Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Ar diegiant 5G ryšį galima naudoti „Huawei“ technologinę įrangą

Ar diegiant 5G ryšį galima naudoti „Huawei“ technologinę įrangą

Grupė Seimo nariųkreipėsi į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją, ragindami įvertinti, ar toleruotina, kad trečios kategorijos nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbi įmonė „Telia Lietuva“, plėtodama Lietuvoje 5G ryšį, naudoja kinų bendrovės „Huawei“ technologinę įrangą.

„Esame įsitikinę, kad atsakingos institucijos turėtų įvertinti visas grėsmes ir rizikas bei pateikti strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbioms įmonėms išvadas ir/ar rekomendacijas dėl ryšio technologijų naudojimo, t. y. rekomenduojant ar įpareigojant naudoti tik Europos Sąjungos, Europos Ekonominės Erdvės ar NATO šalių technologinius produktus nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbiuose ūkio sektoriuose“, – pažymima kreipimesi.

Jungtinių Amerikos Valstijų Strateginių ir tarptautinių studijų centro 2018 m. ataskaitoje teigiama, kad kompanijos „Huawei“ ir „ZTE“ buvo subsidijuojamos Kinijos vyriausybės tam, kad jos įgytų ne tik stiprias pozicijas rinkoje, bet ir žvalgybinį pranašumą. Tai leidžia joms savo produkciją pardavinėti už mažesnę kainą.

Pavyzdžiui, „Huawei“ įranga kainuoja maždaug 20–30 proc. mažiau nei kitų konkurentų siūlomi technologiniai produktai, kompanija užsienio klientams siūlo palankias išperkamosios nuomos sąlygas. Ataskaitoje taip pat pažymima, kad „Huawei“ vadovybė turi glaudžius ryšius su Kinijos žvalgybos tarnyba.

„Plačiai žinoma Kinijos agresyvi kibernetinio šnipinėjimo kampanija iš tiesų kelia susirūpinimą, kad ši šalis gali pasinaudoti galimybėmis, kurias ji įgauna kaip pasaulinė 5G ryšio technologijų tiekėja“, – pažymi vienas iš kreipimosi autorių Seimo narys Laurynas Kasčiūnas.

Kalbant apie 5G ryšio plėtrą ir tam naudojamą įrangą, atkreiptinas dėmesys, kad šiuo metu rinkoje dominuoja keturi pagrindinių 5G ryšio technologijų gamintojai: Švedijos „Ericsson“, Suomijos „Nokia“ ir Kinijos „Huawei“ bei „ZTE“.

Daugybė telekomunikacijų įrangos yra sujungta su gamintoju, per kurį jam gali būti siunčiami pranešimai apie tos įrangos būklę ir, prireikus, gaunami programinės įrangos atnaujinimai ir klaidų pataisymai. Todėl net jei parduodama įranga yra visiškai saugi, vėliau gamintojas, siųsdamas programinės įrangos atnaujinimus, gali sukurti tam tikras saugumo spragas, kurios ilgainiui gali būti panaudotos šnipinėjimui ar sabotažui, – sako Seimo narys, taip pat kreipęsis į Nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisiją, Dainius Kreivys.

Įvairios valstybės, įskaitant Jungtinę Karalystę, Vokietiją, Norvegiją, yra išreiškusios susirūpinimą dėl „Huawei“ technologijų naudojimo kuriant naujos kartos 5G ryšio tinklus.

siandien.info, lrs.lt

Parašykite komentarą

Top