Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Eurostato duomenimis, po 7 metų Lietuvoje gyvens tik 2,4 mln. gyventojų

Eurostato duomenimis, po 7 metų Lietuvoje gyvens tik 2,4 mln. gyventojų


www.siandien.info

„Nei padidintas gimstamumas, nei sumažintas mirtingumas nebegarantuoja tautos populiacijos augimo“, – pažymėjo Seimo Ateities komiteto posėdyje Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Išorinės informacinės aplinkos vyriausiasis ekspertas Alfonsas Eidintas.

 Eksperto teigimu, 800 tūkst. Lietuvos piliečių yra emigravę, todėl reikia daugiau dėmesio skirti reemigracijos skatinimui, priemonėms, kuriomis būtų sudaromos patrauklios sąlygos grįžti emigravusiems piliečiams.

Naujosios Akmenės biblioteka.

 „Gimstamumo skatinimas, ilgesnio sveiko gyvenimo amžiaus užtikrinimas, palankios sąlygos reemigracijai, valdoma imigracija ir naujų šalies gyventojų integravimas – šie mūsų šalies demografinių iššūkių sprendimai puikiai žinomi, didžiausia bėda – jų koordinavimas ir ilgalaikis įgyvendinimas“, – sako Ateities komiteto pirmininkas prof. Raimundas Lopata.  

Todėl, pasak jo, Ateities komitetas kartu su Socialinių reikalų ir darbo komitetu, mokslininkais, darbdavių organizacijų atstovais siūlo suformuoti kompleksinę šalies demografinę politiką, paskirti už jos įgyvendinimą atsakingą pareigūną, o jos politinius pagrindus įtvirtinti Valstybės pažangos strategijoje Lietuva 2050.

Lietuvos socialinių mokslų centro direktorius prof. dr. Boguslavas Gruževskis išskyrė tris pagrindinius demografijos politikos elementus: valdymo koordinavimą, gimstamumą ir sveiką gyvenseną bei reguliuojamą migraciją (imigracija, emigracija ir remigracija). Jeigu ši politika nebus įgyvendinama, (Eurostato duomenimis, 2030 m. Lietuvoje gyvens tik 2,4 mln., o 2045 m. – 2 mln.  gyventojų.

Depopuliacija yra iššūkis ne tik centrinės valdžios struktūroms, bet ir verslui, ypač regionuose, susiduriančiam ne tik su tarptautine, bet ir šalies vidine migracija. Akmenės rajono savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas pažymėjo, kad efektyvūs sprendimai įmanomi – investicijų pritraukimas, infrastruktūros gerinimas, kokybiškos viešosios paslaugos leido Akmenės rajonui stipriai atsitiesti.

Pasak jo, kad ši tendencija taptų tvari, savivaldai turėtų būti suteikta daugiau teisių pačiai tvarkyti imigracijos procesus, padedama išlaikyti užsienio investuotojus.

Svarstomais klausimais dar 2022 m. vasario 22 d. Ateities komitetas yra priėmęs rezoliuciją „Dėl šalies demografinės politikos ir visuomenės raidos ateities“, 2022 m. gruodžio 9 d. ­– protokolinį sprendimą dėl talentų politikos ateities Lietuvoje.

2022 m. pabaigoje Seimo valdybos sudaryta darbo grupė darbo rinkos problemoms spręsti suformulavo rekomendacijas dėl ilgalaikės migracijos ir demografijos politikos, o 2023 m. kovo 20 d. Ateities komiteto kartu su Socialinių reikalų ir darbo komitetu ir darbdavių organizacijomis organizuotame forume priimta rezoliucija, kurioje Vyriausybė raginama suformuoti ilgalaikę demografinę politiką.

Parašykite komentarą

Top