Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > Bučos viršūnių susitikime dalyvavo daugiau nei 50 valstybių ir tarptautinių organizacijų vadovų

Bučos viršūnių susitikime dalyvavo daugiau nei 50 valstybių ir tarptautinių organizacijų vadovų

www.siandien.info

Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda penktadienį dalyvavo nuotoliniame Bučos viršūnių susitikime. Bučos išvadavimo iš rusų okupantų metinių proga Ukraina surengė Europos ir pasaulio valstybių, tarptautinių organizacijų vadovų forumą, kurio tema – atsakomybės už Ukrainoje padarytus ir tebedaromus sunkius nusikaltimus tarptautinei teisei užtikrinimas.

„Prieš metus žinia apie tragiškus įvykius Bučoje, Irpinėje ir kituose Kyjivo apylinkių miestuose smarkiai sukrėtė. Manau, nė vienas iš mūsų negalėjo nė pamanyti, kad tokių žvėriškų nusikaltimų dar gali išvysti Europos žemė. Ir vis dėlto teko tapti tų keturių savaičių teroro, kraujo praliejimo ir destrukcijos liudininkais“, – sakė Prezidentas.

Šalies vadovas pabrėžė, kad žiaurus smurtas atnešė neapsakomų kančių žmonėms, kad daugybė randų niekada neužgis, kad tiek išgyvenusieji, tiek nužudytieji nusipelnė, jog būtų įvykdytas teisingumas.

„Mūsų pareiga – padaryti viską, kas įmanoma, kad nusikaltėliai, taip pat atsakingi Rusijos pareigūnai ir kariuomenės vadai būtų patraukti atsakomybėn. Todėl Lietuva visapusiškai remia Tarptautinio baudžiamojo teismo prokuroro pradėtą tyrimą“, – sakė Prezidentas.

Šalies vadovas atkreipė dėmesį, kad Tarptautinio baudžiamojo teismo sprendimas išduoti V. Putino arešto orderį yra aiškus ženklas, kad niekam – nė vienam – teisingumo išvengti nepavyks ir nebaudžiamumo nebus. „Atsižvelgdama į tai, kad vaikų deportavimas yra tik vienas iš daugelio Rusijos nusikaltimų Ukrainoje, tarptautinė bendruomenė turi žengti dar vieną svarbų žingsnį.

Norėdami užtikrinti visišką atsakomybę, turime teisiškai įvertinti agresijos nusikaltimą prieš Ukrainą. Todėl raginu  paremti Specialiojo tarptautinio tribunolo įsteigimą. Neabejoju, kad Rusijos vadovai ir jų bendrininkai bus patraukti atsakomybėn“, – sakė Prezidentas.

Bučos viršūnių susitikime dalyvavo daugiau nei 50 valstybių ir tarptautinių organizacijų vadovų. Forumo dalyviai paskelbė Bučos viršūnių susitikimo deklaraciją.

Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos kalba Bučos viršūnių susitikime

Esu dėkingas už šią reikšmingą galimybę kalbėti šiandien, praėjus metams nuo Ukrainos teritorijų išlaisvinimo nuo Rusijos užpuolikų, taip pat praėjus metams nuo sukrečiančio tikrojo Rusijos agresijos masto atskleidimo.

Šiandien jaučiu pareigą kalbėti apie karo nusikaltimus ir kitus tarptautinės teisės pažeidimus, kuriuos Ukrainoje įvykdė Rusijos kariuomenė. Šie nusikaltimai negali ir neturi būti pamiršti. Kad pasiektume moralinį aiškumą, būtiną sprendžiant šių dienų problemas, turime prisiminti jau įvykdytą didžiulį blogį.

Prieš metus žinia apie tragiškus įvykius Bučoje ir kituose Kyjivo apylinkių miestuose smarkiai sukrėtė. Manau, nė vienas iš mūsų negalėjo nė pamanyti, kad tokių žvėriškų nusikaltimų dar gali išvysti Europos žemė. Tai gerokai pranoko mūsų vaizduotę.

Ir vis dėlto teko tapti tų keturių savaičių teroro, kraujo praliejimo ir destrukcijos rezultatų liudininkais. Žiaurus smurtas paliko gilius pėdsakus Bučos gatvėse ir namuose. Tačiau visų pirma jis atnešė neapsakomų kančių niekuo dėtiems žmonėms.

Daugybė randų niekada neužgis. Tiek išgyvenusieji, tiek žuvusieji nusipelnė, kad būtų įvykdytas teisingumas. Todėl teigiamai vertinu Jungtinių Tautų Nepriklausomos tarptautinės tyrimų dėl Ukrainos komisijos pastangas. Ji savo naujausioje ataskaitoje patvirtina, kad buvo plačiai naudojamas mirties bausmių be teismo vykdymas, daugiausia – Kyjivo regione.

Šiuo metu yra išsamiai užfiksuota dokumentais, kad Rusijos valdžios institucijos ir pajėgos įvykdė daugybę karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui. Mūsų pareiga – padaryti viską, kas įmanoma, kad nusikaltėliai, taip pat atsakingi pareigūnai ir kariuomenės vadai būtų patraukti atsakomybėn. Todėl Lietuva visapusiškai remia Tarptautinio baudžiamojo teismo prokuroro pradėtą tyrimą.

Mano šalis taip pat aktyviai prisideda prie EUROJUST jungtinės tyrimo grupės veiklos.

Tarptautinio baudžiamojo teismo sprendimas išduoti V. Putino arešto orderį yra aiškus ženklas, kad niekam – nė vienam – teisingumo išvengti nepavyks ir nebaudžiamumo nebus.

Atsižvelgdama į tai, kad vaikų deportavimas yra tik vienas iš daugelio Rusijos nusikalstamų veiksmų Ukrainoje, tarptautinė bendruomenė turi žengti dar vieną svarbų žingsnį. Norėdami užtikrinti visišką atskaitomybę, turime imtis pirminio nusikaltimo – agresijos nusikaltimo.

Todėl raginu visus paremti Specialiojo tarptautinio tribunolo agresijos prieš Ukrainą nusikaltimui tirti įsteigimą. Labai tikiuosi, kad Rusijos vadovai ir jų bendrininkai šiame kare bus patraukti atsakomybėn. O kol tai taps realybe, Lietuva bus visiškai solidari su Ukraina.

Ukrainos žmonės įrodė neįtikėtiną gebėjimą pasipriešinti brutaliai Rusijos kariuomenės agresijai. Savo meile laisvei, ryžtu ir atsparumu jie jau tapo nemirtingu pavyzdžiu mums visiems.

Tvirtai tikiu Ukrainos pergale. Tikiu, kad po Bučos, kuri buvo išvaduota prieš metus, ateis laikas ir kitiems Ukrainos miestams, miesteliams ir kaimams. Ir teisingumas galiausiai nugalės.

Dėkoju!

Prezidento komunikacijos grupė

Parašykite komentarą

Top