Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > „Mes palikti vieni ginti savo valstybės“

„Mes palikti vieni ginti savo valstybės“

 www.siandien.info, spaudos pranešimai

„Mes palikti vieni ginti savo valstybės“. Ankstų penktadienio rytą Ukrainos sostinės Kijevo centre buvo girdimi du galingi sprogimai, pranešė naujienų agentūros AFP žurnalistas.

„Ką tik buvo atnaujintos atakos prieš Kijevą sparnuotosiomis ir balistinėmis raketomis. Išgirdau du galingus sprogimus“, – Ukrainos vidaus reikalų ministerijos patarėjas Antonas Heraščenka rašė socialiniame tinkle „Telegram“.

Aviacijos antskrydžio sirenos nuaidėjo virš Kijevo auštant, kai per pirmąjį nuo Antrojo pasaulinio karo miesto bombardavimą buvo susprogdintas oro uostas. Miestas paskelbė naktinę komendanto valandą, bet nurodė, kad požeminės stotys dirbs kaip bombų priedangos.

Kijevas taip pat pranešė, kad per mirtiną puolimą 18 žmonių žuvo karinėje bazėje netoli Juodosios jūros Odesos uosto. Ukraina taip pat pranešė, kad karinis lėktuvas su 14 žmonių sudužo į pietus nuo Kijevo ir kad pareigūnai mėgina nustatyti, kiek žmonių žuvo.

Rusijos diversantai įžengė į Kijevą, tikslas – pašalinti V. Zelenskį.

 Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad Rusijos diversinės grupės įžengė į Kijevą ir kad Rusija planuoja jį nužudyti.

„Turime informacijos, kad į Kijevą įžengė priešo diversinės grupės. Todėl labai prašau Kijevo gyventojų: būkite atsargūs, laikykitės komendanto valandos taisyklių. V.Zelenskis kalbėjo, kad jo šalis buvo palikta viena kovoti su Rusija.

„Mes palikti vieni ginti savo valstybės“, – po vidurnakčio paskelbtame vaizdo kreipimesi į šalies gyventojus sakė V. Zelenskis. „Kas pasirengęs kovoti drauge su mumis? Nieko nematau. Kas pasirengęs suteikti Ukrainai garantiją dėl narystės NATO? Visi bijo“, – sakė jis.

Aš lieku vyriausybės kvartale su visais, kurie reikalingi centrinės valdžios darbui“, – šalies prezidentą citavo „Ukrainska Pravda“. Prezidentas taip pat pareiškė, kad jo šeima lieka Ukrainoje. V. Zelenskis ragina ukrainiečius kovoti ir siūlo ginklus visiems norintiems ginti šalį.

Volodymyras Zelenskis© AFP / Scanpix

 Rusijos invazija į Ukrainą: ukrainiečiai skelbia apie atkovotą Gostomelio aerodromą, apie 100 tūkst. žmonių paliko namus  „Mano šeima – ne išdavikai, o Ukrainos piliečiai. Tačiau neturiu teisės pasakyti, kur jie dabar yra“, – pridūrė V. Zelenskis.

„Mūsų duomenimis, priešas mane įvardijo kaip taikinį numeris vienas. Mano šeima yra antrasis taikinys. Jie nori politiškai sužlugdyti Ukrainą, sunaikindami valstybės vadovą“, – sakė jis.

Jis dėkojo kariams, kurie gynė Ukrainos teritoriją nuo Rusijos atakų. „Jie apgynė beveik visą teritoriją, į kurią buvo tiesiogiai nusitaikyta. Jie kovoja už tą teritoriją, kurią priešams pavyko užimti, pavyzdžiui, Gostomelis prie Kijevo. Tai suteikia daugiau tikėjimo sostinei. Preliminariais duomenimis, šiandien netekome 137 mūsų didvyrių, karių ir civilių. Mūsų Gyvatės saloje ją gindami iki paskutinės akimirkos didvyriškai žuvo visi pasieniečiai. Bet nepasidavė. Visiems jiems po mirties bus suteiktas Ukrainos didvyrio vardas“, – kalbėjo jis. Zelenskis kalbėjo apie šimtus sužeistųjų ir pabrėžė, kad rusai smūgiuoja ne tik per karinius objektus, bet ir per civilinius.

„Ir aš dėkingas kiekvienai valstybei, kuri padeda Ukrainai. Ne tik žodžiais. Bet yra ir antras aspektas – mes liekame vieni ginti savo šalies. Kas pasiruošęs kovoti kartu su mumis Nematau tokių. Kas pasiruošęs suteikti Ukrainai stojimo į NATO garantijų? Visi bijo. Šiandien mes iš Maskvos girdėjome, kad jie visgi nori kalbėti. Jie nori kalbėti apie neutralų Ukrainos statusą.

Aš visiems mūsų valstybės partneriams sakau: dabar sprendžiasi mūsų šalies likimas. Aš klausiu jų: jūs su mumis? Jie atsako, kad su mumis. Bet mūsų su savimi į Aljansą imti nėra pasiruošę. 27 Europos lyderių aš paklausiau, ar bus Ukraina NATO narė.

Primename, kad Zelenskis ketvirtadienį pasirašė dekretą, kuriuo įsakėį vykdyti visuotinę mobilizaciją šalyje, susiduriančioje su plataus masto Rusijos pajėgų invazija.

Pagal Ukrainos prezidentūros paskelbtą dekretą, kuris turi galioti 90 dienų, šauktiniai ir rezervistai bus šaukiami visuose Ukrainos regionuose. Ketvirtadienį Rusijos pajėgos įsiveržė giliai į Ukrainą, smurtui įsibėgėjus žuvo dešimtys žmonių, padidėjo tikimybė, kad Maskva žygiuos į Kijevą, nors Vakarai reaguoja baudžiamosiomis sankcijomis. Per intensyvias kovas visą dieną Rusijos raketos ir sviediniai krito ant Ukrainos miestų, civiliai slėpėsi metro sistemose, kiti turėjo palikti namus, bėgdami nuo mirtinų smūgių iš oro.

Vakarų žvalgyba pranešė, kad Rusija siekia sutelkti „didžiulę jėgą“ aplink Ukrainos sostinę ir kad Maskva turi „visišką pranašumą ore“ prieš Ukrainą. Rusijos sausumos pajėgos pajudėjo į Ukrainą iš šiaurės, pietų ir rytų, daugelis ukrainiečių buvo priversti bėgti iš savo namų.

Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad dabar tarp Rusijos ir viso pasaulio egzistuoja „nauja geležinė uždanga“, kaip ir šaltojo karo metais. JAV prezidentas Joe Bidenas paskelbė eksporto į Rusiją kontrolę, kad būtų nutraukta daugiau nei pusė šalies aukštųjų technologijų importo, taip pat sankcijas Rusijos elitui, kurį jis pavadino „korumpuotais milijardieriais“, ir bankams. J. Bidenas dar kartą pareiškė, kad papildomos JAV pajėgos vyksta į Rytų Europą, bet ne kautis Ukrainoje – jos gins „kiekvieną“ NATO teritorijos centimetrą.

Skelbiama, kad Ukrainos gynybos viceministrė Anna Maliar pranešė apie Rusijos pusės patirtus nuostolius. Ukrainos skaičiavimais, tai – apie 800 karių.
Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad ES lyderiai sutarė dėl europinės perspektyvos Rusijos agresiją patiriančiai Ukrainai.
„Šis momentas yra pažymėtas teksto išvadose. Taip, mums pavyko pasiekti, kad būtų numatyta aiški europinė Ukrainos perspektyva. Aš labai tikiuosi, kad tai bus ta pozityvi žinia, kuri Ukrainos žmonėms dabar yra labai reikalinga. Suprantu, kad to tikrai nepakanka ir, kad Ukraina šiuo metu išgyvena dramatišką savo raidos laikotarpį“, – ankstyvą penktadienio rytą po neeilinio Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimo teigė G. Nausėda. Apie tai G. Nausėda užsiminė ir atvykęs į ES šalių lyderių susitikimą Briuselyje ketvirtadienį. Prezidentas dalyvavo neeiliniame Europos Vadovų Tarybos susitikime Briuselyje, kuris buvo sušauktas reaguojant į plataus masto Rusijos karinę ataką Ukrainoje.
Ketvirtadienį E. Macronas sakė, kad „masinis“ Rusijos puolimas prieš Ukrainą „prieštarauja visiems rusų valdžios prisiimtiems įsipareigojimams“.

„Neištesėjęs savo žodžio ir vietoje diplomatinio kelio pasirinkęs karo kelią, prezidentas Putinas ne tik nusprendė užpulti Ukrainą, bet ir paminti visą Ukrainos suverenitetą“, – pareiškė E. Macronas.

Pasak jo, Rusijos sausumos pajėgos stengėsi prasiveržti gilyn į kaimyninę šalį po paryčiais surengtų pirmųjų aviacijos ir raketų smūgių svarbiems kariniams objektams. „Daug kas priklausys, kokį pasipriešinimą galės sutelkti ukrainiečiai. Tačiau esu tikras, kad rusai ateinančiomis valandomis siekia pasiųsti triuškinamas pajėgas prieš sostinę“, – kalbėjo pareigūnas. Pasak jo, žvalgybos duomenys rodo, kad Rusija sieks pašalinti prezidento Volodymyro Zelenskio vyriausybę „arba „nukertant galvą“, arba kitokiu spaudimu.

Taip pat esama požymių, kad Kremlius ketina imtis „likvidacijos“ kampanijos prieš politinius oponentus, likusius Kijeve. „Turėtume būti labai susirūpinę dėl labai didelio smurto mieste potencialo, kai rusai perima kontrolę“, – sakė šaltinis. Puolimas vyksta visoje Ukrainoje, žuvo dešimtys žmonių.

 Ketvirtadienį Rusijos pajėgos įsiveržė giliai į Ukrainą, smurtui įsibėgėjus žuvo dešimtys žmonių, padidėjo tikimybė, kad Maskva žygiuos į Kijevą, nors Vakarai reaguoja baudžiamosiomis sankcijomis. Per intensyvias kovas visą dieną Rusijos raketos ir sviediniai krito ant Ukrainos miestų, civiliai slėpėsi metro sistemose, kiti turėjo palikti namus, bėgdami nuo mirtinų smūgių iš oro.

© AFP / Scanpix

Visoje Ukrainoje žuvo mažiausiai 68 žmonės, tarp jų ir kariai, ir civiliai, rodo naujienų agentūros AFP duomenys iš Ukrainos oficialių šaltinių. Maskvos pajėgos užėmė svarbią strateginę oro bazę netoli Kijevo, taip pat Černobylio atominės elektrinės katastrofos vietą – didžiulę teritoriją, vis dar labai užterštą radioaktyviosiomis medžiagomis. Liudytojai sakė AFP, kad Rusijos desantininkai perėmė Gostomelio aerodromo kontrolę, kai jų sraigtasparniai ir lėktuvai įsiveržė iš Baltarusijos.

„Jie šaudė iš kulkosvaidžių, granatsvaidžių”, – sakė gyventojas Sergijus Storožukas. Dabar aerodromas gali tapti strategine Rusijos pajėgų sustojimo vieta, į kurią bus galima perkelti karius, kurie galės pulti vyriausybės pastatus ir prezidentūrą Kijeve.

Vakarų žvalgyba pranešė, kad Rusija siekia sutelkti „didžiulę jėgą“ aplink Ukrainos sostinę ir kad Maskva turi „visišką pranašumą ore“ prieš Ukrainą. Rusijos sausumos pajėgos pajudėjo į Ukrainą iš šiaurės, pietų ir rytų, daugelis ukrainiečių buvo priversti bėgti iš savo namų.

Maskvos gynybos ministerija teigė, kad jos pajėgos „sėkmingai įvykdė“ savo šios dienos tikslus, o anksčiau paskelbė, kad sunaikino daugiau nei 70 Ukrainos karinių objektų, įskaitant 11 aerodromų. Olena Kurilo buvo tarp 20 sužeistųjų, kai sprogimas išdaužė jos namų langus Rytų Ukrainos Čugujivo mieste.

„Niekada ir jokiomis sąlygomis nepasiduosiu Putinui. Geriau mirti”, – sakė 52 metų mokytoja sutvarstytu veidu. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pareiškė, kad dabar tarp Rusijos ir viso pasaulio egzistuoja „nauja geležinė uždanga“, kaip ir šaltojo karo metais.

JAV prezidentas Joe Bidenas paskelbė eksporto į Rusiją kontrolę, kad būtų nutraukta daugiau nei pusė šalies aukštųjų technologijų importo, taip pat sankcijas Rusijos elitui, kurį jis pavadino „korumpuotais milijardieriais“, ir bankams. J. Bidenas dar kartą pareiškė, kad papildomos JAV pajėgos vyksta į Rytų Europą, bet ne kautis Ukrainoje – jos gins „kiekvieną“ NATO teritorijos centimetrą.Parašykite komentarą

Top