Jūs esate
Pagrindinis > Šiandien > Dauguma Lietuvos gyventojų pritaria Rusijos kare Ukrainoje naudojamų simbolių – Georgijaus juostelės, „Z“ ir „V“ – draudimui

Dauguma Lietuvos gyventojų pritaria Rusijos kare Ukrainoje naudojamų simbolių – Georgijaus juostelės, „Z“ ir „V“ – draudimui

www.siandien.info

Už tokių simbolių demonstravimą grės 300–700 eurų bauda, o juridiniams asmenims ji sieks iki 1,2 tūkst. eurų. Pakartotinai nusižengus bus skiriama 500–900 eurų bauda fiziniams asmenims arba 800–1,5 tūkst. eurų bauda juridiniams asmenims. tv3.lt nuotr.

Dauguma Lietuvos gyventojų pritaria Rusijos kare Ukrainoje naudojamų simbolių – Georgijaus juostelės, „Z“ ir „V“ – draudimui, rodo apklausa. Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą LRT užsakymu atliko viešosios nuomonės tyrimų kompanija „Baltijos tyrimai“. Apklausa vyko 2022 m. balandžio 13–28 d. Tyrimo metu buvo apklausti 1009 Lietuvos gyventojai (18 metų ir vyresni), rezultatų paklaida neviršija 3,1 proc.

67,3 proc. Lietuvos gyventojų pritaria simbolių, kuriuos Rusijos kariuomenė naudoja Ukrainoje, draudimui. Tai nuostata, kuri būdinga visiems Lietuvos gyventojų sluoksniams – simbolius vienodai smerkia tiek vyrai, tiek moterys, gyvenantys kaime ir mieste, uždirbantys minimalias ir dideles pajamas, turintys skirtingą išsilavinimą. Tokiam draudimui nepritaria kiek daugiau nei 20 proc. Lietuvos gyventojų.

Nelietuvių tautybės gyventojų nuostatos dėl šių simbolių kiek skiriasi, tačiau ir šioje grupėje dauguma gyventojų pritaria Rusijos agresijos ženklų uždraudimui – 53,6 proc.

LRT.lt kalbinti ekspertai sako, kad tai rodo, jog visuomenę paveikė karo nuotaikos. Pasak „Baltijos tyrimų“ sociologo Romo Mačiūno, Georgijaus juostelės simbolio vertinimas ir anksčiau buvo nepalankus.

„Akivaizdu, kad šiuo metu matuojame karo įtaką – vien todėl, kad gyventojų nuomonė šiuo klausimu tokia vienalytė, net nelietuvių tautybės gyventojai labiau nepalaiko, nei palaiko“, – jis atkreipė dėmesį ir pridūrė, kad radikalesni šiuo klausimu, t. y. dažniau linkę simbolius uždrausti, yra nebent jaunimas bei mažesnių miestų gyventojai.

Lietuvoje draudžiama naudoti „totalitarinių ar autoritarinių režimų simbolius, kuriuos šie režimai naudojo ar naudoja jų įvykdytai ar vykdomai karinei agresijai, vykdomiems ar įvykdytiems nusikaltimams žmoniškumui ir karo nusikaltimams propaguoti“. Įstatyme konkrečiai nurodoma, kad tokiu simboliu „visais atvejais laikoma dvispalvė (juodos ir oranžinės spalvų) Georgijaus (Šv. Jurgio) juosta“. Minėtas draudimas apims ir šiuo metu Rusijos kare su Ukraina naudojamus simbolius – raides „Z“, „V“ ir kitas.

Numatyta, kad už tokių simbolių demonstravimą grės 300–700 eurų bauda, o juridiniams asmenims ji sieks iki 1,2 tūkst. eurų. Pakartotinai nusižengus bus skiriama 500–900 eurų bauda fiziniams asmenims arba 800–1,5 tūkst. eurų bauda juridiniams asmenims.

Dabar Susirinkimų įstatymas draudžia rodyti Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavas, herbus, uniformas, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolius, atlikti nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himnus. Georgijaus arba šventojo Jurgio juosta buvo vienas iš carinės Rusijos kareivių apdovanojimo ženklų, tačiau į valdžią atėjus bolševikams tapo nebepageidaujamas.

Juostelės vėl prisimintos Antrojo pasaulinio karo metais, atkūrus vadinamuosius gvardijos dalinius – tuomet leista pasižymėjusiems kareiviams nešioti Georgijaus ordinus.

Parašykite komentarą

Top