Jūs esate
Pagrindinis > Pradžia > D.Trumpas per rinkimus švaistėsi pažadais, tačiau nesugeba jų paversti realybe

D.Trumpas per rinkimus švaistėsi pažadais, tačiau nesugeba jų paversti realybe

l.rytas.lt Prieštaringai vertinamas JAV prezidentas Donaldas Trumpas savo poste jau šešis mėnesius, tačiau jis beveik nieko nepasiekė.

Amerikos vadovo pirmojo pusmečio įvertinamai labai neigiami, jis klimspta vis giliau į Rusijos skandalą ir nesugeba pildyti esminių rinkimų pažadų. D.Trumpo bėdos atsispindi jo populiarume: jo reitingas toliau smunka, o anot naujausios apklausos, jį remia vos 36 proc. amerikiečių, rašo CNN.

Be to, D.Trumpas po šešių mėnesių prezidento poste neturi kuo girtis: jo ketinimai pertvarkyti šalies sveikatos apsaugos sistemą užstrigo, mokesčių reformos tėra tolima svajonė, o išsvajotos sienos su Meksika statybos net nepajudėjo iš vietos. Taip pat nieko negirdėti apie prezidento pažadus sutvarkyti „griūvančią“ Amerikos infrastruktūrą.

Jau nekalbant apie tai, kad per rinkimų kampaniją D.Trumpas tuščiai pažadėjo už grotų pasodinti savo priešininkę Hillary Clinton ir paskelbti Kiniją valiutos manipuliatore. Tuo metu netyla kalbos apie galimus D.Trumpo ir jo rinkimų kampanijos narių ryšius su Rusijos vyriausybe.

JAV žvalgybininkai įsitikinę, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino režimas bandė paveikti rinkimus D.Trumpo naudai.

Naujausios skandalo detalės – išaiškėjo, kad D.Trumpo sūnus Donaldas Trumpas jaunesnysis pernai susitiko su rusų teisininke Natalija Veselnickaja. Mat buvo manoma, kad ji suteiks Rusijos vyriausybės turimos informacijos, kuri pakenks H.Clinton ir pagelbės D.Trumpui rinkimuose.

Trumpo pavyzdys puikiai parodo, kad į politiką gali eiti patys įvairiausi ir spalvingiausi žmonės, ir rinkimams suteikti daugiau tulžingumo ar tiesiog ekscentriškumo.

Trumpas jaunesnysis, prezidento žentas Jaredas Kushneris bei buvęs rinkimų kampanijos pirmininkas Paulas Manafortas visi pirmadienį duos parodymus Senate.   71 metų D.Trumpas yra labai sėkmingas verslininkas, kurio manymu pergalė JAV prezidento rinkimuose įrodė, kad jis yra protingesnis už visus, įskaitant Vašingtono politinį elitą. D.Trumpas nuolatos gavo perspėjimų, kad jam metas keisti savo poelgį, imtis kitokių veiksmų. Tačiau jo nepakeitė net smingantys reitingai.

JAV prezidentas į savo populiarumo stoką sureagavo apkaltindamas apklausą parengusius žmones ir pareiškęs, kad „beveik 40 proc. palaikymas – visai neblogai tokiam laikotarpiui“. Todėl nemažai žmonių džiaugiasi, kai D.Trumpas bent trumpam nukrypsta nuo savo įprasto poelgio, pavyzdžiui, pasako neblogą kalbą arba porą dienų nieko neužsipuola socialiniame tinkle „Twitter“.

Tačiau vadinti tokius veiksmus „prezidentiškais“ būtų per daug. Be to, daugėja nuogąstaujančių žmonių, kad D.Trumpas iš viso neturi ilgalaikės strategijos ir kasdien improvizuoja. D.Trumpas kadaise net prisipažino nemanęs, kad prezidento darbas gali būti toks sunkus.

Daug kuo negali pasigirti Respublikonų partija ir toliau remia D.Trumpą, nes nemenka jų dalis įsitikinę, kad jiems pavyks pasiekti norimų tikslų, jei tik rodys ištikimybę prezidentui. Vis dėlto respublikonų parama jau seniai pradėjo braškėti.

O dabar D.Trumpas įstumtas į gėdingą situaciją, kai jo paties partijos nariai Senate atsisako paremti jo išgirtą naują sveikatos apsaugos įstatymą. Nors Atstovų Rūmuose ir Senate respublikonai turi daugumą, partija nesugeba išnaudoti šio pranašumo dėl to, kad prezidento poste sėdi D.Trumpas. Vienintelis pasiekimas, kuriuo D.Trumpas gali pasigirti yra toks, kad į Aukščiausiąjį Teismą paskyrė konservatyvų teisėją Neilą Gorsuchą, kuris pakeitė velionį Antoniną Scalią.

Jei besitęsiant D.Trumpo kadencijai kiti teisėjai išeitų pensijos – pavyzdžiui Anthony Kennedy ir Ruth Bader Ginsburg, kurie užsiminė apie tai – prezidentas galėtų sukurti nemenką palikimą. Tokiu atveju konservatyvius teisėjus paskyrusiam D.Trumpui išeitų užtikrinti, kad Aukščiausiais Teismas remtų respublikonus kelis dešimtmečius į priekį. Tačiau to galimybė priklauso nuo pačių teisėjo ketinimų išeiti į pensiją, o ne nuo D.Trumpo norų. Jei artimiausiu metu kuris nors iš teisėjų neatsistatydintų, nėra daugybės kitų dalykų, kurie padėtų prezidentui atgauti populiarumą.

D.Trumpas yra labai nepopuliarus. Jį remia vos 36 proc. amerikiečių, daugelis prieš jį protestuoja. „Žlungant D.Trumpo planams pakeisti sveikatos apsaugos sistemą jam greitai teks priimti svarbų sprendimą: arba daryti nieko ir nuvilti savo rinkėjus, arba bandyti į savo pusę patraukti Demokratų partiją, taisant įstatymą.

Mokesčių reforma, kurią žadėjo D.Trumpas, kol kas tėra neišpildytas pažadas. Be bendro pobūdžio pasiūlymų, ką reikėtų daryti, jokių konkrečių bandymų paversti didelius užmojus realiu įstatymu nėra. D.Trumpas garsiai šnekėjo apie būtinybę sustabdyti nelegalių imigrantų srautą, JAV pietuose pastatyti milžinišką sieną ir priversti už ją sumokėti Meksiką.

Tačiau D.Trumpo kalbos apie sieną darosi vis labiau fantastiškos ir nutolstančios nuo pažadų rinkėjams. Visai neseniai per vieną kalbą jis aiškino, kad būtų neblogai sieną apstatyti saulės baterijomis, esą tai padėtų Meksikai sumažinti statybų kainą.

O gandų dėl sąsajų su Kremliumi D.Trumpas neatsikratys dar ilgai. Yra vykdomi keli tyrimai išaiškinti jo rinkimų kampanijos narių ryšius su Rusijos vyriausybe. Todėl tikėtina, kad Rusijos skandalas bus aktualus ir kitą prezidento valdymo pusmetį, jei ne dar ilgiau.

Skaitykite daugiau: http://pasaulis.lrytas.lt/rytai-vakarai/

Parašykite komentarą

Top