Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Baltarusiškas cigaretes į Lietuvą skraidina oro balionais

Baltarusiškas cigaretes į Lietuvą skraidina oro balionais

www.siandien.info, VSAT
Druskininkų pasieniečiai šią savaitę sulaikė beveik 14 tūkst. eurų vertės 3 tūkst. cigarečių kontrabandą ir baltarusiškus rūkalus neteisėtai gabenusius du Lazdijų rajono bei vieną Alytaus rajono gyventojus.

VSAT nuotr.

Kaip pranešė Valstybės sienos apsaugos tarnyba (VSAT), ketvirtadienio rytą 22 ir 27-erių metų vyrus Druskininkų pasienio užkardos pareigūnai pastebėjo ir sulaikė ties Latežerio kaimu. Pirminiais duomenimis, nustatyta, kad jie gabeno iš viso septynis polietileno plėvele apvyniotus nešulius, kuriuose rasta 1 640 pakelių cigarečių „NZ Gold“ su baltarusiškomis banderolėmis. Šių rūkalų vertė siekia 6 768 eurus.

Sulaikytus lazdijiečius ir jų gabentas kontrabandines cigaretes VSAT pareigūnai pristatė į Druskininkų pasienio užkardą. Jau ne pirmą kartą kontrabandinius rūkalus gabenusiems vyrams gresia 5 760–6 000 eurų baudos. Taip pat už buvimą valstybės sienos apsaugos zonoje be privalomo leidimo pasieniečiai jiems skirs įspėjimą arba baudą nuo 40 iki 90 eurų. Apklausę lazdijiečius, pasieniečiai juos paleido.

Visos sulaikytos baltarusiškos cigaretės saugomos Druskininkų pasienio užkardoje.

To paties ketvirtadienio vakarą kitai Druskininkų užkardos pasienio sargybai, kurioje buvo ir kinologė su tarnybiniu šunimi, vokiečių aviganiu Timu, Jaskonių kaimo (Druskininkų sav.) apylinkėse įkliuvo dažnas pasieniečių „klientas“. 28-erių Alytaus rajono gyventojas valstybės sienos apsaugos zonoje, vos už 300 m nuo sienos, nešėsi aštuonis ryšulius, sudėtus į žalsvos spalvos maišus.

Sulaikius alytiškį paaiškėjo, kad jis gabeno 1 640 pakelių cigarečių „Minsk Capital QS“ su baltarusiškomis banderolėmis. Šių rūkalų vertė kartu su Lietuvoje privalomais mokesčiais – 6 937 eurai.

20240329 cig-Drusk-2--2.jpg
P20240328 cig-Kabeliai-pix.jpg 20240328 cig-Kabeliai-3.jpg
VSAT nuotr.

Kinologei su tarnybiniu šunimi apžiūrėjus vietovę, daugiau asmenų ar daiktų nebuvo rasta.

Sulaikytas cigaretes ir jų nešiką pasieniečiai pristatė į Druskininkų užkardą ir apklausė. Dėl pakartotinio akcizais apmokestinamų prekių gabenimo pažeidžiant nustatytą tvarką jam pradėta administracinė teisena, lazdijiečio laukia 5 760–6 000 eurų bauda. Be to, jam teks atsakyti ir už tai, kad valstybės sienos apsaugos zonoje buvo be privalomo VSAT leidimo.

Po apklausos kontrabandininką pasieniečiai paleido. Jo prašymu, nutarimas administracinio nusižengimo byloje bus priimtas rašytinio proceso tvarka.

Visos sulaikytos baltarusiškos cigaretės saugomos Druskininkų pasienio užkardoje.

Rūkalus atskraidino oro balionu

Iliustracija
VSAT nuotr.

Kabelių pasieniečiai sulaikė vietos gyventoją, atėjusį, įtariama, pasiimti balionu atskraidinto krovinio – 500 pakelių baltarusiškų cigarečių. Šiemet tai jau antras kartas, kai Kabelių pasienio užkardos teritorijoje aptinkama meteorologiniu balionu iš Baltarusijos atskraidintų cigarečių.

Trečiadienio vakare VSAT Varėnos pasienio rinktinės Kabelių užkardos pareigūnai, patruliuodami savo veiklos teritorijoje, prie valstybės sienos su Baltarusija aptiko miškingoje teritorijoje plačiai pasklidusias lateksinio baliono draiskanas. Netrukus pastebėjo ir juodu polietilenu apvyniotą ryšulį. Prie jo dar buvo likusi baliono dalis – laikiklis, prie kurio tvirtinamas cigarečių ryšulys, su paties lateksinio baliono atplaiša.

VSAT pareigūnai nutarė palaukti radinio ateisiančio pasiimti asmens.

Netrukus iš Lietuvos pusės pasirodė vyras, einantis ryšulio link. Šiam asmeniui prisiartinus prie savo tikslo, pasieniečiai jį ir sulaikė. Nustatyta, jog cigarečių atėjo 45-erių Varėnos rajono gyventojas.

20240328 cig-Kabeliai-pix.jpg
20240328 cig-Kabeliai-3.jpg
VSAT nuotr.

Apžiūrėję polietileno plėvele apvyniotą ryšulį, pasieniečiai jame rado 500 pakelių cigarečių „Minsk Capital QS“ su baltarusiškomis banderolėmis. Jų vertė, įskaitant visus Lietuvoje privalomus mokesčius, – 2 070 eurų.

Už akcizinių prekių gabenimą pažeidžiant nustatytą tvarką varėniškiui Kabelių pasienio užkardoje pradėta administracinė teisena. Už tokį pažeidimą jo laukia bauda nuo 2 000 iki 5 500 eurų.

Po apklausos VSAT pareigūnai vyrą paleido, prieš tai įteikę šaukimą atvykti į minėtą pasienio užkardą, kurioje po keleto savaičių bus nagrinėjama jo administracinė byla. Ten laikinai saugomi ir sulaikyti rūkalai.

Mėginimai kontrabandą iš Baltarusijos pristatyti meteorologiniais balionais kol kas nėra populiarūs. Nors šis būdas – begarsis, tačiau jį įvaldyti reikia labai specifinių žinių ir įgūdžių, palankių oro sąlygų.

Šiemet tai antras kartas, kai meteorologiniu balionu iš Baltarusijos mėginama pristatyti kontrabandinių rūkalų. Pirmasis toks atvejis buvo nustatytas vasario pabaigoje, kuomet šios užkardos pasieniečiai Varėnos rajono apylinkėse sulaikė 32-ejų Alytaus rajono gyventoją, atėjusi pasiimti meteorologiniu balionu atskraidintų baltarusiškų cigarečių.

Pasak kalbintų Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos specialistų, tokie pasieniečių perimti objektai primena jų naudojamus meteorologinius balionus. Iš Kauno meteorologijos stoties kasdien leidžiami tokie balionai su radiozondu, matuojančiu oro temperatūrą, slėgį, vėją, renkantį kitus duomenis.

Meteorologinis balionas būna pripildytas helio arba vandenilio dujų. Kuo jis didesnis ir daugiau pripildytas dujų, tuo keliamoji jo galia – didesnė. Įprastas Lietuvos meteorologų radiozondas sveria kaip išmanusis telefonas ir todėl pakyla net iki 25–30 km aukščio. Tokiose aukštybėse meteorologiniai balionai sprogsta, tuomet krenta žemyn.

Panašūs balionai gaminami Kinijoje, Indijoje, Japonijoje ir kitur. Jų galima įsigyti ir atsisiųsti iš kai kurių interneto parduotuvių.

Tam, kad meteorologinių balionų skrydis būtų sėkmingas, reikia turėti specialių žinių ir įgūdžių bei sulaukti palankių oro sąlygų. Pasak meteorologų, būtina žinoti, kiek balioną pripildyti dujų, kad jis nenuskristų per aukštai ir per toli, reikia žinoti tikslią vėjo kryptį ir greičius skirtinguose aukščiuose.

Kontrabandininkams, kurie mėgino leisti Kabelių užkardos pasieniečių perimtą balioną su cigaretėmis, užduotis buvo dar sudėtingesnė – visus minėtus skaičiavimus reikėjo pritaikyti atsižvelgiant dar ir į gabenamo krovinio svorį.

2022 m. pabaigoje prie didžiosios dalies Lietuvos sienos su Baltarusija buvo baigtas įrengti fizinis barjeras, sudarytas iš koncertinos ir apsauginės tvoros. Taip pat visa 679 km ilgio Lietuvos siena su Baltarusija VSAT pareigūnų yra kontroliuojama moderniomis vaizdo stebėjimo sistemomis, kuriomis fiksuojamas bet koks priartėjimas iš Baltarusijos pusės.

Tai yra efektyvios priemonės užkardant neteisėtą migraciją iš Baltarusijos, tačiau tuo pačiu tai apsunkino ir neteisėtą kontrabandininkų veiklą. Dėl to jie vis dažniau renkasi „nuotolinius“ neteisėtų rūkalų gabenimo būdus. Vienas jų – cigaretėms transportuoti dažniau pradėtos naudoti bepilotės skraidymo priemonės.

Parašykite komentarą

Top