Jūs esate
Pagrindinis > Interviu > Laikraštis ŠIANDIEN. Apie bedantę Seimo opoziciją ir išgąsdintus Lietuvos žmones

Laikraštis ŠIANDIEN. Apie bedantę Seimo opoziciją ir išgąsdintus Lietuvos žmones

Gintautas KNIUKŠTA, ŠIANDIEN apžvalgininkas

Buvęs Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis jau ne kartą teigė, kad vidaus reikalų ministrei Agnei Bilotaitei šios pareigos yra per sunkios. Opozicija inicijuoja parlamentinį tyrimą, nes aiškėja, kad valstybės prievarta prieš riaušių dalyvius buvo naudojama ne visai teisėtai.

Kol kas Seimo opoziciją galima vadinti bedante – jai nepavyko atstatydinti nė vieno Ingridos Šimonytės Vyriausybės nario. Antai valdantieji gana lengvai apsaugojo energetikos ministrą – interpeliacija Dainiui Kreiviui žlugo. 71 Seimo narys ministro atsakymais liko patenkintas, 54 parlamentarų jis neįtikino, o penki politikai balsuodami susilaikė. Kreivys pastaruoju metu nuolat kartojo, kad atsakomybę turi prisiimti ir opozicija, nes per paskutinį dešimtmetį socialdemokratų ir valstiečių – žaliųjų sąjungos Vyriausybės mažai ką nuveikė. 

„Yra labai aiškūs planai, ką darysime… Turime pasirengę atsargas tiek dujų, tiek kuro: dyzelino, benzino. Elektros sistemos stabilumui yra parengtas labai aiškus planas. Negaliu lįsti giliau, bet visų namai bus šilti ir apšviesti – tai galiu garantuoti“, – po Seimo Nacionalinio saugumo gynybos komiteto posėdžio žurnalistams šių metų vasario 18 dieną pareiškė ministras Kreivys.

Kodėl šiandien dėl šalį ištikusios aukštų energijos kainų krizės iš posto verčiamas ministras konservatorius Dainius Kreivys bando gelbėtis skandindamas kitus.

Į ŠIANDIEN klausimus atsako buvęs Ministras Pirmininkas, Seimo narys Saulius SKVERNELIS

Saulius Skvernelis.: „Valdantieji sukūrė šalyje tokią atmosferą, kad bet ką jie gali sumaišyti su žemėmis, pavadinti Kremliaus agentu, sunaikinti verslą, pasamdyti tam tikrą žiniasklaidą, kurioje, tiesa, nėra žurnalistų, o yra tik propagandistai”. Gintauto Kniukštos nuotrauka.

Gerbiamas premjere, kreipiuosi į Jus taip todėl, kad Jus šios buvusios pareigos lydės iki gyvenimo pabaigos. Kreivys sako, kad Lietuva visą praėjusį dešimtmetį nieko nedarė, kad galėtų pati apsirūpinti elektra. Jis mušasi į krūtinę ir sako, kad yra nekaltas dėl išaugusių energetikos kainų. Tai kas kaltas, kad žmones stumiami į neviltį dėl politikų neveiklumo?

Kreivys kaltas vien dėl to, kad nieko jis nedaro. Ministerija turėjo numatyti tas grėsmes, kurios ištiko elektros rinkos liberalizavimą, deja, ministras jokios strategijos, jokių aiškių planų nepateikė.

Tai ne pirma opozicijos subliuškusi interpeliacija Šimonytės Ministrų Kabineto nariams. Imkim, kad ir žemės ūkio ministrą, kodėl valdantieji jį taip saugo? Šis žmogus ne tik kad negirdi kitų nuomonės, bet ir taiko mobingą pavaldžių ministerijai institucijų darbuotojams? Jūs dirbote kartu su Navicku, vėliau, tiesa, juo nusivylėte…

Tai buvo mano klaida. Buvau nustebęs, kad prezidentas vėl jį savo dekretu paskyrė ministru.

Opozicija, deja, kitų svertų, išskyrus balsavimą, neturi, žmonės gal ne visi žino, kaip vyksta  balsavimas, valdantieji atidžiai stebi situaciją, duoda nurodymus savo žmonėms, todėl, suprantama, iki slapto balsavimo balsavimo neprieinama. Jeigu Seimo nariams būtų galima balsuoti slaptai, suprantama, kad iš to ministro kabineto gal tik pusė narių jau būtų likę.

Kita vertus, manau, prisimenate, ką kalbėjo Šimonytė prieš rinkimus? Mažiausias šešėlis ir ministras bus patrauktas. Kas vyksta šiandien, ko gero, ir pati premjerė nežino. Gal ji nori rekordą sumušti ir didžiuotis, kad nebuvo pakeistas nė vienas ministras per visą kadenciją?

Jeigu būtų Jūsų valia, kuriems ministrams padėkotumėte už darbą?

Su tokiu kabinetu aš apskritai nedirbčiau. Žmonės juk net kai kurių ministrų pavardžių nežino, yra ministrų, kurie nieko neveikia, bet ir nekenkia valstybei, bet yra ir tokių kabineto narių, kurių negalima prileisti prie jokios valdžios.

Svarbiausia, kad pačioje konservatorių frakcijoje yra puikių politikų, kurie galėtų pakeisti tiek žemės ūkio, tiek vidaus reikalų ministrus. Tačiau niekas jokių pakeitimų nedaro, neatmetu galimybės, kad tokius nurodymus konservatoriams siunčia jų partijos garbės pirmininkas.

Kaip Jūs vertinate opozicijos darbą, kaip priimate kritiką, kad ji nuolaidžiauja valdantiesiems?

Ne, ji tikrai nenuolaidžiauja, nepamirškime, kad opoziciją sudaro penkios frakcijos, o vieną jų – net kelių partijų atstovai.

Svarbiausiais klausimais mes sutariame, bet valdantieji turi 73, o kartais ir 74 balsus, todėl opozicija, net ir labai norėdama, negali pakeisti balsavimo rezultatų.

Geriausiu atveju mes galime surinkti 68 balsus, o jų teigiamam sprendimui priimti nepakanka.

Šalyje šiandien įtempta situacija, ypač dėl išaugusių energetikos kaštų. Nacionalinis susivienijimas kvietė žmones protestuoti, tačiau į jų renginį susirinko tik keli šimtai žmonių. Kodėl tyli Seimo opozicija, kodėl ji nerengia mitingų?

Na, tiesa yra tokia, kad tos pačios opozicinės partijos taiko į tą patį rinkėją, o kai kurie opozicijos veikėjai savo veiksmais tik padeda valdantiesiems, o šie trina rankas, kai, pavyzdžiui, valstiečių – žaliųjų atstovas kritikuoja mane kaip buvusį premjerą.

Kai taip elgiasi buvę bendražygiai, tai tada, suprantama, kodėl valdžia taip arogantiškai elgiasi. Kai kurie Seimo nariai net bijo premjerei klausimą užduoti, nes iš karto gautų dozę pašaipų ir pykčio. 

Ne tik politikai, bet ir žmonės dabar bijo garsiai kalbėti. Valdantieji sukūrė šalyje tokią atmosferą, kad bet ką jie gali sumaišyti su žemėmis, pavadinti Kremliaus agentu, sunaikinti verslą, pasamdyti tam tikrą žiniasklaidą, kurioje, tiesa, nėra žurnalistų, o yra tik propagandistai.”

Saulius Skvernelis: „Nieko stebėtina, kad žmonės neina į mitingus, nes bijo. Prisiminkim paskutinius mitingus, kai policija net plakatus cenzūravo. Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma net davė nurodymus policijai, kad ji keltų žmonėms administracines bylas”.
Gintauto Kniukštos nuotrauka.

Nieko stebėtina, kad žmonės neina į mitingus, nes bijo. Prisiminkim paskutinius mitingus, kai policija net plakatus cenzūravo. Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma net davė nurodymus policijai, kad ji keltų žmonėms administracines bylas.

Tokio spaudimo Lietuvoje dar nebuvo, žmonės gyvena baimėje. Mes atlikome socialinę apklausą, kuri parodė, kokia iš tikrųjų yra situacija šalyje, kurią mes vadiname teisine ir demokratine valstybe.

Į klausimą „Ar bijote savo nuomonę reikšti viešai“, net 73 proc. apklaustųjų Lietuvos piliečių atsakė, kad taip, bijo.

Liūdna žinia, bet buvo ir kita apklausa. Tie patys 73 proc. Lietuvos žmonių ieško akcijų prekių, galvoja, kaip reikės išgyventi rytoj?

Žmonės šiandien drąsūs tik savo namuose, kaip sakoma, ant sofos, prie televizoriaus. Baimės ir persekiojimo atmosfera valstybėje įsigalėjo. Niekada taip nebuvo.

Kodėl tyli mokytojai? Mano vadovaujama Vyriausybė jiems algas kėlė, o jie vis tiek protestavo, pro langą į ministeriją lindo.

Dėstytojams algas pakėlėme 40 procentų, o dabar jiems uždarbį padidino tik 6 procentais, nors infliacija siekia 22 procentus. Bet jie tyli, nes bijo kalbėti.

Kodėl tyli medikai, kuriems darbo užmokestis neišmokėtas dar nuo pandemijos laikų?

O kokie yra Jūsų asmeniniai santykai su valdančiaisiais? Jūsų buvę bendražygiai tvirtina, kad parėmėte juos dėl valstybės vadovo statuso suteikimo Vytautui Landsbergiui?           

Jie meluoja. Valdantieji tą dieną turėjo 71 balsą, tiesa, kai kurie mano jaunesnieji kolegos balsavo už šį įstatymą, jų valia, jiems profesorius yra autoritetas…

Aš balsavau prieš, ne kartą sakiau, kad istorinius faktus įtvirtinti įstatymu yra nesusipratimas. Vytautas Landsbergis buvo Aukščiausiosios tarybos pirmininkas, nors tuo metu pasirašinėjo įvairius dokumentus kaip valstybės vadovas. To juk niekas ir neneigia.

O ta žinia, kad visus tris Lietuvos kandidatus į Europos Žmogaus Teisių Teismą Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėja (ETPA) atmetė Jūsų nenuliūdino? Neoficialiai teigiama, kad Europos Tarybos Parlamentinė Asamblėjai galėjo užkliūti ministrės, kuri vadovauja darbo grupei, kuri atrenka paskutinius kandidatus, išsilavinimas.

Tai jau ne pirmas kartas. Tarptautinės organizacijos aiškiai mato, kad yra didelių problemų mūsų teismuose, čia politikos tikrai yra daug.

Ar Jūs norite pasakyti, kad politikai kišasi į teismų darbą? Beje, ne vienas jų kalbėjo, kad ponios Grybauskaitės prezidentavimo laikais tai matėsi ir  plika akimi…

Kaip vienas garbus žmogus kalbėjo, kas galėtų paneigti…

Kalbėkime konkrečiais faktais, politikas Viktoras Uspaskich dėl mokesčių nemokėjimo buvo nuteistas kalėti ketverius metus, tačiau jis surengė didelį mitingą Vilniuje ir teismai atsitraukė, pasitenkino baudos skyrimu. Tiesiog Grybauskaitė išsigando neramumų šalyje? Na, o   Uspaskich ir toliau joja ant balto žirgo, išrenkamas net į Europos Parlamentą

Politinių bylų yra, taip, sutinku, tačiau kaip šiandien Lietuvoje padaryti karjerą teisėjui, jeigu jis nejaučia, kur vėjas pučia? Tu gali būti pats geriausias, bet tie, kurie renkasi, gali paskirti ir sąrašo apačioje esantį žmogų.

Kokie Jūsų santykiai buvo su prezidente Dalia Grybauskaite?

Dalykiniai.

Saulius Skvernelis: „Žmonės šiandien drąsūs tik savo namuose. Baimės ir persekiojimo atmosfera valstybėje įsigalėjo. Niekada taip nebuvo“. Gintauto Kniukštos nuotrauka.

Gaudavote iš jos kokių nors nurodymų?

Mes su ja susitikdavome kiekvieną pirmadienį, dabar prezidentas su premjere ir po keletą mėnesių nesusitinka.

Kaip reagavote į kritiką, kai buvote premjeru, na, kad ir to keliuko, kurį nutiesė pro Jūsų namus, dėl žmonos darbovietės?

Dėl to kelio buvo skaudu. Skaudu visai mano šeimai. Ten yra senas kaimas Vilniaus rajone, autobusas nevažiuodavo, nes nebuvo kelio, žmonės rajono valdžios ne kartą prašė jį taisyti. Dabar tas asfaltuotas kelias nutiestas dar toliau nuo mano namų, gal apie kilometrą…

O dėl žmonos, tai, manu, kad ji teisingą sprendimą priėmė, jog įsidarbino privačioje bendrovėje, o ne valstybės tarnyboje, – visi tuomet būtų sakę, kad premjeras ją įdarbino. Gerai ji padarė, net neabejoju, kad, dirbdama valstybinėje tarnyboje, šiandien būtų persekiojama

Suprantama, kai tave kritikuoja dėl tavo klaidų, tuomet žiūri, ką galima padaryti geriau, mes, tiesą pasakius, norėjome kuo greičiau viską pakeisti, tačiau ne taip viskas lengva.

Kritiką iš žurnalistų priimu normaliai, tačiau jeigu žurnalistas iš politiko rankų gauna apdovanojimą, apie kokį nešališkumą čia galime kalbėti?

Liūdna, kad yra žmonių, kurie turi savo tiesos monopolį ir gali tave nuteisti be jokio teismo

Savo kailiu pajutau, ką reiškia, kai tave puola tie vadinamieji propagandistai.

Daug rašyta dėl Jūsų išsiskyrimo su R. Karbauskiu, kokią vis tik buvo pagrindinė tų skyrybų priežastis?

Ramūnas pasirinko radikalų veikimo kelią, jis ėmė kritikuoti dėl kritikos, bet nenorėjo siūlyti jokių sprendimų. Kai jis pabėgo iš Seimo, aš tapau jam nereikalingas. Ne tik aš, daug žmonių jam tapo nebeįdomūs ir nereikalingi.

lrp.lt nuotrauka

R. Karbauskį ypač piktina tai, kad šalies elektros rinką monopolizavusi įmonių grupė tapo pusiau privati. Sprendimas parduoti dalį „Ignitis“  bendrovės akcijų buvo priimtas 2020 m. pavasarį, o Karbauskis tikina apie dalinę šios įmonės privatizaciją visiškai nieko nežinojęs: „Tai padarė be mūsų žinios. Aš sužinojau tik po dvejų metų ir man ne gėda tai pripažinti. Mes buvome labai naivūs, o jie naudojosi tuo, kad daug mūsų žmonių Seime buvo pirmą kartą ir reikėjo dvejų metų, kol iš jų ėmė ristis politikai“, – teigė spaudai Karbauskis. Tai tiesa?

Meluoja jis. Tai tas pats, kai aš sekmadienį po 15 valandos nueičiau į parduotuvę ir stebėčiausi, kodėl neparduodamas alus.

Viską Karbauskis žinojo, o tas mūsų sprendimas parduoti bendrovės dalį  akcijų buvo labai teisingas ir laiku. Sulaukėme naujų investicijų, be kurių ši bendrovė būtų tiesiog bankrutavusi.

Ar tiesa, kad buvusi Seimo narė Greta Kildišienė buvo jo meilužė?

Apie tai gali papasakoti pats Ramūnas. Nenoriu lįsti į asmeninius žmonių gyvenimus, tačiau ši istorija mums labai pakenkė. Mes turėjome dėl to daug problemų, mus, to meto valdančiuosius ištiko rimta krizė, tas klausimas buvo nuolat eskaluojamas, tą darė dabartinai valdantieji. Ir ypač šlykščiais metodais.

Ta pati Šimonytė, būdama opozicijoje, nuolat kritikavo tuometinį aplinkos ministrą Navicką, rengė jam interpeliacijas, o dabar, kaip sakoma, tvirtai laiko jį savo užantyje, nemato jokių problemų dėl jo negebėjimų eiti ministro pareigas.

Kaip jūs vertinate savo populiarumą, Jūs tarsi viesulas įsiveržėte į politinį gyvenimą ir, atrodo, įsitvirtinote ilgam. Netrūksta ir įvairių Jūsų politinės veiklos vertinimų, pavyzdžiui, kam Jums buvo reikalinga draugystė su Klausu Švabu? Kaip tiesa, Jūsų sveikata?

Su sveikata viskas gerai, nesiskundžiu. Na, tie propagandistai, kurie niekuo nesiskiria nuo rusiškų kiseliovų dar ir dabar primena mano klaidas, ieško, kur būtų galimą prikibti. Atliekami žurnalistiniai tyrimai ir pan. Žmonės, manau, patys nuspręs, koks politikas geriausiai jiems atstovauja Seime.

Kažkokia kvailystė dėl to Švabo, kas čia taip sugalvojo? Tiesiog tuometinis pramonininkų konfederacijos prezidentas Dargis jį buvo pasikvietęs į Lietuvą, kaip Davoso ekonomikos forumo organizatorių, jis lankėsi ir prezidentūroje, ir Seime, ne tik Vyriausybėje.

Dėl pandemijos buvo sunku, niekas mums nieko nepatarė, niekas nepadėjo, kiekviena valstybė veikė, kaip mokėjo, iš pradžių kaukės ir testai buvo nereikalingi, o vėliau jų reikėjo skubiai ieškoti.

Dabar kurpiama politinė byla dėl greitųjų testų, jokių sprendimų tuo klausimu mano Vyriausybė nepriiminėjo, tą darė perkančiosios organizacijos

Ar Jūs tikite, kad buvo tas Covid-19 virusas, ar jis nebuvo išgalvotas?

Aš medicina tikiu, pats esu pasiskiepijęs.

Ką darytumėte kitaip, jeigu vėl sėstumėte į premjero kėdę?

Daug ką daryčiau kitaip ir dabar mes norime padėti valdantiesiems, bet jie visus mūsų siūlymus dėl paramos verslui, dėl kainų mažinimo tiesiog atmeta. Reikalingos lengvatinės paskolos, būtina peržiūrėti mokesčius, bet niekam tai nerūpi. Štai mudu kalbamės darbo dieną, šiuo metu yra 16 valanda, o Seimas jau skelbia posėdį baigęs…

Ar bandysime dar kartą kandidatuoti į prezidentus?

Ne, tikrai ne, aš jau pabandžiau, žinau, ką tai reiškia, bet mano vadovaujama partija kandidatą tikrai turės.

Ačiū už pokalbį.

Parengta pagal laikraštį ŠIANDIEN.

Parašykite komentarą

Top