Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Bideno ir Zelenskio susitikimas: Ukrainos žmonės „įkvėpė pasaulį“ savo drąsa ir atsparumu

Bideno ir Zelenskio susitikimas: Ukrainos žmonės „įkvėpė pasaulį“ savo drąsa ir atsparumu

www.siandien.info, lrt.lt, elta

Pirmą kartą nuo Rusijos invazijos pradžios į užsienį išvykęs Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis trečiadienį atvyko į Baltuosius rūmus derybų su JAV prezidentu Joe Bidenu. Po susitikimo Ukrainos ir JAV prezidentai surengė spaudos konferenciją, kurioje J. Bidenas pabrėžė, kad Ukraina atrėmė Rusijos lūkesčius kiekviename žingsnyje ir laimėjo daugelį mūšių.

Ukrainiečių lyderį prie Baltųjų rūmų pasitiko J. Bidenas su žmona Jill.

Pasisveikinę, dviejų valstybių vadovai pasuko į Baltuosius rūmus, praėję pro sargybinius, kurie laikė JAV ir Ukrainos vėliavas.

Paklaustas, kokią žinią nusiųstų V. Putinui, V. Zelenskis pareiškė: „Stoviu šalia JAV prezidento Joe Bideno. Gerbiu jį kaip žmogų. Man jis yra subjektas, istorinė figūra. Galiu jam siųsti žinutes.“ „Kalbant apie Putiną, 2019 metais įvyko Normandijos [ketverto] susitikimas. Tada išsiuntėme Putinui maksimalų kiekį pranešimų, kad jokiu būdu neįvyktų plataus masto invazija. Kad reikėtų ieškoti diplomatinių sprendimų, – tęsė Ukrainos vadova

V. Zelenskis, kalbėdamas bendroje konferencijoje su J. Bidenu, teigė, kad į Ukrainą parveš geras žinias apie naują pagalbą iš JAV ir svarbiausia – „Patriot“ sistemas. AP nuotr.

Paklaustas, koks yra teisingas būdas užbaigti šį karą, Ukrainos prezidentas kalbėjo apie savo, kaip tėvo, poziciją ir pridūrė, kad negali būti taikos mums primestame kare. „Atsiprašau, kad šiandien daug kalbu apie vaikus, bet kaip tėvas norėčiau pabrėžti, kiek daug tėvų fronto linijoje neteko savo sūnų ir dukterų. (…) Kas jiems yra teisinga taika? Pinigai yra niekas, jokios kompensacijos ar žalos atlyginimas. Jie gyvena iš keršto.

J. Bidenas, atsakydamas į klausimus apie taikos derybas, jis sakė, kad nereikia nuvertinti Vladimiro Putino ir Rusijos praradimų. Rusija daug kur klydo – ir dėl Vakarų galimybių, ir dėl NATO stiprybės ir dėl pačios Ukrainos. Kalbėdamas apie „Patriot“ sistemas ir paklaustas žurnalistų, ar aptarė galimus Rusijos veiksmus po gautų naujų gynybos sistemų, J. Bidenas sakė, kad prezidentai to neaptarinėjo, nes tai gynybos sistemos, kurios skirtos apsiginti.

V. Zelenskis, kalbėdamas bendroje konferencijoje su J. Bidenu, teigė, kad į Ukrainą parveš geras žinias apie naują pagalbą iš JAV ir svarbiausia – „Patriot“ sistemas. Taip pat padėkojo Amerikos žmonėms, kurie tiek daug daro dėl Ukrainos. Ukrainos prezidentas sakė, kad susitikime buvo aptartos strategijos ir tikslai kitiems metams. Jis teigė, kad Ukraina aiškiai supranta, kaip artimiausiais mėnesiais bus stiprinami jos gynybiniai pajėgumai.

Bendroje abiejų prezidentų konferencijoje JAV prezidentas Joe Bidenas pažymėjo Rusijos atakas prieš kritinę Ukrainos infrastruktūrą ir neįtikėtiną ukrainiečių lyderystę. „Jūs turite nepalaužiamą valią“, – sakė J. Bidenas. JAV prezidentas pabrėžė, kad Ukraina kovoja prieš imperinio mąstymo autokratus, turėdamas omenyje Rusiją ir jos prezidentą Vladimirą Putiną.

„Joe Bidenai, ačiū, kad palaikote mūsų žmones!“ – feisbuke rašo Volodymyras Zelenskis.  Jis pabrėžė, kad šis vizitas „vyksta Naujųjų metų, kurie gali tapti itin svarbūs Ukrainai, išvakarėse“.  „Esu tikras, kad kartu galime pasiekti vertingų rezultatų“, – rašo Ukrainos prezidentas.

„Amerika sveikina jus, pone prezidente“, – nuotrauka su Volodymyru Zelenskiu tviteryje pasidalijo Joe Bidenas.

Atstovų rūmų pirmininkė Nancy Pelosi laiške Kongreso nariams nurodė, kad „saugumo sumetimais“ jokie svečiai nebus įleidžiami į Atstovų rūmų galeriją Volodymyro Zelenskio kalbos metu, rašo „NBC News“. Tiesa, bus įleidžiami oficialūs V. Zelenskio svečiai. Skelbiama, kad JAV stengėsi užtikrinti V. Zelenskio saugumą ant žemės ir ore, netgi parūpino karinius orlaivius nugabenti jį į Vašingtoną.

Joe Bidenas pažadėjo didinti paramą Ukrainai ir gyrė ukrainiečių pasipriešinimą Rusijos okupantams. „Ketiname toliau stiprinti Ukrainos gebėjimą gintis, visų pirma oro gynybą“, – pareiškė J. Bidenas V. Zelenskiui.

V. Zelenskis J. Bidenui įteikė apdovanojimą, kurį, anot jo, jam perdavė „tikras didvyris“ – vienas kapitonas, paskirtas eksploatuoti vieną iš raketinės artilerijos sistemų HIMARS, kurios padėjo Kyjivui pakeisti jėgų balansą šiame konflikte. „Jis yra labai drąsus ir jis pasakė, perduokite tai labai drąsiam prezidentui“, – sakė V. Zelenskis.

Joe Bidenas pakomentavo 300 dienų Rusijos karą Ukrainoje, rašo CNN. „Sunku patikėti, kad praėjo 300 dienų. Putinas žiauriai užpuolė ukrainiečių teisę egzistuoti kaip tautai ir atakavo nekaltus ukrainiečius be jokios kitos priežasties, tik siekdamas įbauginti“, – teigė J. Bidenas. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas „bando panaudoti žiemą kaip ginklą“, sakė J. Bidenas.

Volodymyras Zelenskis padėkojo „paprastiems Amerikos žmonėms“ už paramą jo šaliai, skelbia „Sky News“. „Ačiū iš mūsų paprastų žmonių, jūsų paprastiems žmonėms, amerikiečiams. Aš labai jus vertinu. Manau, kad tikrai sunku suprasti, ką sakome, kai sakome, kad vertiname… Didelė garbė būti čia“, – kalbėjo jis.  Joe Bidenas nurodė, kad Ukrainos žmonės „įkvėpė pasaulį“ savo drąsa ir atsparumu.

Parašykite komentarą

Top