Jūs esate
Pagrindinis > Savaitė > Išėjo Nijolė Sadūnaitė. Žmogus, kuris savo drąsa, savo ištikimybe Lietuvai žavėjo ne vieną kartą

Išėjo Nijolė Sadūnaitė. Žmogus, kuris savo drąsa, savo ištikimybe Lietuvai žavėjo ne vieną kartą

www. siandien.info, Gintautas Kniukšta, ŠIANDIEN apžvalgininkas

Išėjo Nijolė Sadūnaitė. Žmogus, kuris savo drąsa, savo ištikimybe Lietuvai žavėjo ne vieną kartą. Ilsėkitės ramybėje, garbioji disidente, Laisvės premijos laureate.

Dž. Barysaitės nuotr.

Laisvės premija Nijolei Sadūnaitei buvo įteikta Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose iškilmingame posėdyje, skirtame Laisvės gynėjų dienai 2018 m. sausio 13 d.

Deja, atsakymų į klausimus, kuriuos Nijolė Sadūnaitė tuomet uždavė Seimo nariams, ji nesulaukė iki pat mirties….

Kodėl iki šiol tyli Saulius Skvernelis, kuris tuo metu ėjo LR Ministro pareigas, kodėl tyli Dalia Grybauskaitė, kuri tuo metu buvo LR Prezidentės pareigas?

Kodėl tyli advokatas Ignas Vėgėlė, kuris 2018 metais buvo perrinktas antrai Lietuvos advokatūros advokatų tarybos pirmininko kadencijai?

Iš Nijolės Sadūnaitės, Laisvės premijos 2018 metų laureatės, kalbos Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose iškilmingame posėdyje, skirtame Laisvės gynėjų dienai 2018 m. sausio 13 d.:

„Niekada neužmiršiu šiurpaus 2012 metų gegužės 17-osios ryto, kai valstybės vardu, dalyvaujant 240 ginkluotų ir kaukėtų pareigūnų, iš gimtųjų namų, kur užaugo, buvo išnešta klykianti, laužomom kojom, tuomet aštuonerių metukų Deimantė Kedytė.

O atėję sergėti nuo pražūties, vien Lietuvos himnu ir malda „apsiginklavę“ žmonės (kaip Sausio 13-ą mes čia prie Seimo), pažeminti, suluošinti, o dabar jau ir nuteisti, ir dar teisiami…

…Tie žmonės tikrai patys pilietiškiausi, tie, kurie, kaip Sausio 13-tą stovėjo plikomis rankomis prieš okupantų tankus, dabar tie bandė apginti tą nekaltą kūdikį, kada net ir prokuroras pasakė, jo nuosprendis buvo – „Mergaitė už rankytės su Stankūnaite išeina iš jos gimtųjų namų“.

Visi matėm, kaip jie, lauždami kojas, mergaitę išnešė. Prezidentė pažadėjo ištirti, ar iš tikrųjų smurtas buvo prieš ją panaudotas. Man atrodo – atsakymo nebuvo. Deja.

Taip valstybės vardu įvykdyta liudininkės pašalinimo operacija (Deimantės, kaip liudininkės prieš prievartautojus) pavadinta „vaiko grąžinimu motinai“.

Tokiu būdu, neišsprendus baudžiamosios bylos, prievartos auka buvo atiduota asmenims, prieš kuriuos ji liudijo. Ir – teismuose yra visi įrodymai, keturios komisijos pripažino – buvo vaikas tvirkintas, nemeluoja, nefantazuoja, 3-4 metų mergaitė negali fantazuoti – nemokės papasakoti to, ką ji išgyveno daugelį kartų, nevienkartinį.

Po visuomenę sukrėtusio brutalaus neteisybės akto, kuriame dalyvavo dešimt kartų daugiau pareigūnų, negu neutralizuojant teroristą Bin Ladeną – 240 (o ten 20 tebuvo).

Mes, visuomenė, mergaitės daugiau ne-ma-tė-me. Juk net nuteistiesiems iki gyvos galvos galima matytis su artimaisiais, bet Deimantėlei ir jos seneliams tokia teisė ne-su-teik-ta“…

…Tad noriu jūsų paklausti: „Kas čia?“. Ar tai Laisvė, dėl kurios mes negailėdami gyvybės aukojomės 1991 m. sausio 13-tą.?

Bet nesunkiai perskaitysim įtakingų žurnalistų, niekada nemačiusių mergaitės, nebuvusių Garliavoje, nepakalbinusių nei jos, nei jos artimųjų, piktus neišmanymo ir neapykantos pritvinkusius postringavimus apie violetinį rūką temdantį akis, ir apie tai, kaip Laisvės premija pateko į Garliavos patvorius…“

Sekmadienį šalies vadovai, reaguodami žinią apie vienuolės, disidentės Nijolės Sadūnaitės mirtį, pareiškė užuojautą.

„Labai simboliška, kad F. N. Sadūnaitės netekome šv. Velykų dieną. Net tamsiausiu sovietmečio metu ji tikėjo, kad Lietuva prisikels ir bus laisva. Nuoširdžiai užjaučiu artimuosius, bendražygius ir visus Lietuvos žmones“, – užuojautoje rašo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Ar galime turėti viltį, kad Viktorija Čmilytė-Nielsen, dabartinė Seimo pirmininkė, atsakys į Laisvės premijos laureatės Nijolės Sadūnaitės klausimus?

Ar išdrįs pasakyti tiesą, kurios neišdrįso pasakyti tuometinis Seimo vadovas Viktoras Pranskietis, kuris, beje, tada buvo oligarcho R. Karbauskio bendražygis…

Parašykite komentarą

Top