Jūs esate
Pagrindinis > Savaitė > Registrų centre – milijonus valstybei kainuojanti privilegijuotų vartotojų kasta

Registrų centre – milijonus valstybei kainuojanti privilegijuotų vartotojų kasta

Susisiekimo ministerija kartu su naująja Registrų centro vadovybe pradeda auditą, kurio tikslas – įvertinti nepagrįstai žemus kai kurių šios valstybės įmonės tvarkomų registrų duomenų teikimo įkainius kelioms didelėms įmonėms.

Pirminiais duomenimis, tam tikros įmonės pastaruosius kelerius metus Registrų centre turėjo išskirtines sąlygas – už duomenų vienetą nepagrįstai mokėjo bent 4,5 karto mažiau nei kiti tų pačių duomenų gavėjai, nors tokių duomenų teikimo įkainiai yra patvirtinti Vyriausybės nutarimu ir turi būti vienodi visiems, turintiems teisę juos gauti.

Išskirtines sąlygas turinčios įmonės iki šiandien už duomenų vienetą Registrų centrui mokėdavo 6 ct, nors kiti vartotojai mokėdavo 27 ct, kaip yra numatyta Vyriausybės nutarime. Tokiu būdu šioms įmonėms buvo suteikiamas nepagrįstas pranašumas kitų verslo subjektų atžvilgiu ir taip pažeidžiami sąžiningos konkurencijos principai.

„Turime rimto pagrindo įtarti, kad aptikta įžūli pasipelnymo iš valstybės schema. Situacija, kai duomenis iš tarpininko galima įsigyti pigiau nei iš paties Registrų centro, negali būti toleruojama, turi būti užkirstas kelias tokiems neteisėtiems ir nusikalstamiems sandoriams, milijonus valstybei kainuojančios privilegijuotų vartotojų kastos turi nebelikti. Privalo būti užtikrintas skaidrus ir efektyvus valstybės informacinių išteklių valdymas“, – po susitikimo su Registrų centro direktoriumi Sauliumi Urbanavičiumi kalbėjo susisiekimo ministras Rokas Masiulis.

Audito metu taip pat bus tikrinamos sutartys, kurios toms pačioms įmonėms už simbolinį 36 tūkstančių eurų metinį abonentinį mokestį suteikė neribotą prieigą prie tam tikrų Registrų centro tvarkomų duomenų registrų. Audito metu bus aiškinamasi, ar apskritai teisėtai buvo disponuojama duomenimis.

Turima pagrįstų įtarimų, kad iš Registrų centro gautus duomenis tretiems vartotojams šios įmonės galimai perparduodavo neteisėtai.

Pirminiais duomenimis, išskirtines sąlygas turinčios įmonės iš Registrų centro galėjo paimti duomenų už 200 mln. eurų (skaičiuojant Vyriausybės patvirtintais įkainiais), valstybei sumokėjo tik apie 300 tūkst. eurų.

„Iki šiol privilegijuotoms įmonėms galioję neteisėtai sumažinti įkainiai keičiasi. Šiandien ryte šios įmonės buvo informuotos, kad joms bus taikomi Vyriausybės nutarime nustatyti įkainiai, kaip ir kitiems šių duomenų gavėjams. Audito metu bus nustatyta Registrų centrui padaryta žala bei įvardinti atsakingi asmenys, kurių parašai įteisino šias išskirtines sąlygas kelioms įmonėms.

Nustačius nusikalstamos veikos požymius bus kreipiamasi į teisėsaugos institucijas“, – sakė Registrų centro direktorius Saulius Urbanavičius.

2017 m. lapkričio 15 d. Vyriausybė nutarė Susisiekimo ministeriją įgalioti įgyvendinti VĮ Registrų centro savininko teises ir pareigas. Registrų centras tvarko esminius valstybės informacinius išteklius – pagrindinius valstybės registrus, valstybės informacines sistemas.

Juose kaupiami mūsų valstybei svarbūs duomenys, kurių pagrindu kuriamos ir teikiamos elektroninės paslaugos.

 

Parašykite komentarą

Top