinimo procedūros. Tai rodo, kad administracijos kolektyvas nori ir gali dirbti gerai ir greitai, susitelkęs į bendrą tikslą.

Gargždų autobusų stotis taip pat bus pastatyta. Jau atplėšti vokai su pasiūlymais, tikimasi per šį mėnesį pasirašyti sutartį su rangovu.

Naujoji autobusų stotis išdygs šalia senosios. Įvažiavimas į stotį yra numatytas iš P. Cvirkos gatvės. Ši vieta pasirinkta ne tik dėl vežėjų patogumo, bet ir gyventojų, kurie jau nuo seno yra įpratę, kad autobusų stotis yra šioje miesto dalyje. Klaipėdos r. savivaldybės nuotr.

Iš tiesų, sudėtinga atsakyti, kodėl kartais stringame su viešaisiais pirkimais. Pasitaiko atvejų, kai rangovai bankrutuoja projekto eigoje, nes dalyvaudami konkursuose nuslepia dalį sunkumų, neįvertina savo galimybių įgyvendinti projektą. Todėl sutartys nutrūksta, rangovai bankrutuoja, o objektai įstringa.

Žinoma, tai yra ir vadovų atsakomybės klausimas. Kurį laiką nebuvo kam prisiimti tos atsakomybės, o tai daug ką lemia. Administracijos vadovas gali ir turi prisiimti atsakomybę už įgyvendinamus projektus, tartis su rangovais, ieškoti išeičių.

Ar lengva būtų pradėti savo verslą rajone? Kuo savivaldybė gali prisidėti norintiems čia įsikurti?

Klaipėdos rajono geografinė padėtis tokia, kad,  galime sakyti, jog esame pasmerkti verslo plėtrai. Mūsų rajono savivaldybė  pasiryžusi mažinti biurokratinę naštą tiek,  kiek reikės, kad veikiančiam, o  ir naujam verslui nesudarytume jokių kliūčių. Mūsų siekis – skatinti ir padėti, o ne stabdyti.

Klaipėdos rajone verslui taikomos įvairios mokesčių lengvatos. Pavyzdžiui, nuo 2019 m. visos Klaipėdos rajone naujai įkurtos įmonės trejus metus atleidžiamos nuo nekilnojamojo turto mokesčio, verslui, remiančiam sporto, kultūros ir mokslo veiklas, taikomos žemės ar valstybinės žemės nuomos bei nekilnojamojo turto mokesčio lengvatos. Taip pat investuotojai yra atleidžiami nuo žemės, valstybinės žemės nuomos ir nekilnojamojo turto mokesčių.

Gargždai. Gintauto Kniukštos nuotrauka.

Finansinė parama skiriama ir smulkiajam verslui. Klaipėdos rajone registruotos smulkios įmonės ar individualia veikla užsiimantys asmenys, kurių veikla iki paraiškos pateikimo dienos yra vykdoma ne ilgiau kaip 5 metus, gali teikti paraiškas gauti finansavimą patirtoms verslo išlaidoms – nuo įrangos įsigijimo iki įmonės registravimo išlaidų, mokymų, svetainių kūrimo ar pan.

Taip pat vykdome ir jaunimo užimtumo vasarą bei integracijos į darbo rinką programą, kurios metu jaunuoliai ne tik turi galimybę įgyti pirmosios darbinės patirties, bet ir teikiame kompensaciją verslui už įdarbintą jaunuolį – per mėnesį kompensuojame 50 proc. nustatytos Lietuvos Respublikos minimalios mėnesinės algos dydžio.

Konsultacijas dėl verslo kūrimo, paramos, lengvatų teikia  savivaldybės Viešųjų ryšių ir bendradarbiavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Mantas Virbauskas tel. +37060461392 el. paštas: mantas.virbauskas@klaipedos-r.lt.

Tad galimybių verslo plėtrai tikrai yra. Na, o jei susiduriama su kokiais nors iššūkiais, kviečiame verslininkus atvykti, sėsti prie bendro stalo ir ieškoti sprendimų, tartis. Mes juk ir esame tam, kad padėtume.

Prieš keletą metų plačiai nuskambėjo gargždiškių pagalbos šauksmas dėl Gargždų parko išsaugojimo? Kodėl buvo kertami dar sveiki medžiai, kam prireikė taip staigiai, nepasitarus su žmonėmis, darkyti parko vaizdą?

Gargždiškių aktyvumas lėmė tai, kad buvo atlikta papildoma medžių ekspertizė ir išsaugota senųjų medžių alėja.

Šiuo metu parkas yra atnaujinamas, tiesiami nauji takai, įrengiama vaikų žaidimų aikštelė, apšvietimas, kita infrastruktūra. Pabaigus antrąjį parko tvarkymo etapą, bus svarstoma ir apie trečiąjį.

Ar mylite krepšinį? Kaip savivaldybė žada remti Gargždų krepšinio komandą, kuri varžysis su geriausiomis šalies komandomis?

Visas sporto šakas myliu vienodai, stebiu tiek krepšinio, tiek futbolo, tiek tinklinio varžybas. Džiaugiamės, kad Gargždų krepšinio komanda tapusi NKL lygos čempione iškovojo teisę varžytis ir aukščiausioje – LKL lygoje.

Norint žaisti aukščiausioje lygoje reikalingas ir didesnis finansavimas. Šiemet, kad komanda galėtų varžytis LKL, rajono savivaldybė jai skyrė 150 tūkst. eurų.

Kitąmet komanda galės kreiptis dėl finansavimo pagal sportininkų, reprezentuojančių Klaipėdos rajono savivaldybę, ugdymo, dalyvavimo Pasaulio, Europos, Lietuvos aukšto meistriškumo sporto varžybose, rėmimo tvarkos aprašą, kuris bus tobulinimas.

Šiuo metu, norint žaisti LKL, komandai reikalingas 600 tūkst. eurų biudžetas. Bus sprendžiama, ar savivaldybė gali dengti pusę šios sumos, jei kita pusė bus surinkta iš rėmėjų.

Palangoje startavo šio sezono Citadele Karaliaus Mindaugo taurės (Citadele KMT) kovos. 
Gargždų „Gargždai“ namais vadinamoje arenoje 76:67 (19:11, 19:18, 16:22, 22:16) nugalėjo Prienų „Labas GAS“ bei žengė pirmąjį žingsnį link kito etapo. 
LKL nuotrauka.

Kitąmet – nauji rajono mero rinkimai. Esate ūkininkas, kaip sakoma, nuo prigimties, ko palinkėtumėte būsimiems kandidatams ir kokių darbų rajone jie turėtų imtis pirmiausia?

Artėjantys rinkimai išties bus kitokie – priimtas naujas įstatymas. Anksčiau meras buvo atstovaujamoji valdžia, o dabar jis bus tikras ūkininkas – vykdomosios valdžios atstovas. Naujame įstatyme daug naujų niuansų, kuriuos turime suprasti ir politikai,  ir gyventojai. Linkiu įsigilinti, pamatyti skirtumus ir rinktis kandidatus juos įvertinus.

Na, o būsimiems kandidatams galėčiau palinkėti, jei bus išrinkti, tik tęsti pradėtus darbus, nenuleisti rankų   ir eiti į priekį. Kiekvienas laikmetis diktuoja skirtingas sąlygas, kiekvienas laikmetis turi savo iššūkius.

Reikia nebijoti tartis su Taryba, nebijoti tartis su gyventojais, atsiklausti jų nuomonės, organizuoti apklausas, bet tuo pačiu ir prisiimti atsakomybę už priimtus sprendimus.

Žinoma, pats svarbiausias tikslas – stengtis atstatyti gyventojų pasitikėjimą politikais, rajono savivaldybe. Šiandien turime didžiulį pasitikėjimo deficitą, tad jį atstatyti – turėtų būti kiekvieno prioritetas. Šeimininkai  čia – rajono gyventojai. Nereikia to pamiršti.

Per dvejus metus Klaipėdos rajonas jau įgyvendino net 13 iš 16 gyventojų idėjų. Šiemet idėjas gali siūlyti ne tik rajono gyventojai, bet ir visa Lietuva. Nuo spalio 1 d. laukiama visų čia apsilankiusių, gyvenusių ar tiesiog jaučiančių šiltus jausmus Klaipėdos rajonui idėjų, padėsiančių kurti gražesnę, jaukesnę, patrauklesnę bei patogesnę aplinką čia gyvenantiems ir atvykstantiems.

Parašykite komentarą

Top