Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Prof. R.Rudzkis: „Gal tada reikėtų pripažinti, kad nesame nepriklausoma valstybė: viską sprendžia JAV?“

Prof. R.Rudzkis: „Gal tada reikėtų pripažinti, kad nesame nepriklausoma valstybė: viską sprendžia JAV?“

 

www.siandien.info

JAV Iždo departamentas  rugpjūtį įvedė sankcijas „Belaruskalij“ ir davė pereinamąjį laikotarpį verslui iki gruodžio 8 dienos 7 valandos ryto užbaigti sandorius.


2018 metų pavasarį pasirašyta „Lietuvos geležinkelių“ ir „Belaruskalij“ sutartis galioja iki 2023 metų pabaigos./ Scanpix nuotr.


Po JAV sankcijų įvedimo iš karto nepavyko nutraukti „Belaruskalij“ trąšų vežimo per Lietuvą, todėl užsienio reikalų ministras G. Landsbergis ketvirtadienį paskelbė, jog yra pasiryžęs trauktis iš pareigų dėl reputacinės žalos valstybei.

Jis laukia ministrės pirmininkės Ingridos Šimonytės sprendimo, tačiau Premjerė I. Šimonytė paskelbė, kad kol kas yra neapsisprendusi, tuo tarpu Birių krovinių terminalo (BKT) vadovasV. Dambrauskas BNS duotame interviu teigia, kad iš Klaipėdos uosto laivai su kalio trąšomis toliau kasdien plaukia į visą pasaulį, įskaitant JAV, nes sankcijos netaikomos tranzito schemoje dalyvaujančioms Lietuvos įmonėms.

 JAV kompanijos perka „Belaruskalij“ trąšas, nes tai leidžia JAV Iždo departamento Užsienio aktyvų kontrolės biuro (OFAC) licencija – sandoriai su jos prekybos įmone „Belaruskaja kalijnaja kompanija“ (BKK) gali vykti iki kitų metų balandžio 1-osios.

Įmonės vadovas tikino, kad „Lietuvos geležinkeliai“ taip pat negali nevežti, jeigu sankcijų nėra, o jie turi galiojančią sutartį iki 2023 m. gruodžio 31 d. Pati Amerika tęsia bendradarbiavimą suprasdama, kad alternatyvos nėra kalio trąšoms, jų nepagaminsi. Bado pasaulyje nori visi, ar kaip?“, – BNS aiškino V. Dambrauskas.

Pasak jo, jeigu būtų nutraukta sutartis, baudos dėl netesybų būtų ne milijonai, ne dešimtys milijonų ir net ne šimtai milijonų. Susisiekimo ministras Marius Skuodis pranešė, jog yra pasiruošęs prisiimti atsakomybę,o „Lietuvos geležinkelių“ grupės vadovas Mantas Bartuška teigia, kad pati įmonė neplanuoja ir nestabdys baltarusiškų kalio trąšų tranzito, tačiau sutartis galėtų būti nutraukta esant politiniams sprendimams. Tai, pasak jo, apsaugotų grupę teismuose.

 „Baltarusija – nelabai patikimas partneris, tad natūralu, kad jos paprašai avansinių mokėjimų. Labai logiška, kad sudarant sutartis buvo sutarta dėl avansų. Tokia sutartis labai protinga, – vertino ekonomistas kalbėjo R.Rudzkis.
 

„To betrūktų – JAV įveda sankcijas, o mes nutraukiame sutartis. Gal tada reikėtų pripažinti, kad nesame nepriklausoma valstybė: viską sprendžia JAV, kam tada mums sukti galvą?“, – sakė R.Rudzkis lrytas.lt portalui.

Parašykite komentarą

Top